Policie žádá o vydání poslanců Novotného a Borky. Zřejmě jde o případ ROP Severozápad

ČTK ČTK
2. 5. 2017 18:14
Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání poslanců Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borky (KSČM) k trestnímu stíhání. Policejní žádost pravděpodobně souvisí s případem ROP Severozápad.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie žádá Sněmovnu o vydání poslanců Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borky (KSČM) k trestnímu stíhání. Potvrdila to předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS).

Podle serveru Česká justice je chtějí policisté stíhat zřejmě v případu ROP Severozápad.

Policejní žádost bude nejprve posuzovat výbor, a to zřejmě na dvou schůzích. Poprvé by se jeho členové měli podle Němcové sejít 18. května. Na další schůzi, jež by se měla uskutečnit následující týden, se budou moci k záležitosti oba poslanci vyjádřit. Výbor dává doporučení pro plénum, zda má členy dolní komory ke stíhání vydat, nebo ne.

Bývalý hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný České justici sdělil, že o žádosti policie zatím neví. Borka už byl o žádosti informován. "Tuto informaci mám, myslím, že se to týká kauzy ROP," řekl serveru. Němcová informaci o tom, že jde o případ ROP Severozápad, nepotvrdila. S policejní žádostí se teprve seznámí.

Kauza Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je nyní obviněno 24 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Obvinění míří také na bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou nebo někdejšího starostu Chebu Petra Navrátila.

Sněmovna rozhodovala v nynějším volebním období zatím o pěti poslancích, jež chtěla policie stíhat. V jednom případě byl verdikt záporný.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy