Političtí vězni žádají řízení na nového šéfa ÚSTR

ČTK ČTK
16. 5. 2013 20:10
Úřad by měl podle politických vězňů prozatím řídit bývalý první náměstek Eduard Stehlík
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Rada Konfederace politických vězňů ČR žádá Radu Ústavu pro studium totalitních režimů, aby bezodkladně vypsala výběrové řízení na funkci ředitele, kterou nyní zastává Pavla Foglová.

Úřad by měl podle politických vězňů prozatímně řídit bývalý první náměstek Eduard Stehlík. O svém středečním usnesení konfederace informovala ve čtvrtek.

V usnesení rada zároveň uvedla, že nesouhlasí s personálními změnami, které od svého nástupu do funkce Foglová uskutečnila. Současná ředitelka, která ve funkci v půlce dubna vystřídala odvolaného Daniela Hermana, mimo jiné odvolala šéfku Archivu bezpečnostních složek Zlatuši Kukánovou.

Stehlík odešel z ÚSTR poté, co se s Foglovou nedohodl na spolupráci. Personální změny jsou podle konfederace politických vězňů ke škodě fungování ÚSTR.

Foglová má být ve funkci do doby, než z výběrového řízení vzejde nový ředitel. Jeho jméno by mělo být známo nejpozději 30. dubna příštího roku.

Konfederace se změnou ve vedení ústavu nesouhlasí delší dobu. Předsedkyně konfederace Naděžda Kavalírová, která je zároveň členkou rady ÚSTR, například uvedla, že odvolání Hermana bylo připraveno s velkým časovým předstihem. Při středeční volbě vědecké rady ÚSTR, která je poradní platformou pro výzkum, se Kavalírová zdržela hlasování.

Úkolem ÚSTR, který je zřízen zákonem, je zkoumat nestranně dobu komunismu a nacismu. Vládní ODS a opozice se navzájem obviňují z úsilí o politický vliv na instituci. Hermanovo odvolání začátkem dubna je podle podle ODS důkazem prohlubující se spolupráce ČSSD a KSČM.

 

Právě se děje

Další zprávy