O neúspěšné maturanty nestojíme, vzkázaly univerzity

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 6. 2011 17:19
Vysokým školám se nezamlouvá Dobešův plán podmínečného přijetí maturitních propadlíků
Josef Dobeš (VV), ministr školství
Josef Dobeš (VV), ministr školství | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Plán ministra školství Josefa Dobeše (VV) na podmíněné přijímání neúspěšných maturantů se vysokým školám příliš nezamlouvá.

Kvůli pozdějšímu termínu opravných maturit hrozí, že se studenti ani po úspěšném podzimním reparátu nedostanou na vysokou školu. Univerzity však kvůli tomu předem dané podmínky přijetí měnit nechtějí.

K opravným maturitám přitom podle odhadů půjde až pětina maturantů.

"Přijmout studenty dříve, než budou mít úspěšně složenou maturitu, a tudíž ještě před dosažením úplného středního či úplného středního odborného vzdělání, by znamenalo, že Vysoká škola ekonomická poruší příslušný zákon. Z tohoto důvodu VŠE snaze ministra školství nakloněna není," reagoval třeba mluvčí školy Jan M. Rolenc.

Dodal ale, že je ministerstvo v této věci zatím ani nekontaktovalo.

Univerzity: Studenty si chceme pečlivě vybírat

Podle stávajícího harmonogramu by měli neúspěšní maturanti skládat opravné zkoušky na konci září, vysvědčení by však měli dostat až na konci října. V tu dobu už ale na většině univerzit začíná akademický rok, a studenti by nemohli řádně nastoupit.

Dříve přitom bylo běžné, že byl student přijat na vysokou školu i přesto, že maturitu opakoval na podzim.

Například olomoucká Univerzita Palackého už oznámila, že o neúspěšné maturanty příliš stát nebude.

Škola totiž letos eviduje nejvyšší počet přihlášek v historii, z 35 tisíc uchazečů bude do prvního ročníku přijato 7000 lidí. "Z těchto čísel vyplývá, že si budeme pečlivě vybírat mezi uchazeči. Studenti, kteří neuspěli u maturity, se tak ocitají pod čarou," uvedl kancléř Rostislav Hladký.

Na Masarykově univerzitě zase chtějí pozdější žádosti k zápisu posuzovat individuálně. Podle mluvčí školy Terezy Fojtové budou přihlížet třeba k tomu, proč uchazeč skládal maturitu až na podzim nebo zda je možné daný obor úspěšně absolvovat, i když uchazeč nastoupí až po začátku výuky.

"Univerzita Karlova již před několika dny požádala ministerstvo školství, aby se výsledky maturity včetně vysvědčení žáci dozvěděli nejpozději do 25. října 2011. V takovém případě je budeme moci ještě do konce října zapsat a studenti budou moci nastoupit již v daném akademickém roce," konstatoval mluvčí univerzity Václav Hájek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

U břehů Turecka se potopila ukrajinská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 12 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ukrajinská nákladní loď. Při nehodě zemřeli nejméně tři členové posádky. Podle informací na lodi mělo být 12 členů posádky, uvedla agentura AP. Záchranné práce pokračují.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner původně oznámil, že plavidlo bylo ruské, podle nových informací loď plula pod vlajkou Palau a patřila ukrajinské firmě Arvin Shipping. Na lodi mělo být celkem 12 osob, dva Rusové a deset Ukrajinců. Loď byla na cestě z Bulharska do Gruzie.

Podle agentury Reuters turecká státní média uvedla, že loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Práci záchranářů však ztěžuje špatné počasí. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Podle tureckého ministerstva dopravy loď jménem Arvin kvůli špatnému počasí zakotvila u přístavu na severu Turecka. Z neznámých důvodů se rozlomila a potopila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy