Pendolino má znovu potíže. Zlobí ho bezpečnostní čidla

mp
30. 10. 2007 20:30
Strojvůdci mají na poruchu reagovat vypnutím motoru
Rychlovlak Pendolino jezdí po České republice pravidelně od roku 2005
Rychlovlak Pendolino jezdí po České republice pravidelně od roku 2005 | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - České dráhy připustily, že jejich poruchová chlouba, rychlovlak Pendolino, trápí další technické problémy. Tentokrát se mluví o poruchách zabezpečovacího systému.

Na nové starosti drážního dopravce upozornila televize Nova, která získala interní dokument podniku, v němž se hovoří o tom, jak se mají strojvůdci v případě potíží zachovat.

Špatně fungují například kolejová čidla ohlašující přehřátí a riziko, že vlak může skončit v plamenech. Podle dokumentu mají vlakvedoucí zareagovat tím, že budou výstrahu ignorovat, vypnou motor a pojedou samospádem.

Cestující ohroženi nejsou, tvrdí dráhy

České dráhy jsou přesvědčeny, že tím bezpečí cestujících neohrožují. Technické problémy ale přiznávají.

"To čidlo nepracuje tak, jak má. Může vyhodnotit, že není něco v pořádku, i když to v pořádku je," říká mluvčí drah Ondřej Kubala.

Otázkou ale je, zda strojvůdci dokáží rozpoznat situaci, kdy dojde ke skutečnému přehřátí nebo jiným problémům, které mají nařízeno řešit pouze vypnutím motoru.

Záležitostí už se zabývá státní zastupitelství, které prověří, zda v souvislosti s výše zmíněnými postupy řízení vlaku nedošlo k trestnému činu.

Není to první případ, kdy se žalobci problémy rychlovlaku zabývali. Dosud ale ještě nikdo nebyl v souvislosti s jejich provozem obviněn.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy