Občanské průkazy budou do dvou let obsahovat čip s digitálními otisky prstů

ČTK ČTK
6. 6. 2019 20:11
Dva otisky prstů v digitálním formátu na bezkontaktním čipu budou spolu s fotografií držitele muset za dva roky obsahovat například nové české občanské průkazy, ale i další průkazy totožnosti v zemích Evropské unie. Nová a přísnější pravidla pro podobu průkazů ve čtvrtek na jednání v Lucembursku potvrdili ministři spravedlnosti unijních zemí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Vydávány budou nové průkazy s platností na nejméně pět a nejvýše deset let ve standardním formátu odpovídajícím rozměrům kreditní karty a jejich součástí bude muset být i strojově čitelná část. Splňovat tak budou muset minimální bezpečnostní normy v podobě, jak je stanoví Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).

Průkazy s platností nad deset let budou moci dostávat lidé, kteří už oslavili sedmdesáté narozeniny. V případě průkazek pro nezletilé osoby může být doba platnosti kratší než pět let, plyne ze schváleného nařízení.

Průkazky, které nebudou nová pravidla splňovat, přestanou být platné nejdéle za deset let od chvíle, kdy přijatá pravidla začnou v členské zemi platit. To se má stát ode dneška za dva roky. Výjimky opět mají být pro staré lidi. Nezabezpečné průkazy, které nesplňují minimální bezpečnostní normy, mají přestat platit pět let po náběhu odsouhlasených pravidel.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 26 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy