Pokusy a chemické olympiády do škol vrátíme, ohradila se proti absurdní vyhlášce ministryně

Domácí Domácí
4. 12. 2015 13:36
Ministerstvo školství chce napravit novelu zákona o veřejném zdraví, která zakázala přístup nezletilých žáků k některým nebezpečným látkám ve výuce. Problém podle ministryně Kateřiny Valachové způsobilo ministerstvo zdravotnictví a Valachová ho vyřeší úpravou v novele školského zákona. Její projednání ve čtvrtek Sněmovna odložila na leden.
Ministryně školství Kateřina Valachová.
Ministryně školství Kateřina Valachová. | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová (ČSSD) se ohradila proti kritice kvůli novele zákona o veřejném zdraví, která zakázala přístup nezletilých žáků k některým nebezpečným látkám ve výuce.

Problém, který podle Valachové způsobilo ministerstvo zdravotnictví, napraví ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v rámci novely školského zákona. Projednání rozsáhlých úprav ale Sněmovna ve čtvrtek odložila na leden.

Novela by měla fakticky převzít rušené ustanovení ze zákona o ochraně veřejného zdraví.

Učitelé, na které opatření dopadlo v úterý, si stěžují, že žáci nyní nemohou zcela absurdně pracovat s pohonnými hmotami, lihem nebo slabými kyselinami, a to ani když studují chemickou průmyslovku nebo se učí třeba na automechanika.

"Takto široký zákaz není z pohledu MŠMT důvodný, ba dokonce je nežádoucí v případě, kdy se nezletilý žák má v souvislosti s těmito látkami vzdělávat," uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo zdravotnictví: Možnost byla

Podle Valachové ministerstvo zdravotnictví odmítlo prováděcí předpis opravit. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová ale tvrdí, že naopak Valachová měla možnost rozporovat vyhlášku v připomínkovém řízení a neučinila tak.

Připustila nicméně, že ze školství přišel v říjnu na zdravotnictví návrh. "Musí se k němu vyjádřit hygienici. Zatím jsme nedostali odpověď," uvedla.

Potíže vznikly, když z novely zákona o ochraně veřejného zdraví vypadla výjimka, která povolovala kontakt se zdraví škodlivými látkami v rámci přípravy na budoucí povolání. Bezpečnost práce pak měla upravit vyhláška ministerstva zdravotnictví, ta ale nakonec žádnou výjimku pro studenty nepřinesla.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy