Pohled do spisu: Takto pašoval jeden z nejúspěšnějších převaděčů Čechy i Němce přes železnou oponu

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
26. 11. 2017 13:18
Němec Alexander Wiegand dokázal přes železnou oponu převézt v úkrytu v autě 128 lidí, než ho českoslovenští pohraničníci v roce 1972 zatkli. Nedávno Wiegand v Praze převzal svůj spis, který odhaluje jeho strategii i následný postup československých orgánů. Dokumenty ze spisu si můžete prohlédnout v tomto článku.

Praha - Útěky ve skrýších ve vozidlech nebyly v dějinách železné opony raritou. Přesto se případ Alexandera Wieganda vymyká. Řidič spediční firmy ze Solingenu dokázal dostat na svobodu 128 lidí.

Používal přitom speciálně upravený nákladní mercedes, ve kterém byla falešná stěna - začínal s dvojitou podlahou, ale poté auto s pomocí západoněmeckých policistů přestavěl. Pohraničníci totiž byli bdělí a školili se právě na hledání dutin, a to i s pomocí speciálně vycvičených psů.

Byl to souboj vynalézavosti a důslednosti, ve kterém Alexander Wiegand vyhrával několik let. Také proto, že měl na hranicích mezi československými pohraničníky známého, kterému pomohl s opravou auta, a ten pak přimhouřil oči, když Wiegand projížděl. Nakonec ale měl smůlu a pohraničníci ho odhalili.

V československé věznici si Wiegand odseděl čtyři a půl roku. Jak bylo jeho auto upravené a jak vypadaly československé spisy, založené k jeho případu, se můžete podívat v grafice nahoře v tomto článku. Fotografie zvětšíte kliknutím.

Foto: Archiv bezpečnostních složek

Zdánlivě obyčejný skříňový mercedes

Alexander Wiegand byl řidičem spediční firmy. Žil ale také druhý život, jehož náplní bylo dostávat na svobodu lidi zpoza železné opony, neprostupné evropské hranice mezi západním a východním blokem za studené války.

Krátce před jeho poslední cestou, při které byl zatčen, takto dostal do Stuttgartu Františka N. Muže, který - alespoň podle vyšetřovacího spisu - opustil manželku a nezletilé dítě. A který měl v Ostrově nad Ohří milenku, pětadvacetiletou Evu K., toho času ve čtvrtém měsíci těhotenství.

František N. nakonec u československého odvolacího soudu dostal trest 2,5 roku ve vězení, ovšem v nepřítomnosti, takže jej nenastoupil.

 

Právě se děje

Další zprávy