Pokusy a chemické olympiády do škol vrátíme, ohradila se proti absurdní vyhlášce ministryně

Domácí Domácí
4. 12. 2015 13:36
Ministerstvo školství chce napravit novelu zákona o veřejném zdraví, která zakázala přístup nezletilých žáků k některým nebezpečným látkám ve výuce. Problém podle ministryně Kateřiny Valachové způsobilo ministerstvo zdravotnictví a Valachová ho vyřeší úpravou v novele školského zákona. Její projednání ve čtvrtek Sněmovna odložila na leden.
Ministryně školství Kateřina Valachová.
Ministryně školství Kateřina Valachová. | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová (ČSSD) se ohradila proti kritice kvůli novele zákona o veřejném zdraví, která zakázala přístup nezletilých žáků k některým nebezpečným látkám ve výuce.

Problém, který podle Valachové způsobilo ministerstvo zdravotnictví, napraví ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v rámci novely školského zákona. Projednání rozsáhlých úprav ale Sněmovna ve čtvrtek odložila na leden.

Novela by měla fakticky převzít rušené ustanovení ze zákona o ochraně veřejného zdraví.

Učitelé, na které opatření dopadlo v úterý, si stěžují, že žáci nyní nemohou zcela absurdně pracovat s pohonnými hmotami, lihem nebo slabými kyselinami, a to ani když studují chemickou průmyslovku nebo se učí třeba na automechanika.

"Takto široký zákaz není z pohledu MŠMT důvodný, ba dokonce je nežádoucí v případě, kdy se nezletilý žák má v souvislosti s těmito látkami vzdělávat," uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo zdravotnictví: Možnost byla

Podle Valachové ministerstvo zdravotnictví odmítlo prováděcí předpis opravit. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová ale tvrdí, že naopak Valachová měla možnost rozporovat vyhlášku v připomínkovém řízení a neučinila tak.

Připustila nicméně, že ze školství přišel v říjnu na zdravotnictví návrh. "Musí se k němu vyjádřit hygienici. Zatím jsme nedostali odpověď," uvedla.

Potíže vznikly, když z novely zákona o ochraně veřejného zdraví vypadla výjimka, která povolovala kontakt se zdraví škodlivými látkami v rámci přípravy na budoucí povolání. Bezpečnost práce pak měla upravit vyhláška ministerstva zdravotnictví, ta ale nakonec žádnou výjimku pro studenty nepřinesla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražování nových bytů v Praze na konci roku zpomalilo meziročně z 11,4 procenta na 4,4 procenta

Další zprávy