Silničáři jsou na nohou, řidiče trápí sníh a ledovka

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2014 7:40
Pozor by si měli dát hlavně ve Středočeském kraji a na Vysočině.
Napilno měli silničáři například v Královéhradeckém kraji.
Napilno měli silničáři například v Královéhradeckém kraji. | Foto: ČTK

Praha - Dopravu po celém Česku komplikují sníh, mrznoucí déšť či ledovka.

Řidiči by si měli dát pozor především ve Středočeském kraji a na Vysočině. Tam byla kvůli nehodě kamionu na 120. kilometru asi hodinu a půl neprůjezdná dálnice D1 ve směru na Prahu.

Na jihu Čech po ránu někde sněží, jinde padá déšť se sněhem nebo mrholí.

Pozor si řidiči musí dát zejména na dálnici D3, kde mrholí, a na Jindřichohradecku a Českokrumlovsku, kde leží na hlavních i vedlejších tazích břečka. Jinde jsou vozovky převážně mokré. Podle správy a údržby silnic jsou komunikace se zvýšenou opatrností sjízdné.

Ledovka a silná námraza zde podle meteorologů hrozí až do úterního odpoledne.

Silnice v Libereckém kraji jsou s opatrností sjízdné, zbytky rozbředlého sněhu jsou i na hlavních tazích. Místy sněží nebo jsou přeháňky smíšené, na Semilsku varují silničáři před mrznoucím deštěm i náledím.

V celém kraji se také může tvořit ledovka a odpoledne v polohách nad 600 metrů i námraza. Teploty jsou ráno od minus čtyř stupňů Celsia do nuly.

Během noci nasněžilo maximálně do dvou centimetrů sněhu a zbytky rozbředlého sněhu jsou i na hlavních tazích. Podle policie je ledovka na více než kilometrovém úseku v ulici Hoření Lomnice v Lomnici nad Popelkou na Semilsku, jež se v zimě neudržuje.

Obezřetní by měli být řidiči i ve středních Čechách. Sněhové přeháňky byly po ránu hlášeny na Benešovsku, Berounsku, Kladensku, Příbramsku a Rakovnicku, déšť se sněhem na Mělnicku, Mladoboleslavsku a v severní části okresu Praha-východ.

Mrznoucí déšť ztěžoval dopravu na Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku a v jižní části Prahy-východ. Na většině míst byla zhoršená viditelnost.

Zvýšenou opatrnost cestáři doporučují i na hlavních tazích včetně dálnic a Pražského okruhu, na rychlostních silnicích R6, R7 a R10 mohou ležet zbytky sněhu po chemickém ošetření. Zejména na menších silnicích na Kutnohorsku hrozí náledí.

 

Dálnice na Prahu stála

Rovněž na Vysočině se tvoří ledovka, a to hlavně na Třebíčsku a Havlíčkobrodsku. Na úseku dálnice D1 mezi 90. a 160. kilometrem se objevuje mrznoucí déšť.

Všechny silnice jsou sjízdné, řidiči ale podle silničářů musí jízdě věnovat zvýšenou opatrnost. Hlavní tahy jsou mokré po chemickém ošetření, na vedlejších leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem.

"Od nedělních 20:00 až do rána pracuje na udržení sjízdnosti kolem 120 sypačů," řekl Petr Klimeš z dispečinku Krajské správy a údržby silnic. Silnice podle něj stále namrzají, v některých úsecích se kvůli kluzké vozovce občas zastaví autobusy a nákladní vozy, ale všechny problémy se podle něj daří odstraňovat.

Kolona, která vznikla časně ráno mezi 120. a 126. kilometrem dálnice D1 po nehodě kamionu, se rozjíždí.

Pozor na chodnících

V Ústeckém kraji je většina silnic po chemickém ošetření mokrá a sjízdná se zvýšenou opatrností. Na silnicích nižších tříd ve vyšších oblastech Krušných hor leží místy zbytky rozbředlého sněhu.

Nehoda dvou osobních aut komplikuje dopravu na kruhovém objezdu na silnici I/15 v Litoměřicích. Policie odhaduje vyšetřování a odklízení následků do 9:00. Osobní vůz s autobusem se srazil v Opletalově ulici v Ústí nad Labem, havárie se obešla bez zranění.

Jihomoravský kraj trápí mrznoucí srážky, a tak se na silnicích a chodnících tvoří náledí. Hlavní tahy jsou po chemickém posypu holé a mokré, led ale pokrývá některé vedlejší komunikace i chodníky, informovali pracovníci jihomoravské správy a údržby silnic.

Silnice mohou namrzat i ve Zlínském kraji. Motoristé by měli být opatrní zejména v lesních úsecích, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Komunikace v regionu jsou převážně holé a vlhké, někde suché.

 

Právě se děje

Další zprávy