On-line: Muž, který přežil Jáchymov

16. 11. 2006 11:28
On line - Mirko Štastný poznal na vlastní kůži, co dokáží komunisté. V roce 1948 ho vyloučili z vysoké školy, později poslali na 15 let do vězení.

Mirko Šťastný strávil v lágrech na Jáchymovsku, Slavkovsku, Příbramsku a v technickém ústavu v Opavě celých deset roků. Jeden z nich dokonce v obávaném jachymovském lágru L - proslulém Věží smrti na zpracování uranu. Teprve v roce 1960 byl díky amnestii propuštěn.

Foto: Jiří Kropáček

Pan Mirko Šťastný, který je prvním místopředsedou Konfederace politických vězňů ČR, přišel do redakce o půl desáté. Krátce před desátou pak usedl k počítači a začal produkční redakce diktovat odpovědi na otázky čtenářů Aktuálně.cz. "Samozřejmě, že na některé otázky jsem mohl odpovídat šířeji... V některých případech možná trochu jinak, ale odpovídal jsem tak, jak jsme to měl na srdci," řekl na konci on line rozhovoru.

Komunisté ho vyloučili ze škol...

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

ČTĚTE VÍCE:

Unikátní, dosud nezveřejněná videa, ukázky zápisků StB, reportáže ze dní před 17. listopadem 1989.

Mirko Šťastný se narodil v říjnu 1927 na Královských Vinohradech v Praze. Tam také vychodil obecnou a později reálnou školu. V roce 1946 maturoval a začal se studiem na stavební fakultě. Po válce zároveň vstoupil do Československé strany národně socialistické. Její členkou tehdy byla také Milada Horáková.

Když se komunisté dostali v únoru 1948 k moci, začaly čistky na vysokých školách. Pan Šťastný byl jako funkcionář ČSNS mezi prvními, koho akční výbory ze studia vyloučily. Mirko Šťastný se proto naplno vrhl do odboje.

"Sháněli jsme peníze na podporu rodin politických vězňů a převáděli lidi, kteří chtěli před komunisty uprchnout, přes hranice," říká pan Šťastný.

...a pak poslali na 10 let do lágrů

V roce 1950 byl spolu s přáteli zatčen Státní bezpečností a souzen pro velezradu a špionáž ve skupině procesů kolem Milady Horákové. Deset let pak byl komunisty vězněný.

Ani po propuštění nemohl myslet na satisfakci. V 60. letech nejdříve pracoval jako kopáč, později dostal dělnické místo v plynárně. "Po roce 1968 jsem z ní ale byl opět vyhozen, protože jsem spoluzakládal organizaci politických vězňů K 231," vzpomíná Mirko Šťastný.

Mirko Šťastný při on-line rozhovoru s produkční MediaCentra Simonou Matouškovou.
Mirko Šťastný při on-line rozhovoru s produkční MediaCentra Simonou Matouškovou. | Foto: Jiří Kropáček

Během normalizace pracoval ve výrobním družstvu DRUPOL jako investiční referent. V roce 1989 odešel do penze a po revoluci se naplno vrhnul do zakládání konfederace politických vězňů, jejímž je dlouholetým místopředsedou. Kromě toho se po roce 1990 podílel na zákonu o protiprávnosti komunistického režimu a pomáhal při jednání o finančním odškodnění politických vězňů.

ODPOVĚDI MIRKO ŠŤASTNÉHO ČTĚTE ZDE:

Odpovězeno: 16. 11. | 09:55Autor: Hanka

Otázka: Necítíte hořkost nad životem, který máte za sebou? Nemáte vztek, když vidíte činovníky KSČ nepotrestané?

Mirko Šťastný: Dobrý den, budu se snažit na vaše otázky odpovědět věcně, srozumitelně a hlavně doufám, že na ně vůbec budu moci odpovědět.

Je potřeba se na to dívat z několika hledisek. My jsme šli proti komunimsu dobrovolně, nám nikdo nic nenařizoval a šli jsme z přesvědčení. Já jako funkcionář národněsocialistické mládeže věděl o komunismu trochu více, zejména z přednášek pana profesora Slavíka a dalších. tyto přednášky se odehrávaly v roce 1947, čili v tom roce, kdy ke konci už se politická situace v naší republice vyhrocovala. Různá komunistická opatření nás upozorňovala, že je zde nebezpečí ze strany komunistů provést něco nekalého v této zemi.

Odpovězeno: 16. 11. | 09:58Autor: Jakub

Otázka: Znáte už po těch letech smysl života?

Mirko Šťastný: To víte, že po těch letech znám, ale nevím, co ode mě očekáváte ta odpověd. Smysl života, to je dost široká otázka, na kterou odpovídat stručně není lehké. My jsme jako mladí lidé viděli smysl života v poctivé práci a chtěli jsem naši republiku důstojně reprezentovat ve světě. To bylo to, s čím jsme se střetávali s komunisty, kteří byli zaměřeni pouze na Sovětský svaz, který propagovali na úkor západní civilizace.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:03Autor: Kuk

Otázka: Vážený pane Šťastný. V prvé řadě se Vám klaním a velice si Vás vážím! Bohužel se Vás musím v této době zeptat na velice choulostivou věc. Jak snášíte chování ODS, strany, která si říká demokratická a pravicová a přitom zcela zřetelně používá jako výtah k moci praktiky STB? Vím o čem mluvím!

Mirko Šťastný: Moje odpověď bude poměrně kritická, a to proto, že jsem prošel politickými školeními v Národněsocialistické straně, jejímž jsem byl okresním funkcionářem na Královských Vinohradech, tedy nejreakčnější čtvrti v Praze, jak jsme byli pojmenováni komunisty. Lituji tedy jen toho, že se nám nepodařilo obnovit v listopadu 1989 Národněsocialistickou stranu, o což jsme usilovali s bratrem Přeučilem poslancem Národněsocilistické strany a účastníkem soudu s Miladou Horákovou. Věřili jsme a věříme, že strana ODS v buoucnu převezme úlohu Národněsocialistické strany, která byla opravdu hrází proti komunistům. Proto také únor 1948 a padesátá léta komunisté pozatýkali většinu funkcionářů této strany a poslali je do věznic a koncentračních táborů. Samozřejmě, že činnost ODS také kritizujeme, protože s některými usneseními nelze souhlasit.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:05Autor: Jan Hron

Otázka: Dobrý den, nemáte pocit určité beznaděje při sledování naší politické situace. Rétorika pana Paroubka, minulost pana poslance Filipa. Stesky příznivců minulých časů. Přeji Vám hodně zdraví.

Mirko Šťastný: Vážený pane, rozhodně pocit beznaděje nemám, jak víte, naděje umírá podlendí a my ještě neumíráme, jsme tady a vždy budeme stát na straně spravedlnosti, pravdy a svobody.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:08Autor: cukr22

Otázka: Dobry den. Je mi nesmirne lito, co jste prozil, i kdyz si to asi neumim predstavit. Nicmene, nemyslite, ze spise nez o rezimu je to o lidech kteri se podili na jeho vytvareni? S pozdravem Dusan Rudecky 34 let

Mirko Šťastný: My jsme do toho šli dobrovolně, věděli jsme, že nás může potkat to, co nás potkalo. Neděláme ze sebe ale žádné hrdiny a nechceme, aby si to o nás lidé mysleli. Byli jsme tak vychováni, že jsme se museli obrátit proti nastolenému režimu v naší republice, protože jsme si to představali rozhodně jinak a ne tak, jak nám to bylo vnuceno v únoru 1948. Dalo by se na tuto otázku odpovídat trochu šířeji, ale tohle je myslím dostačující. Myslím, že režim a lidé, kteří ho propagovali jsou spojité nádoby. Lidé se přizpůsobovali programu ideologie, kterou násilím šířili.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:10Autor: Jaroslav

Otázka: Vážený pane, přeji Vám hodně zdraví, naděje a optimismu... myslím, že vím ( nebo spíš tuším )o čem to bylo - tatínek dělal 10let jako lamač na Bytízu...

Mirko Šťastný: Napsal byste mi jméno Vašeho tatínka? Byl jsem taky na Bytízu, ale většinu času jsem byl na Vojně na Příbramsku, a to až do "nudlové aféry". Možná, že jsem se s Vaším tatínkem potkal na Bytízu, kde jsem byl v roce 1956.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:13Autor: Jan

Otázka: Ahoj pane Šťastný
paradox co jste při svém jménu prožil.A otázka:přijde Vám spravedlivé jaké důchody mají byvalý STB a i jiný KSČ?Oproti těm co jim ublížili se mají lépe zase paradox.Přeji hodně zdraví a síly :-)

Mirko Šťastný: Děkuji za tuto otáku. Musím říct, že nám dalo hodně práce, než jsme u vlády protlačili alespoň částečné uspořádání důchodů k důchodům, které berou estébáci a bývalí příslušnící ministerstva vnitra, zvláště ti, ketří působili v padesátých letech. Musím říci, že nikdo nemůže zaplatit naše roky strávené v otrockých pracech ministerstva vnitra, protože rok života za mřížemi se nedá vyčíslit žádnou sumou a roky se vrátit nedají.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:18Autor: Kuk

Otázka: A ještě něco. Je s podivem, jak lidé brzy zapomínají. Proto se Vás ptám. Proč dopustíte, jako svaz pol. v. nejapný antikomunismus od lidí, kteří za bolševika studovali v zahraničí a nebo do zahraničí jezdili na stáže. Nebo s ním kolaborovali?

Mirko Šťastný: Víte, tady je velký problém. Když jsme se poprvé setkali s panem prezidentem Václavem Havlem na Pražském Hradě, postěžovali jsem si mu, že když v listopadu 1989 přejímala Charta 77 moc od komunistů, že nás k tomu nepozvala, protože moc dobře věděla, že zde v ilegalitě pracuje slavný klub K231. Tento klub byl takto pojmenován podle trestního zákona vydaného komunisty na potlačení reakce. Pan prezident nám tenkrát odpověděl, že jsme byli roztroušeni po republice a oni potřebovali hodně rychle zasahovat. My jsme mu na to ovšem řekli, že to tak zcela není a že Charta 77 dala velké pole působnosti komunistům z let padesátých, kteří nás zavírali, mlátili a popravovali. Máme k dispozici zaklládající listinu Charty 77 a bohužel musíme konstatovat, že je tam opravdu 85 % komunistů z let padesátých a ti pochopitelně oproti nám měli značné výhody.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:21Autor: Miroslav Tvrdý

Otázka: Vážený pane, skládám Vám hlubokou poklonu za to, co jste za bolševiků všechno prožil a přesto setrval aktivní v boji s komunistickou lůzou. Nebyla chyba IHNED po listopadu tvrdě nepotrestat aktivní vykonavače ideologie a mít je nyní uhnízděné snad ve všech politických stranách a ve vedení průmyslu?

Mirko Šťastný: Rozhodně potrestáni měli být, jenomže nebylo pochopení v tehdejším vedení, které přebíralo moc od komunistů. My jsem proti tomu vždycky vystupovali a žádali jsme zákaz komunistické strany a potrestání všech, kteří se dopustili těchto zločinů na lidech, protože je daleko horší když Čech zavíral Čecha, když Čecha zavíral Čecha a když Čech ničil české rodiny, ať to byly rodina žijící v městech, staré selské rody, které byly nesmírně pronásledované a vystěhované ze svých majetků, které komunisté ukradli.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:25Autor: zk

Otázka: Dobrý den,
Bylo na pobytu v lágru i něco pozitivního? Dělali jste si třeba legraci z dozorců?

Mirko Šťastný: Samozřejmě, že jsme se snažili být optimisty i v takových prostředích jako byl třeba lágr 12 nebo Nikolaj nebo Barbora, kde retribučáci (lidé odsouzení za kolaboraci s nacisty) řádili - od vedení tábora dostali velkou moc sekýrovat a šikanovat politické vězně. Samozřejemě, že mezi dozorci byli figurky, které v nás vyvolávaly smích pro jejich primitivismus a pro jejich jendání s námi. Moje skautská výchova si pochopitelně z toho zla odnesla legrační vzpomínky na pobyt v těchto lágrech. O tom by ovšem bylo dlouhé vyprávění, na každém lágru se našel příslušník, který stál za to, abychom si z něj udělali legraci.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:26Autor: Bezpartijní

Otázka: Nsposílily by zákazy KSČM a symbolů KSČ dnešní pozici této strany u nás?

Mirko Šťastný: Myslím si, že by jejich pozice toto neposílilo. Jak vidíte ve volbách spíše ztrácejí. Pokud by byla tato strana zrušena, nemám strach z toho, že by se o něco pokusila, rozodně ne o to, aby byl zvrácen náš demokratický režim. Spíše jde o to je opravdu zrušit, protože s komunisty se demokratický stát nedá nikdy vybudovat.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:28Autor: milan

Otázka: Přeju dobrý den a pevné zdraví.Od svého strýce(p.Jaroslav Stára) rovněž vězněného v Jáchymově toho vím dost,přesto Vám děkuji za to,že jste přišel a že spousta hlavně mladých lidí si přečte třeba i něco co bylo ještě horší než gestápaci ve válce.Díky moc!

Mirko Šťastný: Zdravím Vás a děkuji za sympatie, ketré k nám máte a jistě Vám Váš strýc o té době padesátých let pověděl hodně, takže já už bych jen paběrkoval. Ještě jednou Vás zdravím.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:31Autor: Zvědavá

Otázka: Hezký den, mohla bych se zeptat, zda jste sledoval seriál Zdivočelá země a zda má podle Vás něco společného s realitou, kterou jste prožil? Díky, přeji hodně zdraví a energie

Mirko Šťastný: Samozřejmě, že jsem tento seriál sledoval. S Jirkou Stránským se velice dobře znám a jsme rádi, že se o něco takového pokusil. Vedle Bumerangu to byl další čin, jak seznámit lidi s prostředím padesátých let.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:32Autor: greba

Otázka: Co říkáte tomu, že ve volbách dostává komunistická strana mezi deseti a dvaceti procenty hlasů. Čím si to vysvětlujete a dotýká se vás to osobně?

Mirko Šťastný: Při posledních volbách tolik hlasů nedostala, hlasy komunistům ubývají. To že dostává deset procent je dokladem toho, že stále ještě žije mnoho bývalých komunistů, kteří pochopitelně nemohou zapomenout na dobu, která jim umožňovala žít na vysoké noze.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:35Autor: Venca

Otázka: Dobry den pane Štastný.Mate muj obdiv a sympatie za to co jste delal a co jste musel bohuzel prozit.Moje otazka zni-souhlasite s nazorem,ze komunistum staci(stejne jako tomu bylo za 1.republiky)pockat si na nejake krizove obdobi nebo rozvrat aby se pak znovu chopili moci?Zatim jim opozice vyhovuje

Mirko Šťastný: Dnes je jiná doba, Evropa je sjednocená, máme Evropský parlament a o bezpečnost Evropy je dostatečně postaráno. Komunisté rozhodně svoje ambice neuplatní, protože názory lidí v dnešní době jsou naprosto jiné. Společenství evropských států si bezpečnost Evropy rozhodně uhlídá proti každému, kdo by chtěl opět nastolit tottalitní režim.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:38Autor: Učitelka

Otázka: Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, co by se podle vás dalo dělat proto, aby dnešní děti pochopily, co to byl komunistický lágr. Chodíte třeba vy sám po besedách? Děkuji a přeji pevné zdraví.

Mirko Šťastný: Dobrý den, samozřejmě chodíme na besedy s dětmi do škol a musím říct, že v dětech máme vděčné posluchače. Jejich otázky jsou velice zajímavé a snažíme se jim vždy odpovědět. Je těžko se vžít do duše dítěte, a proto je nechceme zatěžovat příhodami z kriminálů, koncentračních táborů apod. Vyprávění o vyšetřovacích metodách a o týrání člověka člověkem se snažíme omezit na minimum.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:39Autor: spaceborg

Otázka: Co bylo pro vás nehoší? Jestli ta beznaděj nebo to, že to bylo smyšlené?

Mirko Šťastný: Vaší otázce příliš nerozumím, nevím, co myslíte slovem "smyšlené". Jak jsem již na podobnou otázku odpovídal, naděje umíra poslední a my jsme tu naději měli i v dobách pro nás nejhorších.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:45Autor: Petr Nový

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co považujete za hlavní věci či koho považujete za hlavní vzory, které Vás ve Vašem životě formovali?

Mirko Šťastný: Vyrůstal jsme v rodině legionářské. Můj otec byl italský legionář, který si nesmírně vážil T. G. Masaryka, doktora Beneše a Antonína Švehly. Samozřejmě, že výchovou jsem převzal od otce jeho úctu k těmto lidem a byl jsem přesvědčen, že tito lidé patří mezi moje vzory. Ještě bych zde chtěl podotknout, že ve druhé světové válce a i po ní jsem byl velkým obdivovatelem britského ministerského předsedy Winstona Churchilla.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:47Autor: M. Zelený

Otázka: Dobrý den, je vůbec možné se někdy vyrovnat s tím, co jste prožil ve vězení. Jeden můj známý byl na počátku 50. let zavřený z pol. důvodů jako velmi mladý chlapec. Deprese a podobné stavy ho trápí dodnes. Doufám, že to není nepříjemná otázka. Díky

Mirko Šťastný: Já se musím přiznat, že jsem poměrně dost otrlý a že jsme nepodlehl depresi, která snad u někoho byla daleko větší po propuštění z vězení. Jak jsem již řekl, moje skautská výchova mě během desetiletého kriminálu držela nad vodou.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:48Autor: BB

Otázka: Pomohl jsem utéci 5 lidem z Jáchymova.Ale i teď raději nenapíši jméno

Mirko Šťastný: Samozřejmě, že to byl od tebe statečný čin, za to ti samozřejmě děkujeme, ale mám ten dojem, že se nemusíš obávat svoje jméno uvést, abychom ti mohli za tvůj čin co nejsrdečněji poděkovat.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:50Autor: Tomas

Otázka: I presto ,ze VAs osobne neznam si VAs nesmirne vazim ,za to jak jste pomahal lidem kteri chteli odejit a aktivne se nepodilet na vystavbe socialismu ( v jake-koli podobe!)
Moje otazka zni: Lidem kterym jste pomohl at financne a nebo materialne - jak za ta leta reaguji na VAsi tehdejsi pomoc??

Mirko Šťastný: My jsme toto dělali dobrovolně a neočekávali jsme od nikoho děkovné dopisy. Skutečností však bylo to, že těm, kterým jsme pomohli, se podařilo v západních zemích zakotvit, vybudovat si svoji existenci a dle možností nám to dávají najevö při svých návštěvách v ČR.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:53Autor: Honza

Otázka: Obdivuji se Vám, že jste svůj život v lágrech nevzdal a že se dodnes snažíte, aby se tato doba neopakovala. Co podle Vás je nyní nejdůležitější udělat, aby se komunisté opět nedostali do vlády a aby co nejdříve zmizeli z politického dění?

Mirko Šťastný: Je potřeba, aby slušné politické strany táhly za jedne provaz, straraly se o prosperitu tohoto státu a vytvářely hlavně mladým lidem jejich budoucí život k jejich spokojenosti. Není možné předvádět to, co dnes se na politické scéně odehrává, protože mladí lidé, prosím vás, z tohoto si příklad neberte. Věřím, že váš budoucí život bude šťastnější, nežli byl ten náš. K tomu vám přeji hodně zdraví, píle, vzdělávat se, abyste mohli soupeřit s mezinárodní konkurencí a důstojně obstát.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:54Autor: Michi

Otázka: Dobrý den,
na nic se Vás nechci ptát. Jen Vás zdravím, přeju pohodu štěstí a pevné zdraví... Vážím si lidí, jako jste Vy.

Mirko Šťastný: Děkuji vám za upřímnost a pochopitelně jsme tomu velice rád.

Odpovězeno: 16. 11. | 10:58Autor: Radek Malý

Otázka: Připravuje Konfederace politických vězňů nějaké nové zajímavé aktivity v připomínání zločinů komunismu?

Mirko Šťastný: Ano, připravujeme. V roce 2007 máme tak nabitý program, že budete překvapeni. Nemohu upřesnit tento program už dnes, protože ještě nebylo předsednictvem Konfederace rozhodnuto o jeho realizaci. Program aktivit uveřejníme na naší internetové stránce během ledna 2007.

Odpovězeno: 16. 11. | 11:02Autor: gen

Otázka: Dobrý den,chtěl jsem se Vás zeptat jen jedinou otázku,co se Vám po večerch,než jste usnul "honilo" hlavou?Nad čím jste ponejvíc přemýšlel.Děkuji.

Mirko Šťastný: Pochopitelně, že naše myšlenky se vždycky vztahovaly na naše nejbližší, na rodinu, protože jsem doma zanechal maminku, mladší sestru a bartra, kteří lehký život neměli, protože jim to komunisté dávali jasně najevo, že jsem zavřený za protikomunistickou činnost. Většinou pochopitelně jsme žili ze vzpomínek na dobré časy, které jsme prožili v letech 1945, 1946 a 1947.

Vážení přátelé, snažil jsem se na vaše otázky odpovědět tak, jak jste si mohli přečíst, samozřejmě, že na některé otázky jsem mohl odpovídat šířeji, v některých případech možná trochu jinak, ale odpovídal jsem tak, jak jsme to měl na srdci. Děkuji za vaše otázky a přeji vám šťastný život, hodně zdraví a pohodu ve vašich rodinách.

 

Právě se děje

Další zprávy