"Předvolební lunapark." Architekti komentují návrh změnit Libeňský most na obytný dům

Tereza Hotová
12. 9. 2018 19:19
Zeptali jsme se předních českých architektů a urbanistů na návrh přestavby Libeňského mostu na obytný dům. Vizi představil kandidát na pražského primátora Petr Stuchlík (ANO) spolu s jejím autorem, architektem Jaromírem Pizingerem, na pondělní tiskové konferenci.

Karel Maier, architekt, urbanista a profesor na Fakultě architektury ČVUT v Praze

Foto: ČVUT v Praze

"Obytné nebo jinak zastavěné mosty se v minulosti stavěly především v místech, kde byla veliká poptávka po obchodních plochách, protože tudy procházely spousty potenciálních zákazníků - příklady známe z Florencie, Benátek, Krämerbrücke v Erfurtu. V minulém století vznikly projekty domů a měst 'na vodě' pro místa s extrémním tlakem na výstavbu - v Japonsku, Singapuru. Tam měly svou urbanisticky ekonomickou logiku: obchodní atraktivita nebo ceny pozemků 'na souši' vyvážily všechny vícenáklady spojené s takovou stavbou.

Námět pana architekta Pizingera je spíše jakousi záměrně zvláštní obytnou plastikou; nemá vlastně žádné urbanistické vazby (kam budou chodit děti obyvatel domu do školy a kudy?) a nemá ani ekonomické zdůvodnění, protože by v pražských podmínkách určitě bylo jednodušší a ekonomičtější postavit dům 'na souši'.

A to, že se tohoto nápadu ujal politik usilující o své zviditelnění, je jen dalším rozměrem této záměrné zvláštnosti bez zakotvení v reálných podmínkách místa."

 

Právě se děje

před 13 minutami

Papež František povýšil Filipínce, který ho může jednou nahradit

Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro evangelizaci národů. Povýšení do vatikánské funkce globálního významu nejspíše zvyšuje šance dvaašedesátiletého Filipínce na to, aby v budoucnu stanul v čele katolické církve, napsala agentura Reuters.

Kardinál se kvůli výkonu nové role přesune do Říma a bude tak moci nabrat zkušenosti v srdci řídicí struktury církve. Kongregace pro evangelizaci národů dohlíží na její aktivity v mnoha rozvojových zemích a má velký vliv na věřící z Afriky či Asie.

Právě na Filipínách je ze všech asijských zemí největší podíl katolíků, kteří zde tvoří asi 80 procent obyvatelstva. To je zhruba 80 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy