Před 70 lety zemřel Karel Čapek. Jeho dílo mluví dál

Naďa Straková
25. 12. 2008 21:05
Na vyšehradském hřbitově si výročí spisovatelova úmrtí připomnělo dvě stě lidí
Hrob Karla Čapka a jeho ženy Olgy Scheinpflugové na vyšehradském hřbitově
Hrob Karla Čapka a jeho ženy Olgy Scheinpflugové na vyšehradském hřbitově | Foto: Naďa Straková

Praha - Dnes uplynulo přesně sedmdesát let od úmrtí spisovatele a novináře Karla Čapka.

Na pietním aktu, který na vyšehradském hřbitově tradičně zorganizovala Společnost bratří Čapků, se sešlo asi dvě stě lidí, aby si Čapkův odkaz dnešku připomněli.

Zatímco teatrolog František Černý zavzpomínal na to, jak se o smrti Karla Čapka coby devítiletý chlapec dozvěděl z Československého rozhlasu, filozof a teolog Tomáš Halík vyzdvihl neutuchající aktuálnost díla Karla Čapka coby spisovatele a zejména novináře.

"Když čteme Čapkovy sloupky, je to, jako by byly psány na naši dobu," prohlásil Halík. "Čapek si byl vědom toho, že demokracie stojí především na mravních hodnotách, a ne na politickém soupeření," dodal profesor Halík. Také připomněl, že Karel Čapek byl po roce 1918 spolu s Masarykem nedílnou součástí budování první republiky.

Závěr pietního aktu patřil Čapkově modlitbě za pravdu, kterou přednesl moderátor a překladatel Rudolf Pellar.

"O tom, že je Čapkovo dílo nesmrtelné, není pochyb," řekl Pellar pro Aktuálně.cz. "Velký počet přítomných na dnešní akci je toho důkazem."

Na otázku, čím konkrétně je Čapek pro dnešního čtenáře relevantní, měl Pellar jednoduchou odpověď. "Vším. Zejména dnešní novináři se od něj mají co učit."

Moderátor a překladatel Rudolf Pellar přednesl Čapkovu modlitbu za pravdu. Na akci promluvil i prezident České Křesťanské akademie Tomáš Halík, jehož otec se coby literární kritik s Čapkem osobně znal
Moderátor a překladatel Rudolf Pellar přednesl Čapkovu modlitbu za pravdu. Na akci promluvil i prezident České Křesťanské akademie Tomáš Halík, jehož otec se coby literární kritik s Čapkem osobně znal | Foto: Naďa Straková

Pellar by také přivítal, aby Čapkovo dílo, které se narozdíl od tvorby některých jeho současníků (např. Ferdinand Peroutka či představitelé katolické moderny) dostalo do učebnic už za časů komunistického režimu, četlo více mladých lidí.

Dvaadvacetiletý Jan Šupka, jenž jako jeden z mála zastupoval generaci mladých čtenářů, si na Čapkovi nejvíc váží jeho vědeckofantastických knih. "Kdo má rád sci-fi, tak Čapka dříve nebo později objeví, protože Čapek je jeden z prvních průkopníků tohoto literárního směru u nás."

Široký záběr Čapkova díla pokrývá romány, dramata, cestopisy, poezii, pohádky a publicistiku. Byl také vášnivým amatérským fotografem a sběratelem etnické hudby. Čapek byl jedním z prvních československých spisovatelů, jehož dílo bylo již za jeho života překládáno do světových jazyků, a dnes si jej mohou přečíst třeba i bengálští čtenáři.

Čapkova filozofie vycházející z kladného vztahu k člověku a z víry v to dobré, co v člověku je, mu byla v kruté pomnichovské době často vytýkána. V posledních měsících také ze strany mnoha pravicově smýšlejících žurnalistů čelil útokům za své antifašistické postoje.

Nakonec zemřel předčasně ve svých nedožitých 49 letech, když se k jeho chronicky podlomenému zdraví přidal zápal plic.

Karel Čapek
Karel Čapek | Foto: Repro z ČT

Česká televize u příležitosti čapkovského jubilea odvysílala v premiéře nový dokumentární film Ondřeje Kepky s názvem Karel Čapek a jeho obyčejný svět, věnovaný posledním třem rokům spisovatelova života.

Také podle Kepky mají myšlenky Karla Čapka přesah do dnešních dnů. 

"Nechtěl jsem z toho udělat encyklopedický dokument. Spíše se zabýváme jeho myšlenkami a hlavními tématy, ať už jsou to jeho utopické či katastrofické vize a úvahy nad společenským životem, které jsou neuvěřitelně aktuální," řekl Kepka Českému rozhlasu.

O díle Karla Čapka v dokumentu mluví například nositelka ceny Karla Čapka Emília Vašáryová, spisovatel Jiří Stránský a jeho kolega Ivan Klíma, bohemista Jiří Holý či herec Milan Lasica.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy