Pokusy a chemické olympiády do škol vrátíme, ohradila se proti absurdní vyhlášce ministryně

Domácí Domácí
4. 12. 2015 13:36
Ministerstvo školství chce napravit novelu zákona o veřejném zdraví, která zakázala přístup nezletilých žáků k některým nebezpečným látkám ve výuce. Problém podle ministryně Kateřiny Valachové způsobilo ministerstvo zdravotnictví a Valachová ho vyřeší úpravou v novele školského zákona. Její projednání ve čtvrtek Sněmovna odložila na leden.
Ministryně školství Kateřina Valachová.
Ministryně školství Kateřina Valachová. | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová (ČSSD) se ohradila proti kritice kvůli novele zákona o veřejném zdraví, která zakázala přístup nezletilých žáků k některým nebezpečným látkám ve výuce.

Problém, který podle Valachové způsobilo ministerstvo zdravotnictví, napraví ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v rámci novely školského zákona. Projednání rozsáhlých úprav ale Sněmovna ve čtvrtek odložila na leden.

Novela by měla fakticky převzít rušené ustanovení ze zákona o ochraně veřejného zdraví.

Učitelé, na které opatření dopadlo v úterý, si stěžují, že žáci nyní nemohou zcela absurdně pracovat s pohonnými hmotami, lihem nebo slabými kyselinami, a to ani když studují chemickou průmyslovku nebo se učí třeba na automechanika.

"Takto široký zákaz není z pohledu MŠMT důvodný, ba dokonce je nežádoucí v případě, kdy se nezletilý žák má v souvislosti s těmito látkami vzdělávat," uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo zdravotnictví: Možnost byla

Podle Valachové ministerstvo zdravotnictví odmítlo prováděcí předpis opravit. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová ale tvrdí, že naopak Valachová měla možnost rozporovat vyhlášku v připomínkovém řízení a neučinila tak.

Připustila nicméně, že ze školství přišel v říjnu na zdravotnictví návrh. "Musí se k němu vyjádřit hygienici. Zatím jsme nedostali odpověď," uvedla.

Potíže vznikly, když z novely zákona o ochraně veřejného zdraví vypadla výjimka, která povolovala kontakt se zdraví škodlivými látkami v rámci přípravy na budoucí povolání. Bezpečnost práce pak měla upravit vyhláška ministerstva zdravotnictví, ta ale nakonec žádnou výjimku pro studenty nepřinesla.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy