Obraz z Tibetu vysypali mniši do Vltavy

Adéla Vlachová
8. 3. 2006 19:50
Praha - Co mniši vytvářeli čtyři dny v pražském muzeu, to během minuty smetli a nasypali do Vltavy. Uvnitř: VIDEO a GALERIE
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Mniši z indického Ladaku před zhruba třemi stovkami pozorovatelů rituálně rozmetali mandalu, symbolický obrazec vysypaný z barevného písku.

Důvod? Obřad má ukázat jeden ze základních buddhistických principů - nic není trvalé, vše je pomíjivé.

V muzeu bylo už hodinu před začátkem slavnosti ve vestibulu a na schodišti plno. Přišly rodiny s malými dětmi, na chodbách postávali i senioři. Sledovat obřad na vlastní oči v malé tmavé červeně nasvícené místnosti se nakonec povedlo asi jen třicítce přítomných.

Organizátoři se omlouvali. Pro ostatní připravili na chodbách muzea několik televizí, promítalo se i na stěnu v přednáškovém sále. Působivé mlčení občas protlo jen nějaké malé dítě, jinak se fotilo a natáčelo. "Pro příbuzné," vysvětlovala dívka v sále.

Svižným tempem k řece

Mandala byla smetena, ale obřad nekončil, když už všichni nedočkavě brali kabáty a utíkali k východu. A venku tlačenice a natažené ruce. To jeden z mnichů rozdává do hrstí přítomných jemný písek. Z lahviček vytažených z kabelek se vysypávají léky a ukládá se větší cennost.

Mniši šli od muzea k Vltavě svižným tempem a na křižovatce i na červenou. U řeky pak písek rituálně vysypali. Na náplavce další tlačenice, málokdo vidí. Pak mniši nasednou do auta, mávají, dav se rozchází.

Mandala je symbolický diagram, který představuje základní principy tibetského buddhismu.

Na to, aby mohla vzniknout, je nutné přesně umístit miliony barevných zrníček písku do složité geometrické struktury, která je detailně popsána v příslušných buddhistických textech. Mniši, kteří mandalu vytvářejí, se ji učí vytvářet zpaměti po dlouhá léta studia.

Dočasné sídlo bohů

Jemný prášek se často vyrábí z mramoru, který mniši barví přírodními barvivy. V minulosti se používaly i prášky vyrobené přímo ze vzácných kamenů a polodrahokamů a do mandaly se vkládaly i skutečné drahokamy. Při obřadu se prášek sype pomocí speciálního nástroje, kterému Tibeťané říkají čhagpur.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Když je do mandaly umístěno poslední zrnko písku, je věnována božstvům jako jejich sídlo. Pomocí zvláštních rituálních obřadů pozvou mniši božstva dovnitř mandaly.

V průběhu několika hodin nebo dnů mohou mniši od přítomných božstev prostřednictvím modliteb a meditací žádat vyplnění různých duchovních proseb.

Božstva pobývají ve svém paláci v mandale, dokud je mniši nepožádají, aby mandalu opustila a vrátila se zpět do "čisté země". Písek z mandaly posvěcený božstvy se může rozdat přihlížejícím a také jako požehnání vrátit zpět do přírody, nejčastěji do tekoucí vody.

Mniši vedou průvod k řece s přáním, aby se prostřednictvím písku posvěcení rozšířilo do širokého okolí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Ve 2.čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
Další zprávy