Po čtyřiceti letech. Vzpomínka na Jana Palacha

Po čtyřiceti letech. Vzpomínka na Jana Palacha
O půl třetí odpoledne, ve stejný čas, který si pro svůj čin zvolil Jan Palach, se kolem památníku sešlo několik set lidí.
Růži k pomníku přišel položit i bratr Jana Palacha Jiří, dnes šestasedmdesátiletý.
Během shromáždění se na několik krátkých minut zastavila doprava na magistrále. Když dozněla hymna, policie opět auta pustila a další proslovy byly znemožněny.
Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl upravuje stuhu na smutečním věnci.
Foto: Ondřej Besperát
Ondřej Besperát
16. 1. 2009 16:00

Praha - V přibližně stejný čas na přibližně stejném místě se sešli dnes odpoledne lidé pod schody Národního muzea, aby si připomněli čin studenta Jana Palacha, který se zde před čtyřiceti lety polil benzínem a zapálil na protest proti letargii české společnosti a zhoubě demokracie po okupaci v srpnu 1968.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvážené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy