Ohař na estébácké stopě. Život a dílo Petra Placáka

Ohař na estébácké stopě. Život a dílo Petra Placáka
Studenti Česko-anglického gymnázia zaujatě poslouchají o životě pod dohledem státní policie.
Měli tu už lecjaké hosty, ale zážitky Petra Placáka (vpravo) se s Charlesovými nedají srovnat.
Na základní škole házel zmrzlá psí hovna na policajty, v šestnácti dostal u výslechu první ránu pěstí.
"Strach nemá jen blbec, ale kdyby se komunisti vrátili a lidé se bouřili, připojil bych se, tentokrát se zbraní v ruce."
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
19. 12. 2012 17:24

Petr Placák přiváděl komunistickou státní policii k nepříčetnosti.

Dráždil estébácké zmije holou nohou. Vypadal jak zasněný, introvertní mladíček a přitom pořádal demonstrace, psal manifesty, tiskl letáky. Předvolání k výslechům házel do koše, a když už ho skoro měli, utekl.

Zatímco etablované opoziční skupiny vybízely k umírněnosti a opatrnosti, on a jeho družina Českých dětí vyzývali k boji. Letos se mu konečně podařilo dostat před soud tři estébáky, kteří ho před třiadvaceti lety trápili.

Je to zřejmě poslední tuzemská příležitost potrestat staré komunistické zločiny lidskou spravedlností.

Boj s komunisty tím ale nekončí. Ve školách vykládá o době, kdy byli u moci, komentuje jejich dnešní postupy: "Svěřit komunistovi krajské školství je stejné jako poslat pedofila se sadistickými sklony dělat vychovatele do mateřské školky."

Jak říká, snaží se, aby to bylo alespoň trochu zábavné: "Pamatuju si besedy s partyzány ve škole, utrpením jsem padal pod lavici."

Mnohé o Petru Placákovi a jeho boji s komunisty koneckonců řeknou unikátní fotografie, v nichž jsme se pokusili zaznamenat jeho letošní příběh.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy