Otočné hlediště v Českém Krumlově zůstane v zámecké zahradě, i přes kritiku památkářů

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2019 16:43
Otáčivé hlediště zůstane v zahradě českokrumlovského zámku. Doporučila to komise ministra kultury. Točna v barokní zahradě léta vadila památkářům, podle nichž by její další existence v původním místě mohla ohrozit setrvání zápisu Českého Krumlova v seznamu UNESCO.
Otočné divadlo Český Krumlov.
Otočné divadlo Český Krumlov. | Foto: Aktuálně.cz

Komise složená ze zástupců státu, města, kraje i památkářů ve středu přijala návrh ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) a doporučila, aby hlediště zůstalo umístěno v barokní zahradě.

Točna v zahradě léta vadila památkářům, podle nichž by její další existence v původním místě mohla ohrozit setrvání zápisu Krumlova v seznamu UNESCO. Starosta Krumlova a šéf Jihočeského divadla jsou rozhodnutím Staňka překvapeni. Ministr má příští týden v Paříži jednat se zástupci UNESCO a rozhodnutí komise jim předloží.

Spor o setrvání či přesunutí točny se řeší léta. Ještě před půl rokem Staňkův předchůdce Ilja Šmíd (za ANO) uvažoval o variantě, že by se otáčivé hlediště přesunulo ze zámecké zahrady do areálu bývalého zahradnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale uvedl, že by točna měla zůstat v zámecké zahradě.

"Jsem trošku překvapen rozhodnutím pana ministra, protože předposlední jednání bylo o prodloužení části zahrady," uvedl starosta Českého Krumlova Dalibor Carda (SNK-Město pro všechny). "Zastavili jsme změnu územního plánu, začali jsme řešit prodloužení zahrady … Jsme připraveni reagovat na požadavek komise, když pan ministr vyřídí v Paříži, že tohle, tohle i tohle je v pořádku," uvedl a připomněl tak další varianty, které se kvůli točně zvažovaly.

"Je to politické rozhodnutí, které nechávám bez komentáře," řekl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek. Loni několikrát upozornil, že dává přednost variantě, kdy by se hlediště přesunulo do takzvaného divadelního traktu v bývalém zahradnictví. Zámecká zahrada by se o tento dnes nevyužívaný prostor rozšířila; tuto variantu upřednostňovala i Česká komora architektů. "Je to varianta, která by jednou provždy vyřešila spor mezi památkáři a Jihočeským divadlem," řekl v červnu 2018 Průdek.

Náměstek hejtmanky Pavel Hroch (Jihočeši 2012) uvedl, že kraj i město České Budějovice potvrdily postoj, že má být hlediště zachováno tam, kde je. Z pracovní skupiny vyplynulo, že město se hlásí k dalšímu pokračování a po jednání pana ministra v Paříži by mělo zahájit přípravné práce k architektonické soutěži o budoucí podobě hlediště, sdělil.

"Jsem velmi rád, že jsme se s komisí shodli v pohledu na další budoucnost unikátního otáčivého hlediště. V tomto duchu nyní bude zadána soutěž architektonického řešení včetně zázemí pro diváky. Věřím, že už bude konec všem dohadům a spekulacím," řek Staněk. Soutěž, kterou vypíše město České Budějovice, bude hledat i novou podobu točny.

V ministerské komisi jsou kromě zástupců tohoto úřadu ještě reprezentanti měst České Budějovice a Český Krumlov, Národního památkového ústavu (NPÚ) a Jihočeského divadla. Komise také doporučila, aby NPÚ jako správce zámeckého areálu na základě žádosti Českých Budějovic prodloužil dobu nájmu pozemků a nebytových prostor nezbytných pro provoz divadelních představení na otáčivém hledišti do roku 2025. Otáčivé hlediště od jeho vzniku v roce 1958 provozuje Jihočeské divadlo, které zřizují Budějovice.

V roce 1960 prošlo hlediště první velkou rekonstrukcí, kdy se zároveň jeho kapacita zvýšila na 550 míst a dřívější pohánění lidskou silou nahradily elektromotory. Dnešní podobu hlediště získalo během rekonstrukce v letech 1989 až 1993, která dále zvýšila jeho kapacitu na současných 644 míst. Hledištěm prošlo za dobu jeho existence přes dva miliony diváků.

Zámek Český Krumlov je od počátku 90. let i se svými barokními zahradami zapsaný na seznam UNESCO. Od doby zápisu má ale UNESCO výhrady k točně, která v zahradě stojí od 60. let. V noci poskytuje divákům jedinečné divadelní zážitky, ve dne, kdy je rozměrná stavba vidět, však v zahradě podle památkářů či některých architektů příliš zasahuje do její historické podoby. Často zaznívá, že UNESCO hrozí při neodstranění točny vyškrtnutím Krumlova ze seznamu světového dědictví. Jeho stanoviska mají však především charakter doporučení.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy