Poprvé spočítáno: TOP 10 ruských byznysmenů v Česku

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
5. 2. 2013 15:40
Síla ruského byznysu v Česku stoupá. Kdo jsou ti nejvlivnější, kteří tu podnikají?
Dmitrij Ščuka, předseda představenstva Evraz Vítkovice Steel.
Dmitrij Ščuka, předseda představenstva Evraz Vítkovice Steel. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Síla ruského byznysu v Česku stoupá. V tuzemsku prudce roste objem ruských investic, přibývá ruských rezidentů i manažerů.

Popisuje to ve svém aktuálním vydání deník Insider, který připomíná, že hlavním cílem Rusů přirozeně je dostavba temelínských jaderných bloků za přibližně 200 miliard korun. Ve hře jsou ale i mnohem menší investice do nejrůznějších odvětví.

Kdo jsou lidé, kteří obrovské obchody připravují? Insider sestavil vůbec první žebříček nejvýznamnějších Rusů podnikajících v Česku. Pro jeho vznik byl rozhodující obrat firem dostupný z veřejných zdrojů.

Seznam není vyčerpávající vzhledem k tomu, že ne všechny ruskými byznysmeny ovládané společnosti působící u nás zveřejňují své výsledky.

Co v deníku Insider najdete:

Kdo stojí v čele žebříčku?

Osmačtyřicetiletý Dmitrij Ščuka, předseda představenstva Evraz Vítkovice Steel s obratem zhruba 19 miliard korun.

Kromě vítkovického Evrazu řídí manažer narozený v běloruském Minsku evropskou divizi Evrazu, kam mimo ostravské firmy patří také italský hutní podnik Palini e Bertoli. Vystudoval jadernou fyziku, do Česka se přiženil v roce 1988. Mluví výborně česky. Než v roce 2009 nastoupil do Evrazu jako šéf operací v Africe a Evropě, sedm let pracoval v poradenské firmě Deloitte. Žije v Ostravě.

Seznamte se s TOP 10 ruských manažerů v Česku - mikropříběhy nejvlivnějších ruských byznysmenů (a byznysmenek).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy