Olympijské parky chtějí Češi vyvézt do Evropy, doma má o výhodný byznys zájem Praha i Brno

Martin Biben Martin Biben
17. 10. 2016 0:00
Nápad olympijských parků se zalíbil i dalším státům a při příštích olympijských hrách v Koreji by mohly vyrůst i v dalších zemích. V Česku by se ke stavbě parků měly přidat i Brno a Praha, která v roce 2014 s projektem začínala. Rozšíření parků do dalších zemí podpořil na loňské konferenci v Praze i předseda mezinárodního olympijského hnutí Thomas Bach.
Lukáš Krpálek v české olympijském parku.
Lukáš Krpálek v české olympijském parku. | Foto: Lenka Gallo

Praha – Evropské země zaujal úspěch českých olympijských parků, tvrdí předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Při letošních hrách v Riu de Janeiro je navštívil milion lidí, o jejich obdobu je nyní zájem v zahraničí. V samotném Česku je jisté, že se počet parků zvýší už při zimních hrách v jihokorejském Pchjongčchangu za dva roky. K dosavadním čtyřem pořadatelům by se mělo přidat Brno i Praha, která v roce 2014 s projektem začínala.

„České parky ukázaly evropským zemím, jaký potenciál olympijské hry mají, že mohou přitáhnout lidi na sportoviště,“ uvedl Kejval. Rozšíření parků do dalších zemí podpořil na loňské konferenci v Praze i předseda mezinárodního olympijského hnutí Thomas Bach.

Nizozemci a Belgičané už během olympiády v Riu vybudovali parky na plážích poblíž Haagu a Ostende. Nejpozději při hrách v Tokiu v roce 2020 by měly následovat další. „Mezinárodní olympijský výbor nás pověřil, abychom spolu s ostatními zeměmi vytvořili manuál, který by pomohl ke stavbě parků i jinde. Od ledna k tomu budeme pořádat semináře,“ vysvětlil Kejval. Program Sport Parks Inspired by the Olympics navíc podpoří grantem Evropská unie.

V Česku se opakování úspěšných parků chystá už za rok a půl při zimní olympiádě v Koreji. Zatím je sedm zájemců. „Opakovat parky chtějí všichni čtyři dosavadní pořadatelé, navíc ještě Praha, Brno a Pec pod Sněžkou. Nemusí to ale být konečný počet,“ uvedl Kejval.

Praha uvažuje o Výstavišti v Holešovicích, Vypichu či Štvanici. S opakováním akce na Letné, kterou během her v Soči navštívilo přes 400 tisíc lidí, se nepočítá. Pražský radní Petr Dolínek zájem města i lokality, které připadají v úvahu, potvrdil a přidal ještě další. „Možné je třeba výstaviště v Letňanech, máme také úžasnou Ladronku, předpolí Bílé hory, i tam je zajímavá alternativa,“ řekl.

Brno chtělo podle Kejvala park už během olympiády v Riu, ale přišlo s nabídkou pozdě. „Zvažujeme několik lokalit s co největším využitím stávající městské infrastruktury. Své představy budeme v nejbližší době upřesňovat,“ uvedl náměstek primátora Matěj Hollan.

Olympijský výbor chce pro zimní hry přijít s trochu jinou koncepcí. Vybudovaná sportoviště by měla sloužit i po skončení her. „Nechceme jen přijít, rozbalit cirkus a za 14 dní ho zase odvézt. Třeba zbudování a rozebrání kluziště stojí polovinu ceny trvalého sportoviště,“ řekl Kejval. Olympijský výbor se tím chce vyhnout kritice za megalomanii, kterou si musel od veřejnosti vyslechnout ohledně parku na Lipně. Ochránci přírody tam kritizovali vykácení dvou hektarů lesa. „Les nebyl vykácen kvůli nám, v územním plánu dávno je, že na místě vznikne výstavba,“ řekl Kejval.

Kontroverzi vzbudilo i spojení olympijské myšlenky a volební kampaně na billboardech jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD). Jeho kraj do parku investoval 30 milionů korun, na dalších 20 přišel projekt Jihočeské olympijské léto, který hejtman na svých billboardech placených stranou zmiňuje. V říjnových krajských volbách pak sociální demokracie se ziskem takřka 23 procent hlasů zvítězila a Zimola má velkou naději, že v čele kraje jako hejtman zůstane.

 

Právě se děje

Další zprávy