Policie podala návrh na obžalobu Dalíka. Kvůli pandurům

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
4. 4. 2014 13:35
Vyšetřovatelé předali spis státnímu zástupci, podání obžaloby je velmi blízko.
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Podání obžaloby Marka Dalíka, bývalého poradce expremiéra Mirka Topolánka, je již velmi blízko.

V pátek policie předala státnímu zástupci Janu Kořánovi, který kauzu vede, návrh na Dalíkovu obžalobu.

"Dnes jsme státnímu zástupci doručili návrh na podání obžaloby v kauze pandurů," potvrdil deníku Aktuálně.cz mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

"Spisový materiál, který byl předložen státnímu zástupci, obsahuje cca 3 500 stran. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněné osobě trest odnětí svobody až na 10 let," dodal mluvčí útvaru.

Bez doplnění

Přítel expremiéra Topolánka je obviněn z podvodu. Podle policie měl v roce 2007 od zástupců rakouské zbrojovky Steyr požadovat úplatek ve výši 450 milionů korun za pomoc při nákupu obrněnců Pandur pro českou armádu.

Mezinárodní vyšetřovací tým českých a rakouských kriminalistů případ řešil tři roky. Na rozplétání kauzy spolupracovaly tuzemské úřady také s USA, Izraelem, Švýcarskem a Španělskem. 

Dalíkův obhájce Tomáš Sokol se nechtěl k policejnímu návrhu na obžalobu vyjadřovat. "Bez komentáře," uvedl advokát.

Sokol tak zřejmě nenavrhoval žádné doplnění trestního spisu, se kterým se Dalík seznámil tento týden. 

 

Právě se děje

před 12 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy