Policisté, kteří srazili v Praze motorkáře, jsou mimo službu

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
11. 9. 2014 19:20
Podle náměstka ředitele pražské policie Zdeňka Bezoušky je dvojice policistů, která brutálně zasáhla proti ujíždějícímu motorkáři, mimo službu. Navíc prý vyhledají pomoc psychologa.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Michaela Hasíková\Economia

Praha - Dva policisté, kteří začátkem srpna na pražském Chodově srazili unikajícího motorkáře a poté jej těžce raněného ještě brutálně zpacifikovali, jsou postaveni mimo službu. Online deníku Aktuálně.cz to potvrdil náměstek krajského ředitele v Praze Zdeněk Bezouška.

“Oba policisté, kteří se na předmětném zákroku podíleli, jsou vyňati z běžného výkonu služby. Podle mých informací není policistům samotným celá tato situace lhostejná a požádali nadřízeného o konzultaci celé situace s psychologickým pracovištěm policie,“ uvedl Bezouška pro Aktuálně.cz.

Celý incident se odehrál 6. srpna v okolí nákupního centra Chodov a zaznamenala jej bezpečnostní kamera.

Dvojice policistů chtěla nejdřív kontrolovat řidiče terénní motorky, která byla hodně hlučná. "Proto se řidiče policisté rozhodli zastavit a zkontrolovat technický stav vozidla," uvedl tehdy k případu policejní mluvčí Tomáš Hulan.
Muž se ale podle něj chtěl setkání vyhnout a ujížděl. Honička netrvala dlouho - motorkář dojel pouze na přilehlé parkoviště, kde vrazil do sloupu veřejného osvětlení. "Stejným způsobem, v ten samý okamžik, havarovali i policisté," dodal mluvčí.

Poté, co policejní auto narazilo do sloupu na parkovišti, policisté vystoupili, jeden z nich řidiče kopl, dvakrát udeřil do hlavy a poté mu drsným způsobem nasadili pouta. Všichni tři utrpěli lehká zranění. V nemocnici zůstal jen motorkář.

Podle Hulana muž ujížděl nejspíš kvůli malichernosti. "Je totiž držitelem řidičského oprávnění, ale není držitelem příslušné skupiny, která by ho opravňovala řídit motocykly, a proto ujížděl," dodal mluvčí.

Vedení čeká na GIBS

Ministr vnitra Milan Chovanec k případu deníku Aktuálně.cz řekl, že informace se veřejnost dozví, až skončí vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů, která zkoumá, zda policisté nepřekročili své pravomoci. “Nejsem příznivcem vyšetřování v přímém přenosu. Ale čekám, že po jeho skončení bude veřejnost se všemi relevantními skutečnostmi seznámena,” uvedl Chovanec.

Podle ministra by však měl být incident také varováním před stále častějším trendem, kdy se řidiči snaží před policií ujet. “Obecně platí, že nelze tolerovat, pokud policista hrubě překročí svoje pravomoci. I veřejnost si ale musí uvědomit, že ujíždět před policií a nerespektovat její pokyny není možné,” dodal Chovanec.

A podobně se k případu vyjádřil i policejní prezident Tomáš Tuhý. Také on chce nejprve počkat, jak dopadne vyšetřování. “Nikdy nechci říkat soud jen z jednoho úhlu pohledu či záznamu. Celý incident prověřuje GIBS. Věřím, že výstupy, které z toho budou, zohlední pro případná opatření pražský policejní ředitel,” uvedl Tuhý.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy