Skautský kroj jako poznávací znamení. Zahrajte si pexeso se skauty z celého světa

Denis Chripák šp hrz Denis Chripák, šp, hrz, Zuzana Orlová
2. 11. 2019 16:53
Košile, okolo krku šátek, odznaky ve tvaru lilie. Skautský kroj je poznávacím znamením skautského hnutí po celém světě. Zároveň na něm najdeme národní a kulturní odlišnosti. Zahrajte si pexeso a zároveň se během něj přiučte, jak skautské uniformy v jednotlivých státech vypadají.

Zakladatel skautingu Robert Baden-Powell se coby voják inspiroval při navrhování stejnokroje armádními uniformami. Původním smyslem krojů bylo prostřednictvím jednotného oblečení setřít sociální rozdíly. Na rozdíl od začátku 20. století už ale tato funkce není pro ně klíčová.

Dnes v sobě nesou především jednotnost a přináležitost ke skupině - ať už se jedná o oddíl, zemi, nebo celosvětové společenství. Skauti po celém světě oblékají kroj s hrdostí a především při slavnostních příležitostech, přibyla mu tak i funkce formálního oděvu.

Skautské pexeso vzniklo na počest výtvarníka Zdeňka Prince, českého vynálezce této oblíbené hry, který zemřel 25. září 2019.

Autoři fotek: Jakub Ambrozek, Mary Oakes, Jeff Hattrick, Kevin Shaw, Jean Pierre Pouteau, Boy Scouts of America

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy