Fotky z Egypta: Tak Češi odkryli hrobku neznámé královny

Foto: © Jaromír Krejčí, ČEgÚ FF UK, © Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, 2015
Martina Křížová Martina Křížová, ve spolupráci s ČEgÚ FF UK
12. 1. 2015 14:10
Česká archeologická expedice objevila v Abúsíru hrobku královny Chentkaus III. Podívejte se do naší fotogalerie.

Abúsír - Královská pyramidová nekropole v Abúsíru na podzim loňského roku opět prokázala, že jde o jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit v Egyptě. Expedice Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze tam prozkoumala hrobku doposud neznámé historické osobnosti doby poloviny 5. dynastie (přibližně 2450 př. Kr.) – královny Chentkaus III.

Vzhledem k tomu, že leží v sousedství nedokončené pyramidy panovníka Raneferefa, je možné se domnívat, že byla jeho manželkou. Titul  "matka krále", jehož nositelkou Chentkaus III. byla, je velmi významný, protože ukazuje, že byla matkou následníka na egyptském trůnu. Je možné, že šlo o Menkauhora, nástupce panovníka Niuserrea, za jehož vlády byla hrobka královny Chentkaus III. s velkou pravděpodobností postavena.

Výzkum v nejbližším sousedství Chentkausiny hrobky bude pokračovat na jaře 2016 a snad přinese další informace k dějinám Egypta v době stavitelů pyramid.

Jak probíhaly práce na odkrývání hrobky, se podívejte ve fotogalerii, kterou pro vás připravil člen týmu českých egyptologů a vedoucí archeologického výzkumu hrobky královny Chentkaus III. egyptolog Jaromír Krejčí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy