Nový ministr Štech: Peníze k začínajícím učitelům dostanu, i když kariérní řád neprojde

Markéta Hronová Markéta Hronová
29. 6. 2017 7:22
Ani ne týden po svém nástupu do funkce musel Stanislav Štech ve sněmovně obhajovat kariérní řád učitelů. Poslanci se nakonec k hlasování nedostali a vrátí se k němu až za 14 dní. Do té doby bude Štech přesvědčovat zejména poslance hnutí ANO, aby pro návrh zvedli ruku. Pokud se mu to nepodaří, má náhradní plán. "Budu dělat všechno pro to, abych minimálně v adaptačním období peníze a podporu pro absolventy zajistil nějak jinak," uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny a Aktuálně.cz.
Ministr školství Stanislav Štech.
Ministr školství Stanislav Štech. | Foto: Matej Slávik

Praha - Od září má platit kariérní řád, tedy především jeho část, která se věnuje absolventům fakult a jejich podpoře od zkušených učitelů. Problém je, že ho poslanci ještě neschválili. Řadu z nich zviklala petice učitelů s více než 20 tisíci podpisy, která kariérní řád odmítá. Nový ministr školství Stanislav Štech v rozhovoru pro HN a Aktuálně.cz řekl, že se zákonodárce ještě bude snažit přesvědčit.

"Předpokládám, že se sněmovna ke kariérnímu řádu vrátí 11. července, do té doby budeme s poslanci o kariérním řádu ještě mluvit. Především s poslanci hnutí ANO, kteří změnili názor. Zkusím je argumenty přesvědčit, jestli by ho nechtěli ještě přehodnotit," říká Štech. 

I pokud se to ale nepodaří, bude se Štech snažit zajistit peníze pro začínající učitele a ty, kteří jim budou první dva roky ve škole pomáhat. "Trvám na tom, že dobré věci, které jsou navržené v kariérním řádu, musí být. Bude to daleko těžší, nebude to mít oporu v zákoně, ale já bych se snažil k začínajícím a jejich uvádějícím učitelům peníze dostat," slibuje Štech. 

Mám problém komunikovat s někým, kdo na mě útočí

Poslanci nejčastěji odmítají kariérní řád ze dvou důvodů. "Mylně se domnívají, že to jsou peníze, které mají zajišťovat růst platů, a tudíž je lepší navýšit platy v tarifech a nekomplikovat to. To jsou ale dvě oddělené věci. Trváme na 15procentním navýšení platů, ale je to jiná věc než kariérní řád. A druhá nejčastější výtka byla, že kariérní řád přinese jen zbytečné papírování a byrokracii," popsal Štech.

Podle něj ale administrativy není tolik, jak kritici říkají. S iniciátory petice, nově vznikajícím spolkem Pedagogická komora, se nesešel. "Nabídli mi to až v předvečer hlasování ve sněmovně. Problém je v tom, že velká většina jejich tezí je nepřesná, zkreslená nebo nepravdivá a já mám velký problém komunikovat s někým, kdo zároveň útočí na mou osobu. Věcně jsem připraven diskutovat s kýmkoli," říká Štech.

Zástupci vznikající Pedagogické komory požadovali odstoupení ministra kvůli jeho výroku na Facebooku, v kterém označil učitele, kteří podepsali petici proti kariérnímu řádu, za negramotné. "Byla to řečnická otázka, která opravdu nebyla vhodná. Já jsem se vzápětí omluvil těm, kteří si kariérní řád důkladně prostudovali a našli v něm nějaké nedostatky," kaje se Štech.

Více si přečtěte ve velkém rozhovoru ve čtvrtečních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Další zprávy