Ohař na estébácké stopě. Život a dílo Petra Placáka

Ohař na estébácké stopě. Život a dílo Petra Placáka
Studenti Česko-anglického gymnázia zaujatě poslouchají o životě pod dohledem státní policie.
Měli tu už lecjaké hosty, ale zážitky Petra Placáka (vpravo) se s Charlesovými nedají srovnat.
Na základní škole házel zmrzlá psí hovna na policajty, v šestnácti dostal u výslechu první ránu pěstí.
"Strach nemá jen blbec, ale kdyby se komunisti vrátili a lidé se bouřili, připojil bych se, tentokrát se zbraní v ruce."
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
19. 12. 2012 17:24

Petr Placák přiváděl komunistickou státní policii k nepříčetnosti.

Dráždil estébácké zmije holou nohou. Vypadal jak zasněný, introvertní mladíček a přitom pořádal demonstrace, psal manifesty, tiskl letáky. Předvolání k výslechům házel do koše, a když už ho skoro měli, utekl.

Zatímco etablované opoziční skupiny vybízely k umírněnosti a opatrnosti, on a jeho družina Českých dětí vyzývali k boji. Letos se mu konečně podařilo dostat před soud tři estébáky, kteří ho před třiadvaceti lety trápili.

Je to zřejmě poslední tuzemská příležitost potrestat staré komunistické zločiny lidskou spravedlností.

Boj s komunisty tím ale nekončí. Ve školách vykládá o době, kdy byli u moci, komentuje jejich dnešní postupy: "Svěřit komunistovi krajské školství je stejné jako poslat pedofila se sadistickými sklony dělat vychovatele do mateřské školky."

Jak říká, snaží se, aby to bylo alespoň trochu zábavné: "Pamatuju si besedy s partyzány ve škole, utrpením jsem padal pod lavici."

Mnohé o Petru Placákovi a jeho boji s komunisty koneckonců řeknou unikátní fotografie, v nichž jsme se pokusili zaznamenat jeho letošní příběh.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy