Úřad zamítl Havlové plán postavit na Hrádečku hotelový komplex, oblast je chráněná

Martina Heroldová Martina Heroldová
3. 7. 2020 13:58
Vdova po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi narazila s plánem postavit poblíž proslulé chaty na Hrádečku hotelový komplex s muzeem. Tamní úřad její záměr zamítl s tím, že pozemky jsou v přírodní oblasti, která je chráněná. Vedení obce uvedlo, že chce ponechat chatu místem důstojné vzpomínky na Havla, nežli aby tam fungoval turistický resort.

Osada Hrádeček se nachází nedaleko Trutnova pod zříceninou hradu Břecštejn. Zdejší Havlovu chalupu a okolní louky zdědila po jeho smrti vdova Dagmar Havlová. Jak nyní upozornil deník Mladá fronta DNES, stavební plány Havlové v této lokalitě trutnovský úřad zamítl. 

Pozemky jsou totiž součástí evropsky chráněného přírodního území Natura 2000, a tak není možné je proměnit ve stavební parcely. "Předmětem ochrany jsou bukové porosty a vegetace vázaná na skalní výchozy v lesích. Na základě vyhodnocení bylo zjištěno, že návrh územního plánu má významný negativní vliv na předměty ochrany a celistvost lokalit soustavy Natura 2000," stojí ve zprávě Posouzení vlivů koncepce na předměty ochrany a celistvost lokalit soustavy Natura 2000.

Dagmar Havlová měla v plánu vystavět v osadě Hrádeček hotelový komplex, který by tvořila hlavní budova, deset bungalovů, parkoviště a lavička Václava Havla. Součástí měla být i nová příjezdová cesta z blízkých obcí Vlčice a Hertvíkovice.

"V této lokalitě je stavba takového rozsahu vyloučena," řekl deníku šéf oddělení územního plánování v Trutnově Marek Hlíza. 

Bývalá první dáma má nyní možnost proti zamítavému rozhodnutí podat námitku, zdá se však, že kdyby upustila od záměru vytvořit na místě apartmány, mohla by dostat výjimku ke stavbě muzea či právě havlovské lavičky.

"Jedná se o pozemky nedaleko Hrádečku, s nímž je osoba prezidenta Václava Havla úzce spjata. Plocha by měla být dále využita pro důstojné uctění jeho památky, například vybudováním lavičky Václava Havla," konstatuje studie na  Vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území - SEA. 

Havlová se k odmítavému stanovisku nijak nevyjádřila. "Dovolte, abychom vás upozornili, že se ptáte na soukromé pozemky vlastníka," sdělil Aktuálně.cz Jakub Doležal z nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 bez dalšího komentáře.

Muzeum či lavičku by obec podpořila

Také starostka obce Mladé Buky, pod niž Hrádeček spadá, Lucie Potůčková si dovede na místě představit spíše připomínku Havlova odkazu, nežli turistický resort. "Osobně nemám problém podpořit místo, které bude sloužit k uctění památky Václava Havla a zároveň zredukuje parkování u jeho chaty. Nicméně byla bych velice obezřetná v případě, že by zde byl plánován nějaký rozsáhlejší turistický komplex, který by mohl místo nenávratně narušit a změnit," řekla MF Dnes.

Odmítavě se k záměru staví také soused Josef Trpák. "Myslím, že paní Havlová nemá důvod tady z­ toho dělat stavební pozemek. O peníze jí snad nejde," uvedl.

O záměru Havlové přeměnit chalupu na hotelový resort informoval deník MF Dnes loni na podzim. Havlová kvůli němu zažádala o změnu územního plánu, aby bylo možné na ploše, která je vedena jako lesní porost, začít stavět. V plánu měla turistický komplex Resort Hrádeček, který by obsahoval desítku apartmánů, parkoviště ale i muzeum či lavičku Václava Havla.

Havel stavení s pozemky koupil v 60. letech. Jeho chalupa ve vsi nedaleko Trutnova byla v době normalizace nejen jeho exilovým útočištěm, kde se věnoval literární činnosti, ale také pomyslným sídlem disentu a místem mnoha kulturních událostí. Vznikala tam Charta 77 či petice Několik vět. Před smrtí pro něj byla chata místem odpočinku a roku 2011 v ní také po dlouhodobých zdravotních obtížích zemřel.

Video: Havel byl nejšťastnější na Hrádečku, na Pražském hradě nechtěl nepřívětivou pevnost, říká Lukeš

Inspirovala mě vycházka, kterou jsem dělal s překladateli Havlových her z celého světa. Je to taková pavučina míst, říká architekt Zdeněk Lukeš. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 52 minutami

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy