Skautský kroj jako poznávací znamení. Zahrajte si pexeso se skauty z celého světa

Denis Chripák šp hrz Denis Chripák, šp, hrz, Zuzana Orlová
2. 11. 2019 16:53
Košile, okolo krku šátek, odznaky ve tvaru lilie. Skautský kroj je poznávacím znamením skautského hnutí po celém světě. Zároveň na něm najdeme národní a kulturní odlišnosti. Zahrajte si pexeso a zároveň se během něj přiučte, jak skautské uniformy v jednotlivých státech vypadají.

Zakladatel skautingu Robert Baden-Powell se coby voják inspiroval při navrhování stejnokroje armádními uniformami. Původním smyslem krojů bylo prostřednictvím jednotného oblečení setřít sociální rozdíly. Na rozdíl od začátku 20. století už ale tato funkce není pro ně klíčová.

Dnes v sobě nesou především jednotnost a přináležitost ke skupině - ať už se jedná o oddíl, zemi, nebo celosvětové společenství. Skauti po celém světě oblékají kroj s hrdostí a především při slavnostních příležitostech, přibyla mu tak i funkce formálního oděvu.

Skautské pexeso vzniklo na počest výtvarníka Zdeňka Prince, českého vynálezce této oblíbené hry, který zemřel 25. září 2019.

Autoři fotek: Jakub Ambrozek, Mary Oakes, Jeff Hattrick, Kevin Shaw, Jean Pierre Pouteau, Boy Scouts of America

 

Právě se děje

před 35 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy