Pokusy a chemické olympiády do škol vrátíme, ohradila se proti absurdní vyhlášce ministryně

Domácí Domácí
4. 12. 2015 13:36
Ministerstvo školství chce napravit novelu zákona o veřejném zdraví, která zakázala přístup nezletilých žáků k některým nebezpečným látkám ve výuce. Problém podle ministryně Kateřiny Valachové způsobilo ministerstvo zdravotnictví a Valachová ho vyřeší úpravou v novele školského zákona. Její projednání ve čtvrtek Sněmovna odložila na leden.
Ministryně školství Kateřina Valachová.
Ministryně školství Kateřina Valachová. | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová (ČSSD) se ohradila proti kritice kvůli novele zákona o veřejném zdraví, která zakázala přístup nezletilých žáků k některým nebezpečným látkám ve výuce.

Problém, který podle Valachové způsobilo ministerstvo zdravotnictví, napraví ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v rámci novely školského zákona. Projednání rozsáhlých úprav ale Sněmovna ve čtvrtek odložila na leden.

Novela by měla fakticky převzít rušené ustanovení ze zákona o ochraně veřejného zdraví.

Učitelé, na které opatření dopadlo v úterý, si stěžují, že žáci nyní nemohou zcela absurdně pracovat s pohonnými hmotami, lihem nebo slabými kyselinami, a to ani když studují chemickou průmyslovku nebo se učí třeba na automechanika.

"Takto široký zákaz není z pohledu MŠMT důvodný, ba dokonce je nežádoucí v případě, kdy se nezletilý žák má v souvislosti s těmito látkami vzdělávat," uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo zdravotnictví: Možnost byla

Podle Valachové ministerstvo zdravotnictví odmítlo prováděcí předpis opravit. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová ale tvrdí, že naopak Valachová měla možnost rozporovat vyhlášku v připomínkovém řízení a neučinila tak.

Připustila nicméně, že ze školství přišel v říjnu na zdravotnictví návrh. "Musí se k němu vyjádřit hygienici. Zatím jsme nedostali odpověď," uvedla.

Potíže vznikly, když z novely zákona o ochraně veřejného zdraví vypadla výjimka, která povolovala kontakt se zdraví škodlivými látkami v rámci přípravy na budoucí povolání. Bezpečnost práce pak měla upravit vyhláška ministerstva zdravotnictví, ta ale nakonec žádnou výjimku pro studenty nepřinesla.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy