Odvolání Hermana z ÚSTR bylo protiprávní, rozhodl soud

Domácí Domácí
Aktualizováno 2. 5. 2014 14:56
Současný ministr kultury vedl Ústav pro studium totalitních režimů od roku 2010, rada ho v roce 2013 odvolala.
Ministr kultury Daniel Herman.
Ministr kultury Daniel Herman. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Obvodní soud pro Prahu 3 rozhodl, že současný ministr kultury Daniel Herman byl z postu ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) odvolán protiprávně. Vyhověl tak Hermanově žalobě. Informovala o tom Česká televize.

Verdikt zatím není pravomocný, protistrana může podat odvolání a případ by pak projednával městský soud. Herman vedl ústav od roku 2010, rada ho v dubnu loňského roku z postu odvolala.

Hermanovo odvolání z funkce nebylo podle soudu po právu. Soudkyně Markéta Písaříková více verdikt nezdůvodnila. Na to poukázal mluvčí ústavu Pavel Ryjáček. "Rozsudek nás velmi překvapil, protože podle našeho názoru nemohl tímto způsobem dopadnout. Ale dokud neznáme odůvodnění, tak k této části se můžeme vyjádřit jenom těžko," uvedl.

O dalším postupu podle něj rozhodne rada ústavu, která se sejde dříve než na plánovaném červnovém zasedání. "Nedovedu si ale představit, že by se postupovalo jinak než odvoláním proti rozsudku," prohlásil Ryjáček.

ÚSTR si za odvoláním stojí

Ministra, který se jednání účastnil, rozsudek naopak nepřekvapil. "Jsem velmi rád, že zvítězilo právo a zvůle není možná," řekl novinářům. Zatím nechce spekulovat o tom, zda by se například vzdal funkce ministra kultury a vrátil se do vedení ÚSTR. "Počkejme, až věc bude pravomocná, a pak se budeme zabývat těmi otázkami, které budou aktuální," dodal.

Novinářka Petruška Šustrová, která vedla Radu ÚSTR v době Hermanova odvolání, za tímto krokem stojí a nic protiprávního v něm nevidí. "Já dost dobře nechápu, jak může být to rozhodnutí neprávní," řekla České televizi.

Zákon o ÚSTR totiž podle ní dává radě právo jmenovat a odvolávat ředitele bez stanovení nějakých podmínek nebo procedur.

Herman: byl to politický puč

Herman označil v žalobě své odvolání z funkce ředitele za neplatné mimo jiné kvůli tomu, že při něm prý byl porušen zákoník práce. Výpověď podle něj nebyla projednána s odbory a ani mu nikdo nenabídl jiné místo.

Rada ústavu odvolala Hermana z funkce loni v dubnu kvůli tomu, že nebyla spokojena s jeho prací. Týkalo se to údajně řady nedostatků, posledním důvodem údajně byla jeho pracovní cesta do USA, která prý neměla žádný přínos.

Současný ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra.
Současný ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra. | Foto: ČTK

Ministr je přesvědčen o tom, že za jeho odchodem z čela ústavu byl politicky motivovaný puč, což radě vyčítali také její kritici. Původce puče nechtěl jmenovat, ale údajně si to s nimi "vyříkal".

Jeho odvolání před rokem spustilo slovní přestřelku mezi tehdy vládnoucí ODS, která to označila za důkaz prohlubující se spolupráce ČSSD a KSČM. Obě tehdy opoziční strany to odmítly. Kvůli jeho sesazení také rezignovala například celá vědecká rada ústavu.

Hermana pak nahradila přechodná šéfka Pavla Foglová. Novým ředitelem se v polovině dubna stal Zdeněk Hazdra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy