"Předvolební lunapark." Architekti komentují návrh změnit Libeňský most na obytný dům

Tereza Hotová
12. 9. 2018 19:19
Zeptali jsme se předních českých architektů a urbanistů na návrh přestavby Libeňského mostu na obytný dům. Vizi představil kandidát na pražského primátora Petr Stuchlík (ANO) spolu s jejím autorem, architektem Jaromírem Pizingerem, na pondělní tiskové konferenci.

Karel Maier, architekt, urbanista a profesor na Fakultě architektury ČVUT v Praze

Foto: ČVUT v Praze

"Obytné nebo jinak zastavěné mosty se v minulosti stavěly především v místech, kde byla veliká poptávka po obchodních plochách, protože tudy procházely spousty potenciálních zákazníků - příklady známe z Florencie, Benátek, Krämerbrücke v Erfurtu. V minulém století vznikly projekty domů a měst 'na vodě' pro místa s extrémním tlakem na výstavbu - v Japonsku, Singapuru. Tam měly svou urbanisticky ekonomickou logiku: obchodní atraktivita nebo ceny pozemků 'na souši' vyvážily všechny vícenáklady spojené s takovou stavbou.

Námět pana architekta Pizingera je spíše jakousi záměrně zvláštní obytnou plastikou; nemá vlastně žádné urbanistické vazby (kam budou chodit děti obyvatel domu do školy a kudy?) a nemá ani ekonomické zdůvodnění, protože by v pražských podmínkách určitě bylo jednodušší a ekonomičtější postavit dům 'na souši'.

A to, že se tohoto nápadu ujal politik usilující o své zviditelnění, je jen dalším rozměrem této záměrné zvláštnosti bez zakotvení v reálných podmínkách místa."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy