Objev českých a britských vědců posune léčbu rohovky, transplantace už zřejmě nebude nutná

ČTK ČTK
9. 4. 2018 18:39
Výsledky několikaleté práce otisklo dubnové číslo časopisu The American Journal of Human Genetics.
Oči, ilustrační foto
Oči, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Českým a britským lékařům se podařilo odhalit nová fakta, která mohou výrazně posunout léčbu onemocnění oční rohovky. Onemocnění zvané Fuchsova endotelová dystrofie rohovky představuje v současnosti nejčastější příčinu transplantace rohovky.

Ročně ji v Česku podstoupí přibližně 500 pacientů. Nová metoda by měla umožnit její léčbu bez nutnosti tohoto zákroku. V tiskové zprávě o tom informovala Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN).

Mezinárodnímu týmu se podařilo objasnit mechanismus, kterým se onemocnění spouští. "Přítomnost tripletových repetic jednoho genu (TCF4) zvyšuje riziko vzniku onemocnění více než 76násobně," uvedla Petra Lišková z Oční kliniky VFN a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Práce také nastínila nové možnosti léčby. Studie se zúčastnilo 450 pacientů s tímto onemocněním, z toho 132 bylo z Česka. Výsledky několikaleté práce otisklo dubnové číslo časopisu The American Journal of Human Genetics.

"Hledání nových metod léčby bez nutnosti transplantace rohovky je důležité vzhledem ke stárnutí populace a globálnímu nedostatku dárcovské tkáně," poznamenala Lišková.

Fuchsova endotelová dystrofie rohovky je časté onemocnění, počet nemocných stoupá s věkem. Odhaduje se, že nad 40 let vykazují až čtyři procenta obyvatel známky této choroby, které ale ve většině případů nevedou k významnějším obtížím. U menší části pacientů vzniká otok rohovky, který se projevuje zhoršeným viděním. V pokročilých případech oko i bolí.

Vědecká činnost má na Oční klinice VFN a 1. LF UK dlouholetou tradici. Čeští lékaři na objevu spolupracovali s britskými kolegy z Moorfields Eye Hospital a University College London. "Publikovaná práce dokazuje, že jsme rovnocennými partnery i pro nejlepší světová pracoviště," uvedla přednostka kliniky Jarmila Heissigerová.

Jde o další objev týkající se onemocnění oční rohovky ve velmi krátké době. Zhruba před měsícem čeští vědci ohlásili objev genu zodpovědného za vážné onemocnění rohovky zvané zadní polymorfní dystrofie rohovky.

 

Právě se děje

Další zprávy