Pražská zoo začala zahrádkářům prodávat unikátní hnojivo - sloní trus

Foto: Zoo Praha
Pavel Baroch
22. 4. 2011 11:00

Pražská zoologická zahrada zahajuje od soboty 23. dubna prodej sloního trusu. Je to totiž vynikající hnojivo.

"Věřím, že zahrádkáři novou položku našeho sortimentu ocení," řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek. "A se svým příjmením jsem tento prodej zavést zkrátka musel," dodal.

Kyblíky sloního trusu o váze 1,5 kg budou v prodeji o víkendech a svátcích. Jedna "dávka" vyjde na 70 korun. Pokud zahrádkář vrátí vymytý a nepoškozený kyblík, vyjde ho hmojivo z trusu na 50 korun.

"Už při přípravě projektu jsem čelil dotazům, zda budeme mít trusu dostatek. Vzhledem k tomu, že každý slon vyprodukuje za pouhý jeden den 140 až 180 kilogramů trusu, myslím, že jsme na nápor zahrádkářů dobře připraveni," podotkl Bobek.

V pražské zahradě žijí tři sloni. To znamená, že každý den mohou naplnit až okolo 350 kyblíků.

Zoo doporučuje, aby zahrádkáři používali trus na záhony minimálně tři týdny před výsadbou, vhodné je především písčitá a jílovitá půda. "Odpad" ze slonů je vhodným hnojivem do kompostu i přímo do půdy, protože díky málo účinného procesu trávení obsahuje trus nejméně 40 procent jen mírně rozložených částí rostlin.

Sloni se svou váhou 3 až 5 tun a nedokonalým trávením denně spotřebují přes 140 kilogramů potravy - vše rostlinného původu. Někteří sežerou až 300 kilo. Nestrávený zbytek vyjde z těla ven v podobě velkých "koblížků", z nichž každý váží 1 až 2 kilogramy.

 

Právě se děje

Další zprávy