Národní technická knihovna žaluje developera kvůli padajícím tvarovkám z fasády

bn bn
Aktualizováno 15. 1. 2019 12:30
Národní technická knihovna podala žalobu na Sekyra Group kvůli poškozeným tvarovkám z fasády budovy v pražských Dejvicích. Dvě pětatřicetikilogramové skleněné desky po deseti letech od stavby spadly, nikoho naštěstí nezranily. Jednání s developerem podle ředitele knihovny nikam nevedla.
Národní technická knihovna v pražských Dejvicích.
Národní technická knihovna v pražských Dejvicích. | Foto: Zuzana Poláková

"Po mnoha jednáních s generálním dodavatelem stavby, společností Sekyra Group, která nikam nevedla, jsme byli nuceni řešit situaci soudní cestou," uvedl ředitel knihovny Martin Svoboda.

"Národní technickou knihovnu, která byla oceněna mnoha cenami za architekturu, již téměř dva roky hyzdí přenosná kovová zábradlí a ochranná dřevěná zastřešení nad vstupy. Statisíce návštěvníků, kteří projdou knihovnou a Kampusem Dejvice, tento stav vnímají velmi negativně," dodal Svoboda. 

Společnost Sekyra Group ale pochybení odmítá a upozorňuje také na záruční dobu, která uplynula v prosinci 2013. "Jednalo se o jednorázovou událost, jejíž příčinu se dosud nepodařilo určit. Jako pravděpodobné se jeví mechanické poškození, nebo výrobní vada tvarovky, která se projevila při náhlé změně teploty, nikoliv systémová vada," uvedl ředitel společnosti Sekyra Group Leoš Anderle.

Společnost zároveň upozorňuje na pochybení NTK. "Nelze opomenout fakt absence pravidelné údržby a servisu fasády, který NTK dlouhodobě neprovádí, přestože se nejedná o bezúdržbovou fasádu," řekl Anderle s tím, že společnost preferuje s NTK mimosoudní řešení. "Vnímáme podání žaloby z důvodu právní opatrnosti ze strany NTK z důvodu běhu promlčecí doby," dodal. 

Pád pětatřicetikilových desek naštěstí nikoho nezranil

Budova Národní technické knihovny byla dostavěna v roce 2008, pro první návštěvníky se otevřela v září roku 2009. Skleněné pláty se začaly uvolňovat v únoru 2017, pád pětatřicetikilových desek z kaleného, speciálně upraveného skla naštěstí nikoho nezranil.

Objekt o rozměrech 70 krát 70 metrů disponuje kapacitou jeden a půl milionu knih a je největší knihovnou technické literatury v Česku. Budova se v roce 2010 stala absolutním vítězem Grand Prix architektů. Odborná porota ocenila "jasnost jejího konceptu, úspornost a jednoduchost výrazu a elegantní řešení".

 

Právě se děje

před 17 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 37 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy