Foto: Potřebují asistenta i na právo demonstrovat. Sněmovna jedná o zvýšení příspěvku

Foto: Potřebují asistenta i na právo demonstrovat. Sněmovna jedná o zvýšení příspěvku
Jitka Rudolfová přijíždí před Poslaneckou sněmovnu demonstrovat za právo na svobodný život.
I živnostník Jakub Neubert si zaplatil asistenta, aby mohl přijet. IT specialista potřebuje asistenci většinu dne, nemá šanci to z platu a příspěvků zaplatit. Právě dluží za služby 90 tisíc korun.
Erik Čipera, ředitel jedné z profesionálních organizací poskytující asistenční služby, lobbuje za práva svých klientů už řadu let. "Je jasné, že každý by měl dostat tolik služeb, které potřebuje, ale zvýšení příspěvku alespoň umožní lidem najmout si asistenta místo současných tří hodin denně na čtyři a půl hodiny denně."
"Z příspěvku si mohu zaplatit asistenta na tři hodiny denně," říká Karel Chlouba. "Potřebuji daleko víc, tohle mi stačí akorát na to, sedět celej den doma."
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
21. 9. 2018 13:40
Poslanci mají na svého asistenta 45 tisíc korun měsíčně. Lidé s nejvážnějším tělesným nebo psychickým postižením maximálně třináct tisíc dvě stě korun českých. Několik z nich přijelo před sněmovnu podpořit senátní návrh na zvýšení příspěvku na péči o šest tisíc korun. Právo demonstrovat si museli zaplatit. Jedna hodina asistenční služby stojí sto třicet korun.
 

Právě se děje

Další zprávy