Obraz z Tibetu vysypali mniši do Vltavy

Adéla Vlachová
8. 3. 2006 19:50
Praha - Co mniši vytvářeli čtyři dny v pražském muzeu, to během minuty smetli a nasypali do Vltavy. Uvnitř: VIDEO a GALERIE
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Mniši z indického Ladaku před zhruba třemi stovkami pozorovatelů rituálně rozmetali mandalu, symbolický obrazec vysypaný z barevného písku.

Důvod? Obřad má ukázat jeden ze základních buddhistických principů - nic není trvalé, vše je pomíjivé.

V muzeu bylo už hodinu před začátkem slavnosti ve vestibulu a na schodišti plno. Přišly rodiny s malými dětmi, na chodbách postávali i senioři. Sledovat obřad na vlastní oči v malé tmavé červeně nasvícené místnosti se nakonec povedlo asi jen třicítce přítomných.

Organizátoři se omlouvali. Pro ostatní připravili na chodbách muzea několik televizí, promítalo se i na stěnu v přednáškovém sále. Působivé mlčení občas protlo jen nějaké malé dítě, jinak se fotilo a natáčelo. "Pro příbuzné," vysvětlovala dívka v sále.

Svižným tempem k řece

Mandala byla smetena, ale obřad nekončil, když už všichni nedočkavě brali kabáty a utíkali k východu. A venku tlačenice a natažené ruce. To jeden z mnichů rozdává do hrstí přítomných jemný písek. Z lahviček vytažených z kabelek se vysypávají léky a ukládá se větší cennost.

Mniši šli od muzea k Vltavě svižným tempem a na křižovatce i na červenou. U řeky pak písek rituálně vysypali. Na náplavce další tlačenice, málokdo vidí. Pak mniši nasednou do auta, mávají, dav se rozchází.

Mandala je symbolický diagram, který představuje základní principy tibetského buddhismu.

Na to, aby mohla vzniknout, je nutné přesně umístit miliony barevných zrníček písku do složité geometrické struktury, která je detailně popsána v příslušných buddhistických textech. Mniši, kteří mandalu vytvářejí, se ji učí vytvářet zpaměti po dlouhá léta studia.

Dočasné sídlo bohů

Jemný prášek se často vyrábí z mramoru, který mniši barví přírodními barvivy. V minulosti se používaly i prášky vyrobené přímo ze vzácných kamenů a polodrahokamů a do mandaly se vkládaly i skutečné drahokamy. Při obřadu se prášek sype pomocí speciálního nástroje, kterému Tibeťané říkají čhagpur.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Když je do mandaly umístěno poslední zrnko písku, je věnována božstvům jako jejich sídlo. Pomocí zvláštních rituálních obřadů pozvou mniši božstva dovnitř mandaly.

V průběhu několika hodin nebo dnů mohou mniši od přítomných božstev prostřednictvím modliteb a meditací žádat vyplnění různých duchovních proseb.

Božstva pobývají ve svém paláci v mandale, dokud je mniši nepožádají, aby mandalu opustila a vrátila se zpět do "čisté země". Písek z mandaly posvěcený božstvy se může rozdat přihlížejícím a také jako požehnání vrátit zpět do přírody, nejčastěji do tekoucí vody.

Mniši vedou průvod k řece s přáním, aby se prostřednictvím písku posvěcení rozšířilo do širokého okolí.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy