Oslava nedožitých 80. narozenin Václava Havla vyvrcholí koncertem v Lucerně

ČTK ČTK
28. 8. 2016 17:00
Jednou z nejvýznamnějších akcí souvisejících s připomínkou Václava Havla bude vernisáž výstavy a křest knihy s fotografiemi. Tentokrát jsou jejich autory obyčejní lidé, kteří měli možnost se s Havlem nsetkat. Program vyvrcholí koncertem v Lucerně, kde s blahopřáním vystoupí symbolických 80 zpěváků, moderátorů, herců, hudebníků, výtvarníků, režisérů a spisovatelů.
Václavu Havlovi by na počátku října bylo 80 let.
Václavu Havlovi by na počátku října bylo 80 let. | Foto: ČTK

Praha - Oslava nedožitých osmdesátin dramatika a bývalého českého prezidenta Václava Havla vyvrcholí koncertem v pražském paláci Lucerna. Ten se uskuteční v sobotu 15. října, tedy deset dní po Havlových narozeninách. Koncert je součástí projektu [email protected], jímž si Knihovna Václava Havla po celý rok připomíná prezidentovo nedožité jubileum. Havel zemřel v prosinci 2011.

Sobotní večer zahájí slavnostní otevření výstavya knihy Hele, Havel!. Jde o snímky pořízené výhradně neprofesionálními fotografy, které Knihovna Václava Halva získala na základě veřejné výzvy. Za půl roku od vyhlášení do knihovny doputovalo přes 1300 snímků od dvou stovek autorů.

Po vernisáži Lucernu rozezní hudba ze čtyř pódií, na kterých se během noci a brzkého rána vystřídá více než čtyřicítka hudebních skupin. S blahopřáním vystoupí symbolických 80 zpěváků, moderátorů, herců, hudebníků, výtvarníků, režisérů a spisovatelů. Program večera bude postupně zveřejňován na webových stránkách www.vaclavhavel-library.org

V kavárně a malém kinosále budou moci účastníci koncertu zhlédnout filmové projekce, které nabídnou koláž z Havlova života a díla.

Podobný koncert zažila Lucerna krátce po smrti Václava Havla v prosinci 2011. Vstupenky do prostor, jejichž kapacita je maximálně 4000 lidí, zmizely během dvou hodin. Lidé se tehdy mohli zdarma rozloučit s bývalým prezidentem formou, kterou miloval: přehlídkou různých žánrů, stylů a uměleckých směrů. Poctu Havlovi vzdali hudebníci, divadelníci, filmoví tvůrci i fotografové. Celou Lucernu poskytla k této akci zdarma Dagmar Havlová s manželem Ivanem Havlem.

Knihovna Václava Havla pořádá k letošnímu jubileu už od ledna akce, které mají dramatika a bývalého prezidenta připomínat. Jednou z nich je sbírka fotek od lidí, kteří snímek pořídili, když šel Havel kolem nebo se někde objevil. Z nejzajímavějších fotek vznikne kniha.

Do oslav nedožitého Havlova jubilea se zapojuje mnoho dalších tuzemských a zahraničních institucí, například Nadace Václava Havla v New Yorku a program Art for Amnesty. Výročí připomínají i Česká centra po celém světě, v jednotlivých zemích jde o různé formy jak Havla a jeho odkaz přiblížit veřejnosti. Hrají se jeho divadelní hry, předčítají se jeho texty, pořádají se besedy a přednášky. Většina vzpomínkových akcí je načasovaná na podzim.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy