"Předvolební lunapark." Architekti komentují návrh změnit Libeňský most na obytný dům

Tereza Hotová
12. 9. 2018 19:19
Zeptali jsme se předních českých architektů a urbanistů na návrh přestavby Libeňského mostu na obytný dům. Vizi představil kandidát na pražského primátora Petr Stuchlík (ANO) spolu s jejím autorem, architektem Jaromírem Pizingerem, na pondělní tiskové konferenci.

Karel Maier, architekt, urbanista a profesor na Fakultě architektury ČVUT v Praze

Foto: ČVUT v Praze

"Obytné nebo jinak zastavěné mosty se v minulosti stavěly především v místech, kde byla veliká poptávka po obchodních plochách, protože tudy procházely spousty potenciálních zákazníků - příklady známe z Florencie, Benátek, Krämerbrücke v Erfurtu. V minulém století vznikly projekty domů a měst 'na vodě' pro místa s extrémním tlakem na výstavbu - v Japonsku, Singapuru. Tam měly svou urbanisticky ekonomickou logiku: obchodní atraktivita nebo ceny pozemků 'na souši' vyvážily všechny vícenáklady spojené s takovou stavbou.

Námět pana architekta Pizingera je spíše jakousi záměrně zvláštní obytnou plastikou; nemá vlastně žádné urbanistické vazby (kam budou chodit děti obyvatel domu do školy a kudy?) a nemá ani ekonomické zdůvodnění, protože by v pražských podmínkách určitě bylo jednodušší a ekonomičtější postavit dům 'na souši'.

A to, že se tohoto nápadu ujal politik usilující o své zviditelnění, je jen dalším rozměrem této záměrné zvláštnosti bez zakotvení v reálných podmínkách místa."

 

Právě se děje

Další zprávy