Pokračujte v podpoře biopaliv. Vláda má souhlas z Bruselu

Lucie Stuchlíková Luboš Kreč, Lucie Stuchlíková
2. 9. 2015 19:15
Sporný zákon vyvolal na jaře ostrou kritiku v Poslanecké sněmovně. Opozice však žádné další obstrukce nechystá.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Economia

Brusel - Kabinet Bohuslava Sobotky získal z Bruselu souhlas, že může pokračovat s podporou biopaliv první generace, jejichž dominantním výrobcem v Česku je skupina Agrofert vlastněná ministrem financí Andrejem Babišem. Upozornily na to Hospodářské noviny.

Sporný zákon vyvolal na jaře ostrou kritiku v Poslanecké sněmovně a jeho předkladatel, ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), raději odložil další debatu do doby, než bude mít razítko z Bruselu.

Evropská komise rozhodnutí zveřejní ve čtvrtek, Jurečkův resort už ale ví, že EU je pro. "Dodržuji zákon, střet zájmů nahlásím a hlasovat nebudu," řekl HN Babiš k tomu, jak se k návrhu, který vláda znovu pošle do Sněmovny, v Parlamentu postaví.

Jeho hnutí ANO už dříve řeklo, že podporu takzvané první generace biopaliv pomůže schválit.

Ve Sněmovně se o biopalivech, na jejichž daňové úlevy by v následujících pěti letech mělo jít kolem devíti miliard, bude hlasovat zřejmě brzy, koalice tam chce návrh poslat co nejdřív. "Naše výhrady stále platí, jsme proti této podpoře biopaliv. Ale obstruovat to nebudeme," uvedl šéf klubu opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.

Se svými spolustraníky chce navrhnout, aby se daňové úlevy vztahovaly i na modernější biopaliva druhé či třetí generace. Ty jsou sice už známé, jsou vyráběné třeba z mořských řas, jejich problém ale je, že zatím je složité, na rozdíl od těch z řepky, je produkovat ve velkém množství.

 

Právě se děje

před 13 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy