Fotky z Egypta: Tak Češi odkryli hrobku neznámé královny

Fotky z Egypta: Tak Češi odkryli hrobku neznámé královny
Celkový pohled na pyramidovou nekropoli v Abúsíru.
Prostor Chentkausiny hrobky před jejím výzkumem.
Zdivo Chentkausiny hrobky postupně odkrývali dělníci pocházející z vesnice Abúsír a Sakkára.
Abúsírští dělníci při vytahování velkého bloku z prostoru vertikální šachty uvnitř hrobky.
Foto: © Jaromír Krejčí, ČEgÚ FF UK, © Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, 2015
Martina Křížová Martina Křížová, ve spolupráci s ČEgÚ FF UK
12. 1. 2015 14:10
Česká archeologická expedice objevila v Abúsíru hrobku královny Chentkaus III. Podívejte se do naší fotogalerie.

Abúsír - Královská pyramidová nekropole v Abúsíru na podzim loňského roku opět prokázala, že jde o jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit v Egyptě. Expedice Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze tam prozkoumala hrobku doposud neznámé historické osobnosti doby poloviny 5. dynastie (přibližně 2450 př. Kr.) – královny Chentkaus III.

Vzhledem k tomu, že leží v sousedství nedokončené pyramidy panovníka Raneferefa, je možné se domnívat, že byla jeho manželkou. Titul  "matka krále", jehož nositelkou Chentkaus III. byla, je velmi významný, protože ukazuje, že byla matkou následníka na egyptském trůnu. Je možné, že šlo o Menkauhora, nástupce panovníka Niuserrea, za jehož vlády byla hrobka královny Chentkaus III. s velkou pravděpodobností postavena.

Výzkum v nejbližším sousedství Chentkausiny hrobky bude pokračovat na jaře 2016 a snad přinese další informace k dějinám Egypta v době stavitelů pyramid.

Jak probíhaly práce na odkrývání hrobky, se podívejte ve fotogalerii, kterou pro vás připravil člen týmu českých egyptologů a vedoucí archeologického výzkumu hrobky královny Chentkaus III. egyptolog Jaromír Krejčí.

 

Právě se děje

Další zprávy