Nutně potřebujeme dárce kostní dřeně, říká vedoucí registru

ČTK ČTK
23. 3. 2015 10:56
Letos dojde k dramatickému poklesu dárců, kteří dovršili věkovou hranici pro darování kostní dřeně, a nová generace chybí.
Odběr kostní dřeně
Odběr kostní dřeně | Foto: Bára Sobotková

Praha - Český registr dárců krvetvorných buněk podle jeho vedoucí Marie Kuříkové nutně potřebuje nové dárce, jinak šance nemocných s leukémií a dalšími nemocemi krvetvorby na nalezení vhodného dárce začnou klesat.

Kuříková řekla novinářům, že i když loni do registru vstoupilo dosud nejvíc 1743 dárců, bude letos vyřazeno kvůli věku a zdravotnímu stavu přinejmenším 2300 dárců a do pěti let až 6 tisíc.

"Pravidla pro dárcovství jsou velmi přísná, aby úspěšnost transplantace byla co nejvyšší a odběr kostní dřeně neohrozil dárce," vysvětlila.

Podle Kuříkové dojde letos k dramatickému propadu dárců také proto, že bude vyřazena velká část těch, kteří do registru vstoupili v době jeho vzniku.

"Teď dovršují věkovou hranici pro darování kostní dřeně. Je potřeba je nahradit mladou generací, i proto se snažíme využívat všech možností, jak vstup do registru propagovat," řekla.

Registr propagují univerzity i biatlonisté

O darování kostní dřeně budou nově informovat reklamní plochy v metru a na zastávkách autobusů a tramvají. 

Registr pomáhají propagovat také univerzity, které získávají dárce mezi studenty, nebo Český svaz biatlonu. Turné také věnuje propagaci kapela Support Lesbiens.

"Nebýt lidí, kteří chtějí darovat kostní dřeň, dnes bych tu nebyl," řekl Petr Kašpárek, který podstoupil léčbu leukémie. Na dárce čekal tři čtvrtě roku a našel ho v Německu.

Richard Šrámek, který daroval před půl rokem kostní dřeň, říká, že i když odběr a příprava na něj nejsou příjemné zážitky, za záchranu života to stojí. "Každopádně bych do toho šel znovu i po tom, co o odběru vím. Vědomí, že jsem někomu mohl pomoci, je prostě úžasné," říká

Český registr dárců krvetvorných buněk Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) vyhledává dárce pro české i zahraniční pacienty. Když se dárce nenajde v rodině, hledá se v národních a mezinárodních registrech, které evidují přes 25 milionů dárců.

Registr v IKEM evidoval ke konci loňska necelých 24 tisíc dárců, tzv. aktivních 22 498. Ve světových registrech je necelé procento dospělé populace, což je podle odborníků málo.

Podmínky vstupu do registru:

1. věk 18-35 let
2. výborný zdravotní stav
3. hmotnost přes 50 kilogramů
4. bez trvalého užívání léků a léčby (výjimkou je antikoncepce)
5. ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření
6. ochota věnovat svůj čas a pohodlí
7. zdravotní pojištění platné v Česku
8. dárce vstupuje do registru s plným vědomím, že je k dispozici pro všechny pacienty, kteří potřebují transplantaci krvetvorných buněk na celém světě

Zdroj: Český registr dárců krvetvorných buněk

 

Právě se děje

před 6 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy