Skautský kroj jako poznávací znamení. Zahrajte si pexeso se skauty z celého světa

Denis Chripák šp hrz Denis Chripák, šp, hrz, Zuzana Orlová
2. 11. 2019 16:53
Košile, okolo krku šátek, odznaky ve tvaru lilie. Skautský kroj je poznávacím znamením skautského hnutí po celém světě. Zároveň na něm najdeme národní a kulturní odlišnosti. Zahrajte si pexeso a zároveň se během něj přiučte, jak skautské uniformy v jednotlivých státech vypadají.

Zakladatel skautingu Robert Baden-Powell se coby voják inspiroval při navrhování stejnokroje armádními uniformami. Původním smyslem krojů bylo prostřednictvím jednotného oblečení setřít sociální rozdíly. Na rozdíl od začátku 20. století už ale tato funkce není pro ně klíčová.

Dnes v sobě nesou především jednotnost a přináležitost ke skupině - ať už se jedná o oddíl, zemi, nebo celosvětové společenství. Skauti po celém světě oblékají kroj s hrdostí a především při slavnostních příležitostech, přibyla mu tak i funkce formálního oděvu.

Skautské pexeso vzniklo na počest výtvarníka Zdeňka Prince, českého vynálezce této oblíbené hry, který zemřel 25. září 2019.

Autoři fotek: Jakub Ambrozek, Mary Oakes, Jeff Hattrick, Kevin Shaw, Jean Pierre Pouteau, Boy Scouts of America

 

Právě se děje

před 55 minutami

V rybníku na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil dvaačtyřicetiletý muž

V rybníku u obce Bílý Kámen na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil muž narozený v roce 1979. Jeho tělo vytáhli z vody policejní potápěči dnes asi v 00:30. Pro potvrzení příčiny úmrtí bude nařízená pitva. ČTK to řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Policie se o události dozvěděla po 18:00. Dva muži se šli koupat do rybníku Lomák. "Jeden vlezl do vody a měl plavat a druhý po chvíli zjistil, že už ho na hladině nevidí, tak to oznámil policii, spustilo se pátrání," řekla Čírtková.

K rybníku přijeli hasiči, policisté i jejich potápěči. "V nočních hodinách, kolem 00:30 bylo skutečně nalezeno tělo utonulého muže - zřejmě utonulého, taky mohl mít zdravotní potíže," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy