Okradený válečný hrdina od Dukly dostal nové medaile

ČTK ČTK
7. 10. 2013 16:06
Zástupci ministerstva obrany a legionářské obce předali veteránovi nové medaile
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Veterán Vasil Korol, kterému v létě zloději ukradli jeho válečná vyznamenání, dnes dostal nové medaile. Předali mu je zástupci ministerstva obrany a Československé obce legionářské.

Jednadevadesátiletý Korol se za druhé světové války účastnil bojů u Kyjeva i karpatsko-dukelské operace, v níž přišel o ruku. Za své hrdinství dostal mnoho vojenských vyznamenání, loni mu byl propůjčen Řád Bílého lva.

"Jsem rád. První (vyznamenání) mi dal pan prezident Havel a oni mi to ukradli. Měl jsem tam i ruské, polské a ukrajinské vyznamenání. Je to krásná vzpomínka," řekl po předání medailí Korol.

Veterán se tak znovu může pyšnit mimo jiné Řádem rudé hvězdy, válečnými kříži, medailemi Za chrabrost, Za zásluhy, Za osvobození Prahy i sovětskými oceněními. V některých případech mu musely být vyrobeny repliky, protože například Řád Bílého lva není možné propůjčit dvakrát.

Tři roky na Sibiři

Major Korol uprchl po nacistické okupaci Československa do Sovětského svazu. Tam byl zatčen a prošel útrapami sibiřských pracovních táborů.

V roce 1943 byl propuštěn a vstoupil do řad československé armády. Jako dělostřelec se účastnil bojů u Kyjeva, karpatsko-dukelské operace a řady dalších bitev. Po válce byl v roce 1949 z armády propuštěn, je členem Československé obce legionářské.

"Já jsem prožil nejenom Duklu. Byl jsem tři roky na Sibiři, kde byly čtyřicetistupňové mrazy. Do Buzuluku jsem přišel, tam brali každého. Ale tam (nás) dávali na váhu a já jsem měl dvacet roků a vážil jsem čtyřicet tři kilo, tak mě nevzali," vzpomíná Korol. Nakonec ho ale přijali.

"Pak jsme osvobodili Kyjev," dodal Korol, který se dnes těší také z toho, že má čtyři vnuky.

Zloději Korolovi medaile ukradli na konci června přímo v domově pro válečné vysloužilce. Do jeho pokoje se dostali pod záminkou opravy toalety.

Zloději zatím nebyli dopadeni a policie, podle mluvčího Tomáše Hulana, případ dál vyšetřuje. "Přivítáme jakoukoli pomoc veřejnosti," uvedl Hulan.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda rozhodla o měsíc prodloužit termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě bude možné jej odevzdat do 3. května, v elektronické verzi do 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy