Normalizace v obrazech

Normalizace v obrazech
Národní třída, Praha,1984.
Havlíčkova ulice před nádražím Praha střed, 1985.
Ulice 28. října, průchod mezi Václavským náměstím a Národní třídou, Praha, 1985.
Agitační středisko, severní Čechy, 1986.
Foto: Lubomír Kotek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
10. 11. 2009 15:40

Praha - Výstavu svých fotografií nazval Lubomír Kotek expresivně "Tady bylo Husákovo".

Nebylo to Husákovo, bylo to nás všech, budovatelů socialismu. Žil jsem ve stejném městě a ve stejné době jako Kotek, chodil jsem stejnými ulicemi, kolem stejných plechových ohrad a dřevěných lešení a ani mě nenapadlo tu šeď fotit, byla tak všední. Po více jak dvaceti letech teprve vidím, v jak unikátním prostředí jsme žili.

Vyfotit dopředu oznámený atak vejci na známého politika? Proderte se davem fotografů na výhodné místo, dobře zaostřete, pusťte motor a něco na výstavu vyberete. Hladomor v Súdánu? Letenka je levná, až se tam dokodrcáte, zaplaťte si dobrého průvodce a foťte, když vás někdo nezabije, přivezete kopu humanistických fotografií.

Foťte ale, kde nic není, kde se nic léta neděje, kde už všechno všichni viděli a zažili, zkuste si vyfotit normalizaci. Lubomír Kotek to udělal. A je to síla.

Prohlédněte si tady část jeho výstavy.

Komentář: Ludvík Hradilek, fotoreportér Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb. Stalo se tak po jednání s ministerstvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy