Billboardy s prezidentem platili Přátelé Miloše Zemana. Za spolkem stojí Mynář se Srpem

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 4. 12. 2017 15:05
O víkendu se v ulicích objevily billboardy s fotografií prezidenta a heslem Zeman znovu. Zadavatelem a zpracovatelem reklamy je spolek Přátelé Miloše Zemana, který vede kancléř Vratislav Mynář a dlouholetý šéf Jazzové sekce Karel Srp. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka bude reklama započítána do nákladů, jak vyžaduje zákon.
Billboard Zeman znovu.
Billboard Zeman znovu. | Foto: Luboš Kreč

Praha - Miloš Zeman sice opakuje, že kampaň před prezidentskými volbami nepovede, v ulicích českých měst se přesto objevily nové billboardy s heslem Zeman znovu. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, kampaň platil spolek Přátelé Miloše Zemana, který vede hradní kancléř Vratislav Mynář společně s předsedou Jazzové sekce Karlem Srpem

Billboardy se objevily v ulicích o víkendu. Když se redakce ptala, kdo akci sponzoroval, jmenoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček jako zadavatele a zpracovatele reklamy spolek Přátelé Miloše Zemana. "Vše bude samozřejmě započítáno do nákladů, zákon je striktně dodržován," uvedl mluvčí prezidenta.

Kancléř nebral telefon a na SMS nereagoval, Srp si vyžádal otázky e-mailem. "Nemohu vám k tomu v této chvíli nic říci. Když mi otázku pošlete mailem, tak to zkoordinuji s dalšími kolegy, jaké oni poskytli informace, abychom ladili," uvedl předseda Jazzové sekce.

Podle člena spolku Pavla Galušky získali Přátelé Miloše Zemana peníze na kampaň z peněz dodporovatelů a příznivců současného prezidenta. "Z jiných zdrojů to nezisková organizace financovat nemůže," uvedl Galuška.

Mynář i Srp patří mezi Zemanovy blízké. Mynáře si vzal prezident na Hrad jako kancléře a Srpa chtěl prosadit jako člena etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje a později do rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

Ani jedno nevyšlo, především kvůli Srpovým aktivitám v minulosti. Srpovo jméno se objevilo ve svazcích komunistické tajné služby StB. Soud konstatoval, že v nich byl Srp vedený neoprávněně.

Zeman tvrdí, že kampaň nevede. Podporují ho však jiní. Aktuálně.cz například upozornilo na případ, kdy teplický podnikatel Jaroslav Třešňák uhradil vytisknutí a distribuci čtyřstránkových letáků ve prospěch prezidenta. 

V ulicích se také objevily billboardy poutající na Zemanovu knihu. 

 

Právě se děje

Další zprávy