reklama
 
 

Orbán přijel do Prahy. S Babišem či Zemanem chce jednat o migraci i obraně

Aktualizováno 30. 11. 2018 16:00
Do Prahy v pátek přijede maďarský premiér Viktor Orbán (Fidesz). Dopoledne se setká v Kramářově vile s premiérem Andrejem Babišem (ANO), se kterým chce jednat o bilaterálních vztazích včetně hospodářské spolupráce i evropské politice. Poté by ho měl přijmout prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech.

Podle dřívějších plánů návštěvy by se Orbán měl sejít i s šéfy obou parlamentních komor, Radkem Vondráčkem (ANO) a Jaroslavem Kuberou (ODS), a kardinálem Dominikem Dukou.

Babiš pro Orbána chystá pracovní oběd v Hrzánském paláci. "Tématy jednání bude bezpečnost a obrana a spolupráce v rámci visegrádské skupiny. V oblasti evropských záležitostí budou mluvit mimo jiné o otázce migrace, novém víceletém finančním rámci i volbách do Evropského parlamentu," uvedl tiskový odbor úřadu vlády.

Babiš navštívil Orbána v Budapešti na konci srpna, zaletěl za ním na zhruba tříhodinovou večeři. Probírali spolupráci visegrádské čtyřky, tedy Maďarska, Česka, Polska a Slovenska, evropskou politiku včetně migrace i ekonomické vztahy. Za velký potenciál tehdy označili zbrojní zakázky.

Maďarský premiér si podle agentury MTI po srpnové schůzce se svým českým protějškem pochvaloval možnost jednat o problémech EU s "netradičním" politikem. Zdůraznil, že jsou potřeba "neotřelé nápady".

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech maďarského premiéra Viktora Orbána. Na jednání s ním se chce kromě diskuse o dalších tématech také omluvit za změnu kategorie českého velvyslanectví v Budapešti. Ministerstvo zahraničí změnu označilo za technickou úpravu související s rozpočtem, která nic nemění na prioritách zahraniční politiky. 

Zeman kritizoval skutečnost, že ministerstvo zahraničí nebude do budoucna řadit ambasádu v Budapešti, stejně jako v několika dalších zemích, do kategorie "země s nejvyšší politickou důležitostí". 

Český prezident při setkání s Orbánem před novináři oslovil maďarského premiéra jako "více než dobrého přítele" a uvedl, že ho schůzka velmi těší. Připomněl také jejich poslední setkání začátkem v listopadu v Šanghaji.

"Měl jsem také zajímavou schůzku s Viktorem Orbánem, kterému jsem blahopřál ke statečnému postoji v oblasti lidských práv, protože jedno z lidských práv je uchování kulturních kořenů, v daném případě evropských kulturních kořenů," prohlásil tehdy český prezident.

autor: ČTK | 28. 11. 2018 11:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama