Povedlo se mistrovství? Den v Liberci očima diváka

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
26. 2. 2009 20:00
Přečtěte si reportáž z dějiště mistrovství světa
Ten nejlevnější lístek stojí tři stovky. Pokud ale půjdete s někým, dostanete k němu v akci druhý za korunu.
Ten nejlevnější lístek stojí tři stovky. Pokud ale půjdete s někým, dostanete k němu v akci druhý za korunu. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Povedlo se mistrovství světa v klasickém lyžování, nebo je z toho pověstná "mezinárodní ostuda"?

Zapomeňme na chvíli na všechny Kumpošty, Neumannové, neprůhledné zakázky a koryta peněz pro bůhví koho a pojďme se na šampionát v Liberci podívat jako okem běžného diváka, který se chce podívat na nejlepší světové lyžaře.

Ten bude v Liberci spokojen. Stačí peníze a dobré boty, protože rozbředlý sníh je všude.

Už v ranním, beznadějně nacpaném autobusu směr Liberec je znát sportovní atmosféra. "Budeme křičet ´jeď, jeď, jeď´, nebo ´go, go, go´," domlouvají strategii fandění dva asi desetiletí kluci, kteří se na šampionát vypravili s učitelem a několika spolužáky.

Ani turista "neználek" se v Liberci neztratí. Informační tabule i dobrovolníci jsou ochotni vás nasměrovat, kam je potřeba. Nejprve do Městského informačního centra na Náměstí Edvarda Beneše, které se po dobu mistrovství zve Medal Plaza.

Informace dostanete - kdy se závodí a odkud a kdy jezdí autobusy. Všechno důležité. Až na lístky. "Terminál od rána nefunguje," krčí rameny ženy za přepážkou. Navrhnou dvě alternativy, kde se lístky dají koupit: nedaleké knihkupectví a areál ve Vesci.

Na Medal Plaza mohou lidé na velké obrazovce sledovat, co se na závodišti zrovna děje. Jeden z dopoledních kvalifikačních běhů ale pozoruje jen asi pět lidí.

"Jsem tu jen proto, že mi jede autobus až za deset minut. Do Vesce se nechystám, já raději lyžuju sám, než abych se koukal, jak jezdí jiní," říká Luděk Kubišta, jeden z přihlížejících Liberečanů.

Dva světy: Skeptický Liberec a nadšený Vesec

Skeptický postoj k mistrovství mají i stánkaři, kteří v centru Liberce prodávají suvenýry, občerstvení nebo řemeslné výrobky.

Je čas na čtení novin, zákazníci nechodí.
Je čas na čtení novin, zákazníci nechodí. | Foto: Ondřej Besperát

"Lidí chodí hrozně málo. Asi bydlí mimo Liberec, když tu ceny šly tolik nahoru," říká trochu rezignovaně Lumír Kormunda z Litoměřic zatímco na grilu otáčí klobásy a špízy, aby se nespálily.

Trhovce jeden stánek přišel na skoro šedesát tisíc korun. Teď místo počítání výdělku, počítají, jestli neprodělají. Firmy pronajímající místa i stánky ale vydělají. "Platili jsme předem a na celou dobu mistrovství. Jinak to nešlo," posteskne si Kormunda.

Z centra Liberce, kde vládne k mistrovství trochu rezervovaný postoj, autobus zájemce zadarmo odveze do lyžařskému areálu Vesec, dějiště běžeckých závodů šampionátu. Cesta trvá asi deset minut. Po dalším kilometrů "po vlastních" se ale ocitnete v úplně jiném světě.

Ve světě nadšeném z mistrovství. "Jediné, co se mi tu nelíbí, je, že tak málo chodí," říká Ilona Kalinová a mávne rukou k Liberci.

"Užívám si. Nechápu, proč lidi nechodí"

"Nechápu to. Když o mistrovství nebude zájem mezi diváky, nic podobného u nás dlouho nebude. Sportovní svazy si to rozmyslí," obává se žena, která se ubytování třicet kilometrů od Liberce zamluvila už před rokem, aby si zbytečně nepřiplatila.

"Chodila bych denně, kdybych to měla takhle u nosu! Myslím, že celé akci ublížila i média," přemýšlí.

Ne všichni diváci nakupují. Mezi diváky kolují svačiny, termosky s čajem i placatice.
Ne všichni diváci nakupují. Mezi diváky kolují svačiny, termosky s čajem i placatice. | Foto: Ondřej Besperát

"Hrozně se nám tu líbí. Jsou to zážitky," líčí prozměnu manželský pár, který do Vesce jezdí z Krkonoš. Jediné, na co si stěžují, je cena za parkování. "Tři sta korun je dost, pokud se nechcete zdržet celý den."

A co lístky? Nejsou moc drahé? "Teď, když je druhý za korunu, tak vůbec ne. To už měli udělat dávno. Mezi lidmi v našem okolí se rozkřiklo, že lístky budou za tisíc korun, to se ale týká jen tribun u stadionu. Lístky na fotbal stojí skoro stejně a ještě tam dostanete na hubu."

Nejlevnější lístky ke stání nekupují jen Češi, ale třeba i proslavení norští fanoušci, kteří si podle všeho umějí fandění užít. Klobás po šedesáti korunách si nevšímají, u tratě si raději na sníh rozloží obrovský kus lososa. Za hodinu z něj zbude jen kůže.

Co a za kolik?

  • Vstupenka na závody - 300 Kč (druhý lístek za korunu)
  • Doprava z Prahy do Liberce a zpátky - 200 Kč
  • Mávátko k fandění - 100 Kč
  • Čaj ve Vesci - 30 Kč, pivo - 40 Kč, svařák - 50 Kč, energy drink - 80 Kč

To by ale v předchozích dnech kvůli hustému sněžení asi nešlo. Právě špatné počasí podle některých mohlo část lidí odradit. "Modlila jsem se, aby byl sníh, a asi jsem to s tím modlením přehnala," usmívá se starší dáma z Liberce, která se na závody přišla podívat s vnučkou.

Jen rozbředlý sníh by z asfaltových ploch, které musejí diváci přejít, mohl zmizet. Ani cedule u vstupu do areálu, který varuje před nebezpečím úrazu nepůsobí moc důvěryhodně. Plus naopak zaslouží velmi slušní a ochotní pořadatelé a dostatek WC, kde nechybí toaletní papír.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog: Liberecký šampionát jako varování
 

Právě se děje

před 35 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy