Skautský kroj jako poznávací znamení. Zahrajte si pexeso se skauty z celého světa

Denis Chripák šp hrz Denis Chripák, šp, hrz, Zuzana Orlová
2. 11. 2019 16:53
Košile, okolo krku šátek, odznaky ve tvaru lilie. Skautský kroj je poznávacím znamením skautského hnutí po celém světě. Zároveň na něm najdeme národní a kulturní odlišnosti. Zahrajte si pexeso a zároveň se během něj přiučte, jak skautské uniformy v jednotlivých státech vypadají.

Zakladatel skautingu Robert Baden-Powell se coby voják inspiroval při navrhování stejnokroje armádními uniformami. Původním smyslem krojů bylo prostřednictvím jednotného oblečení setřít sociální rozdíly. Na rozdíl od začátku 20. století už ale tato funkce není pro ně klíčová.

Dnes v sobě nesou především jednotnost a přináležitost ke skupině - ať už se jedná o oddíl, zemi, nebo celosvětové společenství. Skauti po celém světě oblékají kroj s hrdostí a především při slavnostních příležitostech, přibyla mu tak i funkce formálního oděvu.

Skautské pexeso vzniklo na počest výtvarníka Zdeňka Prince, českého vynálezce této oblíbené hry, který zemřel 25. září 2019.

Autoři fotek: Jakub Ambrozek, Mary Oakes, Jeff Hattrick, Kevin Shaw, Jean Pierre Pouteau, Boy Scouts of America

 

Právě se děje

před 24 minutami

Zákaz nošení masek v Hongkongu zase platí, povolil to soud

Hongkongský nejvyšší soud v pátek pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, podle něhož je zákaz zakrývání tváře při demonstracích neústavní. Na základě nového výroku soudu může hongkongská policie vymáhat dodržování zákazu nošení masek po dobu dalšího týdne, ve kterém se budou konat ostře sledované místní volby. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Odvolejte Dostála ze všech funkcí, žádá ODS přerovská opozice kvůli sexuálnímu nátlaku

Přerovská opozice vyzvala místní ODS, aby zbavila Marka Dostála odsouzeného za sexuální nátlak všech funkcí, do kterých byl zvolen. Dostál tento týden oznámil, že ukončil kvůli své kauze členství v ODS, i nadále si však rozhodl ponechat mandát zastupitele. Výzvu opozičních zastupitelů nechtěl šéf místní ODS a zároveň krajský předseda strany Michal Zácha komentovat. Opozice složená z pirátů a sdružení Společně pro Přerov chce případ otevřít na prosincovém zastupitelstvu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy