Praha zavádí speciální taxi pro prostižené. Bude zdarma

Eva Benešová
27. 2. 2009 17:04
Na objednávku postižené vyzvedne speciální mirkobus, který je doveze do práce či k lékaři

Praha - Novinku, která by měla ulehčit postiženým cestování po hlavním městě, spustí v pondělí pražský magistrát.

Do ulic nasadí osm mikrobusů, které budou držitele průkazů ZTP a ZTP-P zdarma převážet z domova k lékařům, na úřady, do stacionářů a či práce. Ostatní cesty, jako například na nákupy či výlety, si budou muset zaplatit.

Postiženým přitom poslouží dvakrát. Celkem 90 procent všech zaměstnanců dispečinku jsou totiž postižení lidé.

Odvoz si budou klienti objednávat předem na nonstop telefonní lince 800 141 756 nebo 722 166 799. Operátorům nadiktují v kolik hodin chtějí vyzvednout a kam pojedou.

Ti pak vyhodnotí všechny objednané trasy a sdělí klientům, v kolik hodin je personál vyzvedne.

Služba za 8 milionů

Postiženým také odpadne starost se zařizováním pečovatelů či pomocníků. Posádku mikrobusu totiž tvoří kromě řidiče i speciálně vyškolený asistent.

"Chtěli jsme postiženým usnadnit život v Praze. Po několika měsících vyhodnotíme provoz, počet klientů a službu případně upravíme," komentoval novinku pražský radní pro sociální věci Jiří Janeček.

Využívání této služby prozatím nebude nijak omezeno. "Plně budou hrazeny všechny nezbytně nutné cesty. Pokud tedy bude držitel průkazu jezdit každý den do zaměstnání, bude mít přepravu stále zdarma," dodal.

Pro ostatní služby bude platit ceník uvedený na webu Societa.cz. Město za služby ročně zaplatí okolo osmi milionů korun.

V současnosti mohou postižení Pražané využívat k dopravě tři speciální autobusové linky, které provozuje dopravní podnik.

Ostatní asistenční služby si pak mohou platit z příspěvků na péči. Jde o sociální dávku určenou všem, co se o sebe nejsou schopni sami plnohodnotně postarat. Dle míry postižení se pohybuje od dvou do jedenácti tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy