Fotky z Egypta: Tak Češi odkryli hrobku neznámé královny

Foto: © Jaromír Krejčí, ČEgÚ FF UK, © Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, 2015
Martina Křížová Martina Křížová, ve spolupráci s ČEgÚ FF UK
12. 1. 2015 14:10
Česká archeologická expedice objevila v Abúsíru hrobku královny Chentkaus III. Podívejte se do naší fotogalerie.

Abúsír - Královská pyramidová nekropole v Abúsíru na podzim loňského roku opět prokázala, že jde o jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit v Egyptě. Expedice Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze tam prozkoumala hrobku doposud neznámé historické osobnosti doby poloviny 5. dynastie (přibližně 2450 př. Kr.) – královny Chentkaus III.

Vzhledem k tomu, že leží v sousedství nedokončené pyramidy panovníka Raneferefa, je možné se domnívat, že byla jeho manželkou. Titul  "matka krále", jehož nositelkou Chentkaus III. byla, je velmi významný, protože ukazuje, že byla matkou následníka na egyptském trůnu. Je možné, že šlo o Menkauhora, nástupce panovníka Niuserrea, za jehož vlády byla hrobka královny Chentkaus III. s velkou pravděpodobností postavena.

Výzkum v nejbližším sousedství Chentkausiny hrobky bude pokračovat na jaře 2016 a snad přinese další informace k dějinám Egypta v době stavitelů pyramid.

Jak probíhaly práce na odkrývání hrobky, se podívejte ve fotogalerii, kterou pro vás připravil člen týmu českých egyptologů a vedoucí archeologického výzkumu hrobky královny Chentkaus III. egyptolog Jaromír Krejčí.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Byty po H-Systemu se začnou prodávat na přelomu jara a léta, tvrdí věřitelský výbor

První byty, které spadají do konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System a které si lidé sami dostavěli, se začnou prodávat na přelomu letošního jara a léta. Jejich cena bude známa v dubnu, určí ji znalecký posudek, který zároveň vyčíslí hodnotu dostavby, již provedli současní uživatelé bytů, řekl šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel.

Byty se budou v konkurzu prodávat jednotlivě, domy již byly na jednotlivé bytové jednotky rozdělené i v katastru nemovitostí. Každý ze současných uživatelů dostane nabídku odkupu za cenu určenou znalcem, současní obyvatelé zároveň budou mít nárok na odpočet hodnoty dostavby domu, kterou určí znalec. "Jakýkoliv jiný zájemce by ale musel zaplatit plnou cenu, tam by se dostavba nezohledňovala," řekl Pavel.

Další zprávy