Pospíšil změní celé občanské právo

Petr Holub
20. 2. 2007 0:00
Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se schystá znovu napsat občanský zákoník - nejdůležitější zákon po ústavě.
S ním přijdou změny.
S ním přijdou změny. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jeho snahu sice podporují všichni, v úspěch věří málokdo.

Pokud se přesto Pospíšilův plán podaří, vznikne teprve třetí občanský zákoník v českých dějinách. První sepsali rakouští právníci roku 1811, další verzi připravili komunisté v letech 1950 a 1964. Ta platí se desítkami škrtů a nových paragrafů dodnes.

"V šedesátých letech odpovídal zákoník své době. Dnes připomíná vykotlaný a desetkrát ne moc dobře vyspravený zub," vysvětlil svůj záměr ministr.

Podle něho není možné nepřehlednou změť paragrafů tolerovat, pokud chce Česko fungovat jako demokratický právní stát.

Ministrův záměr chválí právníci z komerční sféry, podle kterých je právě občanské právo hlavním kamenem úrazu zdejší justice. "Občanský zákoník by měl být srozumitelný občanům, jenže jeho současná podoba není srozumitelná ani superspecializovaným profesionálům," shrnuje hlavní potíž advokát Pavel Ondra.

Zpět do Vídně, kupředu do Quebecu

Co chystá Pospíšil

paragraf

OKAMŽITÉ ZMĚNY

 • 1) Odposlechy Soud musí občanovi po roce oznámit, že byl odposloucháván. Občan může žádat finanční náhradu.
 • 2) Dohled nad exekutory Ministerstvo spravedlnosti může nahlížet do spisů exekutora.
 • 3) Detence Zákon umožní zřídit dvě zařízení pro ty, kteří v nepříčetnosti spáchají trestné činy. Dosud byli tito lidé v psychiatrických léčebnách.
 • 4) Elektronický platební rozkaz Krajské soudy dostanou možnost elektronicky vydat platební rozkaz těm, kdo neplatí oprávněnou pohledávku.
 • 5) Soudní funkcionáři Během jara se najde postup, kdo má právo odvolávat předsedy a místopředsedy soudů. Po zásahu Ústavního soudu ve sporu Klaus-Brožová takové právo nemá nikdo.
 • STŘEDNĚDOBÉ PLÁNY

  • 1) Vyšší soudní úředníci Na soudech a státních zastupitelstvích budou soudní úředníci vyřizovat všechno, co výslovně nebudou muset rozhodnout soudci a státní zástupci.
  • 2) Trestní rejstříky Vzniknou nové úřady, kde bude možné požádat o trestní rejstřík. Vzniknou jednotné formuláře pro všechny evropské země.
  • 3) Občanský soudní řád Novela zjednoduší a zrychlí soudní řízení. Změní se především doručování obsílek, způsob psaní protokolů, zdůvodňování rozsudků a postup při odvolání. 

  NOVÉ KODEXY

  • 1) Soukromé právo Na jaře dostane odborná veřejnost k diskusi první verzi nového občanského zákoníku a obchodního zákona, který s ním úzce souvisí.
  • 2) Trestní zákoník Revidovanou verzi zákoníku, který neprošel před rokem sněmovnou, dostane vláda v létě.

  MIMO PRIORITY

  • 1) Soustava soudů Čtyřstupňový model (okresní, krajský, vrchní, nejvyšší soud) bude zjednodušen na třístupňový model až po dokončení ostatních změn.
  • 2) Boj s korupcí Jde o agendu ministra vnitra. Ministr spravedlnosti připraví příslušné paragrafy v trestním zákoníku.

  Pospíšil slíbil, že předá první verzi zákoníku odborné veřejnosti už na jaře, koncem roku má být definitivní návrh ve vládě. Platit má nová norma od roku 2011.

  Návrh připravuje už osmým rokem tým plzeňského právníka Karla Eliáše, kterého pověřil někdejší ministr Otakar Motejl (ve funkci 1998-2000). "Jde o unikátní kompilát. Vrací se rakouskému zákoníku z roku 1811, který však byl upraven podle vzoru nových zákoníků z kanadské provincie Quebec a z Holandska," vysvětlil ministr.

  Takový postup vítá Vojtěch Cepl, který přednáší srovnávací právo na oxfordské a michiganské univerzitě. "Holanďané mají nejmodernější zákoník, vedle Quebecu ho přejímají i další země, především v postkomunistické oblasti. My bychom se měli vydat stejnou cestou," doporučuje normu, která se skládá z deseti knih napsaných zároveň holandsky, anglicky a francouzsky. Zahrnuje i autorské, pracovní, rodinné a obchodní právo, které vždy tvoří jeden ze svazků.

  "Předpokládám, že holandský kodex bude vzorem evropského občanského zákoníku, který už začíná vznikat, a není vyloučeno, že bude hotov dříve, než ten náš," uvádí Cepl další argument pro holandskou cestu.

  ČSSD vítá snahu ODS

  Ministr osloví v parlamentu všechny strany, aby pro zákoník získal širší podporu.

  Sociální demokraté iniciativu vítají "Zákoník ani nemůže vzniknout jinak, než aby prošel odbornou diskusí mezi politickými stranami a získal podporu nejméně 80 procent poslanců," říká poslanec Jeroným Tejc, podle kterého by každá nová vláda musela dopracovat velké kodexy vedle občanského také trestní zákoník.

  Tejc ovšem nepovažuje za příliš rozumný postup, kdy se české právo bude vracet k dvě stě let starému rakouskému zákoníku. "Není například důvod podrobně popisovat právo pastvy," míní.

  V tom s ním souhlasí i Vojtěch Cepl, který podotýká: "Byly to ale krásné časy, kdy byly důležité paragrafy o včelstvech a potocích."

  Sociální demokraté nevěří, že zákoník stihne ještě současná vláda, i kdyby vydržela celé období. "Ze zkušenosti vím, že kodexy vznikají déle," říká Jeroným Tejc.

  Skončí obchodní zákoník

  Pospíšil slibuje, že nová norma mnohem lépe popíše právo k majetku a dědické právo. Jeho první náměstek František Korbel (Zelení) dodává, že mnohem lepší podobu dostane i nájemní právo a paragrafy o kupních smlouvách. "Právní úprava nájmů a kupních smluv je atomizována do různých zákonů. To by se mělo změnit," vysvětlil Korbel.

  Ministerstvo spravedlnosti půjde tak daleko, že zruší dosavadní obchodní zákoník a většinu paragrafů převede do občanského zákoníku. "Obchodní zákon zůstane doplňkovou normou, kde budou pravidla pro obchodní společnosti," řekl Pospíšil.

  Profesor Cepl předpokládá, že největší spory nastanou právě při snaze o sjednocení všech občanských právních norem pod střechou jediného zákoníku. Především specializovaní experti na pracovní a rodinné právo se budou bránit, aby přišli o své výsadní postavení, případně museli vyhodit všechny své odborné knihy.

  "Ale neexistuje věcný důvod, proč hájit socialistické rodinné právo, a také zákoník práce je sovětský vynález," říká rezolutně Cepl.

  Občanská výchova i v rodinách

  Pospíšil naopak může čekat podporu od ekonomů a podnikatelů, kteří považují právní změny za důležitější než snižování daní. Přitom nejde jen o vyškrtnutí zbytečných paragrafů.

  Ekonomika musí mít potíže ve společnosti, kde se podle výzkumu společnosti STEM domnívají tři čtvrtiny občanů, že se občan svého práva u soudu dovolá ve srovnání s komunistickým režimem stejně nebo hůře.

  Nejdůležitějším krokem, která změní atmosféru, je podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla právě nový občanský zákoník: "Žádný z politiků dosud neudělal nic pro to, aby v České republice byl funkční občanský zákoník, aby na školách bylo vyučováno toto základní právo, aby v rodinách se u večeře rodiče s dětmi bavili o tom, jaké postavení má občan."

  Úcta k občanskému právu je podle generálního ředitele Svazu průmyslu Zdeňka Lišky základem úcty k právnímu státu vůbec. "Tak může být utvářeno právní vědomí celé společnosti a tedy i podnikatelské prostředí, za které Svaz průmyslu a dopravy ČR bojuje," doplňuje kolegu Míla.

  Právě Svaz průmyslu doporučuje, aby občanský zákoník definoval společné pojmy všech právních disciplín. Občanský a pracovní zákoník mohou zůstat nejvýš jako podřízené normy.

   

  Právě se děje

  Aktualizováno před 41 minutami

  Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

  Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

  Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

  Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

  Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

  Zdroj: ČTK
  před 58 minutami

  Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

  Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

  Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

  Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

  Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

  Zdroj: ČTK
  Další zprávy