ODS čeká horší časy, mluví už o tom, jak omezí personál

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
24. 10. 2013 13:44
Bývalé vládní strany TOP 09 a ODS už se chystají na místo v opozici.
Teď jde o každý bod...
Teď jde o každý bod... | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zatímco sociální demokraté po sedmi letech strávených v opozici přemýšlejí, dokdy sestaví vládu (a zároveň se ale obávají, zda dostanou dost hlasů), strany bývalé vládní koalice míří, alespoň podle všech možných průzkumů, do opozice.

Pro TOP 09 je to situace o něco jednodušší, zato pro ODS je její předpokládaná role velkou neznámou: doposud totiž i v opozici byla zvyklá tahat za nitky a být lídrem oponentního tábora. Teď jí průzkumy přisuzují zisk do 10 procent hlasů.

"Už jsme zažili jak vládní, tak opoziční období. Zvládneme oboje," říká sebevědomě místopředseda ODS a bývalý poslanec Tomáš Chalupa (který teď na žádné kandidátce není, protože těsně prohrál v souboji s kandidátkou exprimátora Bohuslava Svobody).

Nervozita v ODS

Úřadující šéf strany Martin Kuba, který poslancem nebyl a teď být chce, ale připouští: "Nervozita u nás určitě v této chvíli je,  ODS do těchto voleb vstupuje z pozice, na kterou není zvyklá."

Dosud totiž byla ODS zvyklá na pozici sněmovní jedničky či dvojky (ještě ve volbách 2010 skončila druhá a byla to nakonec ona, kdo sestavoval vládní koalici), teď jí průzkumy přisuzují i páté či šesté místo.

TOP 09 je - i vzhledem k průzkumům - klidnější.

"Nervozita je před volbami vždycky, ale že bych zaznamenal nějakou extrémní, to ne," říká bývalý předseda klubu poslanců TOP 09 a předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. "Víte, že se na tu opoziční roli fakt těším?" dodává.

"Počítáme s opoziční rolí vzhledem k rozložení sil. A také vzhledem k tomu, s kým nejde spolupracovat," říká klidně bývalý poslanec usilující znovu o mandát Daniel Korte a dodává: "Žádnou nervozitu ve straně nevnímám. A těším se na opozici proto, že v koalici jsem byl vázán koaliční smlouvou. Teď do toho budu moci jít svobodně hlava nehlava."

Méně hlasů, méně peněz. A také méně personálu...

Méně hlasů znamená méně peněz za ně, méně poslanců znamená ztenčený pramen státních dotací vyplácených za každého poslance ročně.

"Dvaadvacet procent volebního zisku, nebo osm procent - to je rozdíl," upozorňuje exposlankyně Lenka Kohoutová, která znovu kandiduje v Praze.

"V každém případě je to odpovědnost hlavního manažera, jak si vyhodnotí volební výsledek a podle něj to, co si budeme moct dovolit," říká místopředseda ODS Chalupa.

Kohoutová je ze svého pohledu konkrétnější: "Budeme muset přemýšlet o zeštíhlení výkonné rady, aby byla akceschopnější. O snížení počtu místopředsedů. Ale i aparátu, protože na něj nebudeme mít. Veškerý aparát bude muset být o polovině."

Místopředseda Chalupa tvrdí, že to, co určitě nepřipadá v úvahu, je nadělat dluhy.

"Vzít si úvěr na kampaň, to ano, ale ne na činnost, na provoz strany. Ale formálně se o tom pochopitelně ještě nejednalo," dodává Chalupa s tím, že nejdřív musí být jasné, jak více nebo méně ODS ve volbách uspěje.

TOP 09 bez krizového scénáře

Zatímco ODS pozvolna v posledních volbách slábla na komunální, krajské i parlamentní úrovni, TOP 09 jako strana založená Miroslavem Kalouskem před čtyřmi lety takovou zkušenost nemá - volby v roce 2010 pro ni byly milým překvapením.

Snad i proto je z opoziční role o něco klidnější.

"Podívejte se: pokud vám voliči neumožní být ve vládě, zbývá vám odejít do opozice. Což není žádná tragédie, takže tím se netrápíme," řekl nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz Kalousek.

"Nemáme důvod mít krizové scénáře," tvrdí Korte, trojka pražské kandidátky TOP 09. Sebevědomě tvrdí: "V Praze počítám s osmi mandáty pro nás. Méně bych bral jako těžký neúspěch.

Právě situace v Praze dobře dokumentuje situaci v ODS - donedávna byla metropole baštou občanských demokratů. V roce 2010 v souboji o magistrát podlehli TOP 09 a teď ve sněmovních volbách nepočítají ani s pěti mandáty.

Lence Kohoutové, bývalé poslankyni a pětce na pražské kandidátce ODS, tak nezbývá než doufat ve vykroužkování voliči. Zároveň ale říká, že se ODS do Sněmovny dostane.

"Nepřipouštíme si, že bychom se do Sněmovny nedostali. Máme stabilní základnu," uklidňuje spolustraníky Kohoutová. Na druhé straně ale už jen to, že se v ODS mluví o možnosti zůstat před branami Sněmovny, je ve straně věc nevídaná.

Lídr opozice? Ukážou až volby...

Přestože první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek už hlasitě mluví o tom, že "jediným nezpochybnitelným lídrem pravice je Karel Schwarzenberg", tak jednoduché to není - a bude hodně záležet na volebním výsledku, respektive odstupu ODS od TOP 09.

Kalousek to má ovšem o to jednodušší, že ODS nemá momentálně ani předsedu - úřadujícím šéfem je první místopředseda Martin Kuba, volební lídryní a "kandidátkou na premiérku" pak Miroslava Němcová. Kdo opanuje pole, ukáže volební zisk potenciálních kandidátů na předsednické křeslo a celkový zisk strany.

"Vy se ptáte na lídra opozice? Umí někdo říct, kdo bude vládnout? Zatím víme jen to, kdo asi bude mít nejvíc hlasů," prohlašuje místopředseda ODS Tomáš Chalupa.

Babišovo hnutí ANO nebere ODS ani TOP 09 v potaz, elektorát ANO je rozpolcen na příznivce levice i pravice.

"Z našeho pohledu ideální vláda? ČSSD a Babiš," říká Daniel Korte s poznámkou, ať si zase pro změnu užije s nečitelným hnutím ČSSD.

 

Právě se děje

Další zprávy