Poslancům přišla od Okamury nabídka sushi se slevou. Šéf SPD označil e-mail za podvrh

Markéta Jakicová, Tereza Hotová
20. 11. 2018 13:22
Z oficiálního poslaneckého e-mailu Tomia Okamury přišla kolegům z dolní komory parlamentu nabídka na předvánoční slevy produktů z prodejen sítě Japa Foods, která předsedovi SPD patří. Okamura odmítl, že by nabídku rozesílal on nebo někdo z jeho spolupracovníků, a oznámil, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Petr Dohnal

"Vážené dámy a pánové, úvodem bych vám rád popřál krásné blížící se svátky a bohatého Ježíška," stojí v úvodu e-mailu, který našli poslanci v doručené poště. Odesílatelem byl podle adresy poslanec Tomio Okamura. Mail přitom obsahuje nabídku "25% poslanecké slevy" na produkty sítě obchodů s japonským zbožím Japa Foods, jako jsou sushi, hůlky nebo čaje. Firma skutečně patří šéfovi SPD.

Někteří poslanci - například Jan Čižinský (za KDU-ČSL) nebo Mikuláš Ferjenčík (Piráti) - obsah e-mailu vzápětí sdíleli na sociálních sítích.

Okamura však odmítl, že by takovou zprávu kolegům rozesílal on nebo kdokoli z jeho spolupracovníků. "Je to celé fake. Když jsem zjistil že pan Čižinský něco takového zveřejnil, tak jsem okamžitě zadal oběma svým asistentkám, aby prověřily, jestli něco takového z mojí schránky odešlo," uvedl šéf SPD s tím, že pouze on a tyto dvě asistentky mají k e-mailu přístup. "Zjistily, že e-mail nebyl v mojí odeslané poště," dodal poslanec.

Okamura dále prohlásil, že sám do své poslanecké e-mailové schránky nechodí. "Heslo si nepamatuji, možná mi ho asistentky někdy v minulosti řekly," doplnil s tím, že asistentky mu poštu třídí a důležité věci předávají na poradě.

Předseda SPD se poté spojil s advokátem a chystá se podat trestní oznámení na neznámého pachatele. "Předpokládám, že bude pozván i pan Čižinský, aby vysvětlil, odkud se ke zprávě dostal," dodal Okamura. 

Kromě toho chce poslanec oslovit také Jana Morávka, vedoucího kanceláře Poslanecké sněmovny. "Aby věděl, že někdo vytvořil zřejmě šikovnou grafikou tento e-mail a následně to rozeslal."

Čižinský, který jako první celé znění doručeného e-mailu zveřejnil na Twitteru, se později omluvil. "Jde o podvrh. Omlouvám se jak domnělému odesílateli, tak i všem ostatním." Za šíření podvrhu se omluvil i Ferjenčík.

SPD označila v oficiálním prohlášení e-mail za antikampaň proti straně. Okamura si podvrh spojuje s aktuálním vyjednáváním SPD s vládou Andreje Babiše o prosazování programových bodů strany. Za viníky označil politickou konkurenci.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy