Ohař na estébácké stopě. Život a dílo Petra Placáka

Ohař na estébácké stopě. Život a dílo Petra Placáka
Studenti Česko-anglického gymnázia zaujatě poslouchají o životě pod dohledem státní policie.
Měli tu už lecjaké hosty, ale zážitky Petra Placáka (vpravo) se s Charlesovými nedají srovnat.
Na základní škole házel zmrzlá psí hovna na policajty, v šestnácti dostal u výslechu první ránu pěstí.
"Strach nemá jen blbec, ale kdyby se komunisti vrátili a lidé se bouřili, připojil bych se, tentokrát se zbraní v ruce."
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
19. 12. 2012 17:24

Petr Placák přiváděl komunistickou státní policii k nepříčetnosti.

Dráždil estébácké zmije holou nohou. Vypadal jak zasněný, introvertní mladíček a přitom pořádal demonstrace, psal manifesty, tiskl letáky. Předvolání k výslechům házel do koše, a když už ho skoro měli, utekl.

Zatímco etablované opoziční skupiny vybízely k umírněnosti a opatrnosti, on a jeho družina Českých dětí vyzývali k boji. Letos se mu konečně podařilo dostat před soud tři estébáky, kteří ho před třiadvaceti lety trápili.

Je to zřejmě poslední tuzemská příležitost potrestat staré komunistické zločiny lidskou spravedlností.

Boj s komunisty tím ale nekončí. Ve školách vykládá o době, kdy byli u moci, komentuje jejich dnešní postupy: "Svěřit komunistovi krajské školství je stejné jako poslat pedofila se sadistickými sklony dělat vychovatele do mateřské školky."

Jak říká, snaží se, aby to bylo alespoň trochu zábavné: "Pamatuju si besedy s partyzány ve škole, utrpením jsem padal pod lavici."

Mnohé o Petru Placákovi a jeho boji s komunisty koneckonců řeknou unikátní fotografie, v nichž jsme se pokusili zaznamenat jeho letošní příběh.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

Další zprávy