Papež František povolil převoz ostatků kardinála Berana do Česka. Můžeme začít jednat, říká diplomat

Domácí Domácí
Aktualizováno 3. 1. 2018 14:53
Česká republika získala souhlas Vatikánu k převozu ostatků kardinála Josefa Berana, který je pohřbený ve chrámu sv. Petra po boku papežů, do Česka.
Kardinál Josef Beran s papežem Pavlem VI. Snímek je z roku 1968.
Kardinál Josef Beran s papežem Pavlem VI. Snímek je z roku 1968. | Foto: ČTK

Praha - Papež František dal souhlas k tomu, aby byly ostatky kardinála Josefa Berana převezeny z Vatikánu do Česka. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil český velvyslanec Pavel Vošalík. "Mohu potvrdit, že jsem v tuto chvíli dostal z velmi autorizovaného zdroje telefonickou informaci, že papež František souhlasí s převozem ostatků kardinála Berana z Vatikánu do České republiky," sdělil Vošalík. O papežově souhlasu jako první informovala ČT.

"Teď patrně dostaneme ještě písemnou odpověď na můj dopis, v němž jsem zjišťoval, zda by bylo vůbec možné o převozu ostatků jednat. Pak začnou konkrétní rozhovory o realizaci té repatriace," doplnil diplomat, podle nějž byl souhlas nejvyšší autority nutný k tomu, aby vůbec jednání o okolnostech převozu mohla začít.

"A také bude potřeba řešit nejen to, jak se ostatky převezou, ale jestli a v jaké podobě by zůstala případně nějaká vzpomínka na kardinála Berana, třeba nějaká pamětní deska, která by připomínala, že v tomto místě kardinál Beran čekal na svůj návrat domů," doplnil Vošalík.

Kardinál Beran nuceně opustil Československo poté, co byl dlouhodobě internován komunistickým režimem. Zemřel v roce 1969 v Římě, pochován je v chrámu svatého Petra po boku papežů.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Boeing připravuje nové softwarové opravy pro 737 MAX

Americká společnost Boeing oznámila, že připraví dvě nové aktualizace pro počítač letové kontroly v letadlech 737 MAX, která jsou po dvou tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii prozatím vyřazeny z provozu.

V noci na středu o tom informovala agentura Reuters. Boeing se snaží získat u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) souhlas s obnovením provozu těchto strojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy