Poslanec a starosta Náchoda Birke chce do vedení ČSSD. Bude usilovat o post místopředsedy

ČTK ČTK
24. 11. 2016 16:07
Poslanec a zároveň starosta Náchoda Jan Birke hodlá získat na sobotní krajské konferenci Královéhradeckého kraje nominaci na post místopředsedy ČSSD. Birke by podle svých slov chtěl ve vedení strany udělat ze sociální demokracie znovu nejsilnější partaj v zemi. Do parlamentních voleb by ale podle něj ČSSD měla jít s Bohuslavem Sobotkou jako předsedou. O svém vedení budou sociální demokraté rozhodovat na březnovém sjezdu strany.
Poslanec a starosta Náchoda Jan Birke
Poslanec a starosta Náchoda Jan Birke | Foto: ČTK

Náchod – Poslanec a starosta Náchoda Jan Birke chce kandidovat na řadového místopředsedu ČSSD. Nominaci hodlá získat v Královéhradeckém kraji na sobotní krajské konferenci. Do sněmovních voleb na podzim 2017 by ČSSD podle něj měla jít v čele se současným předsedou Bohuslavem Sobotkou a prvním místopředsedou Milanem Chovancem. Sjezd strany se koná v březnu, rozhodovat bude i o předsedovi.

Ve vedení ČSSD by chtěl Birke pracovat na tom, aby se sociální demokracie vrátila na pozici nejsilnější politické strany v zemi. "Lidem, kteří dlouhodobě ČSSD volili, chci vrátit důvod, aby ji opět volili. Členům ČSSD chci vrátit do jejich tváří touhu vítězit," řekl Birke, který je také předsedou hradecké krajské ČSSD, krajským zastupitelem a mluvčím ČSSD pro dopravu. Ve vrcholových celostátních orgánech strany nepůsobí.

Kandidaturu na prvního místopředsedu ČSSD v pondělí oznámil poslanec Jeroným Tejc. Podle Tejce je ČSSD v krizi. "Jednobarevné vedení, které si vybral Bohuslav Sobotka na posledním sjezdu, nedokázalo zvrátit náš slabý volební výsledek, který jsme měli v posledních sněmovních volbách. Naopak jsme znovu zaznamenali propad a potřebujeme změnu," uvedl Tejc.

Rozdělení funkce předsedy ČSSD a premiéra navrhuje jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Míní, že Sobotka tápe a nemá plán, jak zastavit pokles volebních preferencí sociální demokracie. Nový předseda strany by se podle Zimolových představ s premiérem navzájem podporovali před sněmovními volbami. Sobotka návrh označil za nesmysl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy