reklama
 
 

Pendolino má znovu potíže. Zlobí ho bezpečnostní čidla

30. 10. 2007 20:30
Strojvůdci mají na poruchu reagovat vypnutím motoru

Praha - České dráhy připustily, že jejich poruchová chlouba, rychlovlak Pendolino, trápí další technické problémy. Tentokrát se mluví o poruchách zabezpečovacího systému.

Na nové starosti drážního dopravce upozornila televize Nova, která získala interní dokument podniku, v němž se hovoří o tom, jak se mají strojvůdci v případě potíží zachovat.

Špatně fungují například kolejová čidla ohlašující přehřátí a riziko, že vlak může skončit v plamenech. Podle dokumentu mají vlakvedoucí zareagovat tím, že budou výstrahu ignorovat, vypnou motor a pojedou samospádem.

Cestující ohroženi nejsou, tvrdí dráhy

České dráhy jsou přesvědčeny, že tím bezpečí cestujících neohrožují. Technické problémy ale přiznávají.

"To čidlo nepracuje tak, jak má. Může vyhodnotit, že není něco v pořádku, i když to v pořádku je," říká mluvčí drah Ondřej Kubala.

Otázkou ale je, zda strojvůdci dokáží rozpoznat situaci, kdy dojde ke skutečnému přehřátí nebo jiným problémům, které mají nařízeno řešit pouze vypnutím motoru.

Záležitostí už se zabývá státní zastupitelství, které prověří, zda v souvislosti s výše zmíněnými postupy řízení vlaku nedošlo k trestnému činu.

Není to první případ, kdy se žalobci problémy rychlovlaku zabývali. Dosud ale ještě nikdo nebyl v souvislosti s jejich provozem obviněn.

autor: mp | 30. 10. 2007 20:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama