Pecina čelí trestnímu oznámení kvůli návratu Lessyho

Domácí Domácí
6. 12. 2013 10:47
Autorovi oznámení vadí údajný klientelismus a tvrdí, že Pecina zneužívá své pravomoci.
Martin Pecina ve Sněmovně.
Martin Pecina ve Sněmovně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr vnitra Rusnokovy vlády, Martin Pecina, čelí trestnímu oznámení. Podle Lidových novin ho podal jeden z plukovníků policie, kterému vadí údajný klientelismus ve státní správě a Pecinu viní ze zneužití pravomoci.

"Jsem absolvent právnické fakulty a dlouholetý plukovník policie, podnět ovšem podávám zcela soukromě jako občan nespokojený s klientelistickými vazbami ovládajícími státní správu," řekl autor Lidovým novinám.

Ty se rozhodly zachovat jeho anonymitu, přestože oznámení důstojník podal jako fyzická osoba, nikoliv jako anonym.

Policista tím narážel na příliš rychlý návrat Petra Lessyho na policejní prezidium, při němž prý ignoroval doporučení rozkladové komise. Upozorňuje také na zvláštní postavení Pecinových poradců na ministerstvu.

Souvislost s případem Petra Lessyho potvrdila i mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze, kde bylo oznámení podáno, Štěpánka Zenklová.

Dalším trnem v oku je anonymnímu důstojníkovi příchod podplukovníků Jindřicha Láta a Martina Grima na ministerstvo. Láta se podle dosavadního policejního prezidenta Martina Červíčka snažil Pecina dosadit do vedení elitního protikorupčního útvaru, po té co byl převelen do skupiny Progres, kde měl spolu s odborníky ministerstva financí hledat nástroje na potírání daňových úniků.

Případ posoudí státní zástupce

Podle Látových kolegů, ale nemá k takovému postu dostatečné kompetence a rozhodně ho nepovažují za experta.

"Pokud byla služební místa zřízena účelově, pro konkrétní policisty blízké panu ministrovi, může opět docházet k porušování zákona," připojil do svého oznámení plukovník.

Podle Zenklové bude nyní hodnotit případ státní zástupce a následně se rozhodne o dalších krocích.

Na policejním prezidiu nyní panuje dvojvládí. Po té, co se Lessy v úterý vrátil do funkce, oznámil dosavadní prezident Červíček, že on odstupovat nehodlá.

Situaci bude řešit správní řízení, Lessy zatím čerpá dovolenou.

Lessyho propustil exministr Jan Kubice loni v srpnu, když byl obviněn ze zneužití pravomoci a pomluvy. Lessy měl údajně nechat uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Stíhání bylo ale zastaveno.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy