Poslancům přišla od Okamury nabídka sushi se slevou. Šéf SPD označil e-mail za podvrh

Markéta Jakicová, Tereza Hotová
20. 11. 2018 13:22
Z oficiálního poslaneckého e-mailu Tomia Okamury přišla kolegům z dolní komory parlamentu nabídka na předvánoční slevy produktů z prodejen sítě Japa Foods, která předsedovi SPD patří. Okamura odmítl, že by nabídku rozesílal on nebo někdo z jeho spolupracovníků, a oznámil, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Petr Dohnal

"Vážené dámy a pánové, úvodem bych vám rád popřál krásné blížící se svátky a bohatého Ježíška," stojí v úvodu e-mailu, který našli poslanci v doručené poště. Odesílatelem byl podle adresy poslanec Tomio Okamura. Mail přitom obsahuje nabídku "25% poslanecké slevy" na produkty sítě obchodů s japonským zbožím Japa Foods, jako jsou sushi, hůlky nebo čaje. Firma skutečně patří šéfovi SPD.

Někteří poslanci - například Jan Čižinský (za KDU-ČSL) nebo Mikuláš Ferjenčík (Piráti) - obsah e-mailu vzápětí sdíleli na sociálních sítích.

Okamura však odmítl, že by takovou zprávu kolegům rozesílal on nebo kdokoli z jeho spolupracovníků. "Je to celé fake. Když jsem zjistil že pan Čižinský něco takového zveřejnil, tak jsem okamžitě zadal oběma svým asistentkám, aby prověřily, jestli něco takového z mojí schránky odešlo," uvedl šéf SPD s tím, že pouze on a tyto dvě asistentky mají k e-mailu přístup. "Zjistily, že e-mail nebyl v mojí odeslané poště," dodal poslanec.

Okamura dále prohlásil, že sám do své poslanecké e-mailové schránky nechodí. "Heslo si nepamatuji, možná mi ho asistentky někdy v minulosti řekly," doplnil s tím, že asistentky mu poštu třídí a důležité věci předávají na poradě.

Předseda SPD se poté spojil s advokátem a chystá se podat trestní oznámení na neznámého pachatele. "Předpokládám, že bude pozván i pan Čižinský, aby vysvětlil, odkud se ke zprávě dostal," dodal Okamura. 

Kromě toho chce poslanec oslovit také Jana Morávka, vedoucího kanceláře Poslanecké sněmovny. "Aby věděl, že někdo vytvořil zřejmě šikovnou grafikou tento e-mail a následně to rozeslal."

Čižinský, který jako první celé znění doručeného e-mailu zveřejnil na Twitteru, se později omluvil. "Jde o podvrh. Omlouvám se jak domnělému odesílateli, tak i všem ostatním." Za šíření podvrhu se omluvil i Ferjenčík.

SPD označila v oficiálním prohlášení e-mail za antikampaň proti straně. Okamura si podvrh spojuje s aktuálním vyjednáváním SPD s vládou Andreje Babiše o prosazování programových bodů strany. Za viníky označil politickou konkurenci.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 26 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 55 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy