reklama
 
 

Pacientky s leukémií mohou mít zdravé děti, díky novým lékům

1. 7. 2015 15:03
Než se cílená léčba začala využívat, bylo těhotenství s leukémií neslučitelné. Program v Česku zahájil ÚHKT před 11 lety, od té doby se jeho pacientkám narodilo 13 dětí, další dvě jsou těhotné.

Praha - Nové léky na leukémii umožnily, že pacientky mohou otěhotnět a porodit zdravé dítě, řekla novinářům přednostka klinického úseku Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) Hana Klamová.

Než se cílená léčba začala využívat, bylo těhotenství s leukémií neslučitelné. Program v Česku zahájil ÚHKT před 11 lety, od té doby se jeho pacientkám narodilo 13 dětí, další dvě jsou těhotné. Všechny narozené děti jsou zdravé.

"Léčba chronické myeloidní leukémie je už sice zhruba od přelomu tisíciletí vysoce účinná, ale pro plod stále velmi toxická. Těhotenství tak bylo vždy vnímáno jako velké riziko pro dítě i matku," řekla přednostka.

Individuální přístup

Cílené léky nemoc na čas potlačí. Pokud to krevní testy potvrdí, může žena agresivní léčbu vysadit, otěhotnět, donosit plod bez rizika jeho poškození a porodit. Leukémie dědičná není.

Přístup je podle lékařky zcela individuální. Pokud by se pacientce nemoc vrátila už v těhotenství, může od druhého trimestru dostávat léky k plodu šetrné. K cílené léčbě se vrací po porodu. Někdy je stav ženy tak dobrý, že léky neužívá a může kojit. Léky přecházejí do mateřského mléka, a tak když se stav zhorší, obnovuje se cílená léčba a žena s kojením končí.

Metodu zavedl ÚHKT na základě zkušeností profesorky Jane Apperley z londýnského hematologického centra, která již řadu žen s chronickou leukémií k úspěšnému porodu dovedla. V Česku několik těhotenství u těchto pacientek má také pracoviště v Olomouci, jedna maminka s touto chorobou porodila v Plzni, upřesnila přednostka.

"Vždycky je to trochu obtížné a vyžaduje odvahu pacientek i lékařů," poznamenala Klamová. Těhotenství je sledováno jako rizikové, pacientky docházejí na časté kontroly a odběry, hematologové úzce spolupracují s gynekology a porodníky.

Kvalitnější život díky novým lékům

Ročně je chronická myeloidní leukémie zjištěna u 150 až 200 pacientů, v Česku žije zhruba tisícovka lidí s touto nemocí. Zatímco před 30 lety přežívalo jen 20 procent nemocných, v současnosti 85 procent a jejich život je díky novým lékům stále kvalitnější. Mladé ženy s touto nemocí se proto stále častěji ptají, zda mohou mít dítě, řekla Klamová.

Veronika Novotná, která v roce 2004 jako první česká pacientka s leukémií porodila díky léčbě v ÚHKT zdravé dítě, potvrdila, že po dítěti moc toužila. O své nemoci se dozvěděla až z vyšetření krve při těhotenské kontrole. S manželem se rozhodli dítě si nechat. Agresivní léčbu odložila.

Druhé dítě už bylo plánované. Na otěhotnění měla tři měsíce, kdy agresivní léčbu přerušila, podařilo se v podstatě hned. Porodila a k léčbě se vrátila až po dvou měsících kojení. Novinářům řekla, že svůj příběh zveřejnila, aby se lidé nelekali nějaké strašné nemoci a věřili, že jejich život i pak může pokračovat.

autor: ČTK | 1. 7. 2015 15:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama