ODS vrátí milionový dar od kadeřnice na mateřské

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 4. 2014 17:04
Spekulovalo se, že skutečným dárcem milionu byl ženin manžel, který podniká ve výrobě zdravotnických prostředků.
Předseda ODS Petr Fiala
Předseda ODS Petr Fiala | Foto: Vojtěch Marek

Praha - ODS do dvou týdnů vrátí dar milion korun, který loni dostala od dvaadvacetileté kadeřnice na mateřské dovolené.

Spekulovalo se, že skutečným dárcem byl její manžel, který podniká ve výrobě zdravotnických prostředků.

Vrácení sponzorského daru na pondělní tiskové konferenci oznámil předseda strany Petr Fiala, i když podle něj byl dar v pořádku.

Strana zřídí transparentní účet a zvýší zpřísnění pravidel pro dary nad půl milionu korun, uvedl také Fiala.

ODS dar získala v dubnu 2013 od Sabiny Spálovské, nyní s novým příjmením Gajarské, která je podle médií na mateřské dovolené a nevlastní ani žádnou nemovitost.

Manželem Gajarské, která se k daru nechtěla vyjádřit, je Jozef Gajarský, podnikatel ve výrobě zdravotnických prostředků. Na dotaz, zda není skutečným dárcem on, neodpověděl.

Fiala řekl, že se v posledních dnech důkladně seznámil se všemi okolnostmi daru a došel k tomu, že všechny náležitosti, které dar má mít, byly naplněny. Byl poskytnut bezhotovostní platbou na základě platné darovací smlouvy a identita dárkyně byla dvakrát ověřena, uvedl.

Nejštědřejší dárce dal dva a půl milionu

"Já nicméně po zvážení všech okolností, který tento případ má, jsem se rozhodl k následujícím krokům: Abychom oslabili mediální tlak na osobu paní dárkyně, abychom odstranili veškeré pochybnosti, které na veřejnosti o financování Občanské demokratické strany vznikly, tak nejpozději do dvou týdnů vrátíme celou částku," nechal se slyšet.

Fiala se také ohradil proti poškozování soukromí dárkyně. Žádná česká politická strana podle něj nemá možnost zjišťovat majetkové poměry jednotlivých občanů a je to tak dobře.

ODS podle své letošní výroční zprávy vybrala loni na darech 78 milionů korun. Primát nejštědřejšího dárce drží Jiří Kubů z Brna s dvěma a půl miliony korun. Strana loni získala celkem 281 milionů korun, přesto skončila ve ztrátě asi 14,5 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy