Pečenka: správce s bohatými zkušenostmi

Simona Holecová
10. 11. 2005 12:49
Praha - Novopečený nucený správce VZP sbíral zkušenosti na ministerstvu i v pojišťovně. ODS se nijak netají s tím, že by se nejraději od tohoto dlouholetého člena strany distancovala.

Antonín Pečenka se z plzeňského chirurga dokázal postupně vypracovat do vysokých pozic v resortu.

První zmínky o něm média přinesla již na jaře 1992. Tehdy působil jako zdravotní rada města Plzně a dohlížel nad tím, jak si pod dohledem odborné komise rozebírá tamní záchranná služba bývalý majetek KSČ pro svou potřebu.

Pečenka vstoupil hned z kraje 90. let do ODS. Ta jej také nominovala na ministerstvo zdravotnictví. V roce 1993 už působil na úřadě jako náměstek a plzeňská ODS jej dokonce nominovala do výkonné rady strany.

Intrikán? To odmítám

Na kongresu ODS v Kopřivnici - v listopadu 1993 - se kolem jména Pečenka strhla ostrá diskuse. František Pillman, který byl na jednání přizván jako host, rozdával delegátům písemnost hanobící právě Pečenku. Ve svém textu mu připisoval neomluvitelnou chlubivost. Pillman také tvrdil, že Pečenka šíří v tisku nepravdivé informace o stranických konkurentech. "Je to člověk, který běžně užívá intrik," varoval tehdy podle ČTK před Pečenkovým zvolením. Ten označil celý dopis za snůšku lží.

Jako náměstek na ministerstvu zdravotnictví pracoval Pečenka ještě v roce 1996. V té době se snažil prosadit jako lídr plzeňského kraje ve volbách do Poslanecké sněmovny. To, že ho nahradil Jan Ruml a na Pečenku nezbylo volitelné místo, nesl podle dobových zpráv velmi nelibě.

Po volbách do sněmovny se novým šéfem resortu stal Jan Stráský (ODS), který později Pečenku ze svých služeb propustil. Ten odešel na místo ředitele do Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

Po třech letech byl opět na odchodu. S jeho prací nebyl spokojen ministr zdravotnictví Zemanova kabinetu Ivan David (ČSSD). "Přestože je kvalifikovaný, tuto práci nezvládá tak, jak by bylo dobré," komentoval odvolání David v České televizi.

Pečenka s ním nesouhlasil a v prohlášení, které rozeslal médiím, tvrdil, že za jeho odvoláním jsou politické tlaky. "Jinak tomu nemůže být, protože ministerstvo v tuto chvíli nemá mezi příspěvkovými organizcemi hospodářsky stabilnější ústav," uvedl.

Milion, který zmizel

V té době také figuruje ve skandále v plzeňské ODS.

Nové vedení tamní centrály obvinilo manažerku strany z finančních machinací: Z účtu v Plzni zmizel milion korun - sponzorský dar od tehdejšího generálního ředitele Škody Plzeň Lubomíra Sudka. Manažerka strany skončila u soudu, kde svědčil i Pečenka. Vypověděl, že naprosto netuší, kam se peníze poděly. Soudní pře nakonec vyzněla do ztracena.

Znovu na sebe upozornil v roce 1998, před komunálnmi volbami. Tehdy dokázal ze dne na den zdvojnásobit počet členů své organizace a sestřelit tak tehdejšího žhavého kandidáta na primátora Plzně, se kterým byl podle LN v dlouholeté při.

Začátek 21. století Pečenku zastihne ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Působí jako náměstek ředitelky Jiřiny Musílkové, vede úsek zdravotní péče VZP. Veřejně vystupuje na téma, zda pojišťovna počítá či nepočítá s plošným očkováním proti meningokoku C anebo, zda lékaři šidí pojišťovnu.

Byl jedním z duchovních otců posílení kontrol nemocnic. "Od roku 2000, kdy začala cílená centrální revize nemocnic, se efektivita kontroly zvýšila třicetkrát. Kontroly sledují oprávněnost úhrady a potřebnosti i kvalitu péče," citovala jej ČTK v dubnu 2003.

Na ministerstvo zdravotnictví se jako náměstek vrátil až jako pravá ruka novopečeného ministra Davida Ratha.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 38 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

Další zprávy