Silničáři jsou na nohou, řidiče trápí sníh a ledovka

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2014 7:40
Pozor by si měli dát hlavně ve Středočeském kraji a na Vysočině.
Napilno měli silničáři například v Královéhradeckém kraji.
Napilno měli silničáři například v Královéhradeckém kraji. | Foto: ČTK

Praha - Dopravu po celém Česku komplikují sníh, mrznoucí déšť či ledovka.

Řidiči by si měli dát pozor především ve Středočeském kraji a na Vysočině. Tam byla kvůli nehodě kamionu na 120. kilometru asi hodinu a půl neprůjezdná dálnice D1 ve směru na Prahu.

Na jihu Čech po ránu někde sněží, jinde padá déšť se sněhem nebo mrholí.

Pozor si řidiči musí dát zejména na dálnici D3, kde mrholí, a na Jindřichohradecku a Českokrumlovsku, kde leží na hlavních i vedlejších tazích břečka. Jinde jsou vozovky převážně mokré. Podle správy a údržby silnic jsou komunikace se zvýšenou opatrností sjízdné.

Ledovka a silná námraza zde podle meteorologů hrozí až do úterního odpoledne.

Silnice v Libereckém kraji jsou s opatrností sjízdné, zbytky rozbředlého sněhu jsou i na hlavních tazích. Místy sněží nebo jsou přeháňky smíšené, na Semilsku varují silničáři před mrznoucím deštěm i náledím.

V celém kraji se také může tvořit ledovka a odpoledne v polohách nad 600 metrů i námraza. Teploty jsou ráno od minus čtyř stupňů Celsia do nuly.

Během noci nasněžilo maximálně do dvou centimetrů sněhu a zbytky rozbředlého sněhu jsou i na hlavních tazích. Podle policie je ledovka na více než kilometrovém úseku v ulici Hoření Lomnice v Lomnici nad Popelkou na Semilsku, jež se v zimě neudržuje.

Obezřetní by měli být řidiči i ve středních Čechách. Sněhové přeháňky byly po ránu hlášeny na Benešovsku, Berounsku, Kladensku, Příbramsku a Rakovnicku, déšť se sněhem na Mělnicku, Mladoboleslavsku a v severní části okresu Praha-východ.

Mrznoucí déšť ztěžoval dopravu na Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku a v jižní části Prahy-východ. Na většině míst byla zhoršená viditelnost.

Zvýšenou opatrnost cestáři doporučují i na hlavních tazích včetně dálnic a Pražského okruhu, na rychlostních silnicích R6, R7 a R10 mohou ležet zbytky sněhu po chemickém ošetření. Zejména na menších silnicích na Kutnohorsku hrozí náledí.

 

Dálnice na Prahu stála

Rovněž na Vysočině se tvoří ledovka, a to hlavně na Třebíčsku a Havlíčkobrodsku. Na úseku dálnice D1 mezi 90. a 160. kilometrem se objevuje mrznoucí déšť.

Všechny silnice jsou sjízdné, řidiči ale podle silničářů musí jízdě věnovat zvýšenou opatrnost. Hlavní tahy jsou mokré po chemickém ošetření, na vedlejších leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem.

"Od nedělních 20:00 až do rána pracuje na udržení sjízdnosti kolem 120 sypačů," řekl Petr Klimeš z dispečinku Krajské správy a údržby silnic. Silnice podle něj stále namrzají, v některých úsecích se kvůli kluzké vozovce občas zastaví autobusy a nákladní vozy, ale všechny problémy se podle něj daří odstraňovat.

Kolona, která vznikla časně ráno mezi 120. a 126. kilometrem dálnice D1 po nehodě kamionu, se rozjíždí.

Pozor na chodnících

V Ústeckém kraji je většina silnic po chemickém ošetření mokrá a sjízdná se zvýšenou opatrností. Na silnicích nižších tříd ve vyšších oblastech Krušných hor leží místy zbytky rozbředlého sněhu.

Nehoda dvou osobních aut komplikuje dopravu na kruhovém objezdu na silnici I/15 v Litoměřicích. Policie odhaduje vyšetřování a odklízení následků do 9:00. Osobní vůz s autobusem se srazil v Opletalově ulici v Ústí nad Labem, havárie se obešla bez zranění.

Jihomoravský kraj trápí mrznoucí srážky, a tak se na silnicích a chodnících tvoří náledí. Hlavní tahy jsou po chemickém posypu holé a mokré, led ale pokrývá některé vedlejší komunikace i chodníky, informovali pracovníci jihomoravské správy a údržby silnic.

Silnice mohou namrzat i ve Zlínském kraji. Motoristé by měli být opatrní zejména v lesních úsecích, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Komunikace v regionu jsou převážně holé a vlhké, někde suché.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy