Poslanec Ondráček ve své disertační práci opisoval, potvrdila olomoucká univerzita

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 11. 2019 13:46
Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) ve své disertační práci užil pasáže z jiných zdrojů, aniž by je citoval. Potvrdila to Univerzita Palackého v Olomouci, kde poslanec získal doktorát. Z výsledku kontroly také vyplývá, že většinu teoretické části jeho práce, která tvoří více než polovinu textu, sestavil z poznatků, které byly už známé. Podle univerzity však Ondráčkovi žádný postih nehrozí.
Zdeněk Ondráček.
Zdeněk Ondráček. | Foto: ČTK

Ondráček, který se v pátek účastní jednání sněmovny, odmítl opakovaně žádost novinářů, aby se k posudku vyjádřil. Po mluvčí  Heleně Grofové pouze vzkázal, že o věci bude komunikovat s univerzitou, až dokument dostane písemně.

Jde o práci s názvem Násilí jako sociálně patologický jev v rodině. "Zdeněk Ondráček ve své disertaci porušil citační zásady, neuvedl citované zdroje nebo je uvedl nepřesně či nesprávně. Většinu teoretické části, která tvoří více než polovinu textu, sestavil jako kompilát z poznatků, které byly v době jejího vzniku známé, aniž by je sám analyzoval nebo kriticky posoudil jejich vztahy a souvislosti. Pouze je ve výčtech uvádí," uvedla mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Odborníci z univerzity tak na základě výsledků kontroly této práce došli k závěru, že Zdeněk Ondráček porušil zásady a zvyklosti tvůrčí vědecké práce, které obsahuje etický kodex zaměstnanců a studentů Univerzity Palackého. "A to tím, že necitoval některé použité zdroje, některé zdroje nesprávně citoval a teoretická část je kompilací dříve publikovaných poznatků," řekla Dvorníková.

Ze strany univerzity však pro Ondráčka z toho neplyne žádný postih. Kvůli tomu, že není v současné době členem akademické obce univerzity, nemůže být dán podnět k projednání tohoto případu etickou komisí rektora, ani zahájeno disciplinární řízení. "A protože disertační práci obhájil již v roce 2011, nelze zahájit řízení o zneplatnění obhajoby," dodala mluvčí univerzity.

Na případ upozornila v říjnu Mladá fronta Dnes. Uvedla tehdy, že Ondráček ve své práci hojně cituje odborné publikace a analýzy, přebírané pasáže označuje uvozovkami a zvýrazňuje kurzívou. Mezi citovanými pasážemi si však podle serveru vypomáhá celými odstavci doslovně opsanými z jiných studentských prací, případně s lehce pozměněným slovosledem.

Univerzita jeho práci prověřila podruhé. Poprvé to bylo, když ji odevzdal. Každá závěrečná práce na olomoucké univerzitě se povinně vkládá do programu na odhalování plagiátů Theses od roku 2011. Tehdy však nenašla nic podezřelého. Nyní ji osobně zkontrolovali odborní pracovníci studijního oddělení a pedagogické fakulty.

Měl by vyvodit závěry, tvrdí Fiala

Předseda ODS Petr Fiala řekl, že Ondráček by měl vyvodit závěry nejen z této kauzy, ale i z dalších pochybení, včetně účasti na potlačování protirežimních demonstrací před třiceti lety. Předseda ODS však předpokládá, že tak Ondráček neučiní.

"Samozřejmě opisovat se nemá a při prokázaném pochybení je nějaká sebereflexe logická. Je ale především na kolegovi, jak nyní zareaguje," řekl jeho spolustraník Jiří Dolejš. Samotná obhajoba práce údajně není zpochybněna, poznamenal. Že by se tím vedení strany mělo zabývat, označil za předčasné. 

Kvůli plagiátorství v diplomových pracích loni odstoupila z vlády po několika dnech ve funkci ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). V obou případech potvrdily komise na vysokých školách, že jejich práce vykazují prvky plagiátu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy