NKÚ: Stát neurčil vlastníka jezer Most a Milada na Ústecku, to brání jejich dalšímu využití

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2016 19:23
Nejvyšší kontrolní úřad upozornil na to, že stát dosud nevyřešil, kdo bude vlastníkem jezer Most a Milada, která vznikla na místě bývalých lomů Ležáky a Chabařovice. Rekultivace jezer si vyžádala více než osm miliard korun. Nejasnosti ohledně vlastníka vodních nádrží však brání jejich dalšímu využití. Kdo bude vlastníkem zrekultivovaných území, není jasné už od první poloviny devadesátých let, kdy se rozhodlo o revitalizaci obou lokalit. NKÚ také upozorňuje na to, že je zároveň nutné stanovit podmínky, za kterých nový vlastník tato území získá.
Jezero Milada na Ústecku.
Jezero Milada na Ústecku. | Foto: jezeromilada.cz

Praha/Ústí nad Labem - Stát dosud nevyřešil, kdo bude vlastníkem jezer Most a Milada, která vznikla na místě bývalých lomů Ležáky a Chabařovice. Do jejich rekultivace stát investoval do konce roku 2014 více než osm miliard korun.

Stát také neurčil, za jakých podmínek bude nový majitel jezera provozovat, což brání dalšímu rozvoji a lepšímu využití veřejností. Upozornil na to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Při hospodaření s penězi určenými na rekultivace nezjistil závažná pochybení. Obě jezera spravuje státní podnik Palivový kombinát Ústí, podle něhož budou nabyvatelem obce v okolí jezer. Rozhodovat o tom bude vláda.

Rozhodne se do konce roku 2019

Palivový kombinát Ústí při sanaci a rekultivaci dlouhodobě spolupracuje s dotčenými obcemi, reagovalo na závěr NKÚ ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). "Vzhledem k dlouhodobosti procesu rekultivace, který je realizován od 90. let, nebylo reálné, aby na sebe města a obce převzaly zodpovědnost za budoucí správu, údržbu a další rozvoj dané oblasti a zavázaly se k majetkoprávnímu vypořádání pozemků v dané lokalitě v horizontu dvaceti let," uvedl mluvčí ministerstva František Kotrba

Ministerstvo odsunulo původní termíny pro rozhodnutí o vlastníkovi jezera Milada z roku 2015 do konce roku 2017 a jezera Most z roku 2017 do konce roku 2019. Nyní se chce zasadit o to, aby termíny byly dodrženy. Vyřešením vlastnické otázky by se podle NKÚ z jezer díky dalšímu rozvoji mohly stát plnohodnotné příměstské rekreační oblasti. Jde o přístupná jezera s rozlohou přes 250 hektarů v případě jezera Milada a více než 300 hektarů v případě jezera Most. Jezero Milada leží západně od Ústí nad Labem, jezero Most severně od Mostu.

Podle ministerstva Palivový kombinát Ústí intenzivně jedná o možné budoucí podobě majetkoprávního vypořádání pozemků v dotčených lokalitách a chystá se návrh jednotné koncepce správy a následného využívání rekultivovaných území.

V roce 2011 Palivový kombinát Ústí navrhoval převést tato území bezúplatně obcím. Ministerstvo financí a antimonopolní úřad ale upozornily na to, že převod by mohl být v rozporu s předpisy Evropské unie o poskytování veřejné podpory. Ministerstvo průmyslu ani státní podniky dosud nevyřešily, zda jde skutečně o nedovolenou podporu.

NKÚ také upozornil na to, že je zároveň nutné stanovit podmínky, za nichž nový vlastník tato území získá. "Jinak totiž hrozí, že tento vlastník území nebude dále rozvíjet, například stavbou cyklostezek, rekreačních zázemí, silnic, kanalizací a další infrastruktury," píše NKÚ.

Jezera z rekultivace

Jezero Milada se otevřelo veřejnosti už loni. "Nabyvatelem by měly být obce. Řešením převodu je pověřena právní kancelář, která zpracovala varianty převodu pozemků, nejvýhodnější je kombinace úplatného a bezúplatného převodu," řekla ČTK mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. K jednání je zhruba 820 hektarů včetně vodní plochy. Náklady vznikají krajskému městu už nyní, a to kvůli zajištění bezpečnosti. Na místo totiž zajíždí městská policie.

Most předpokládá, že vlastnictví bude vyřešeno do konce roku 2018. "Do té doby je třeba vyjasnit formu převodu. Požádali jsme Palivový kombinát o vyčíslení, kolik stojí roční údržba pozemků, abychom měli představu do budoucna. Potenciál vidíme samozřejmě v rekreačním využití jezera a jeho okolí," řekla ČTK mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Jezera Milada a Most jsou první dva velké rekultivační projekty v Česku. Těžební činnost na obou územích skončila v etapě, kdy nebyly připraveny podmínky pro rekultivaci. "I přesto se podařilo práce dokončit. Rekultivační proces trvá několik desítek let," řekl ČTK ředitel Palivového kombinátu Petr Lenc. "S obcemi jednáme několik let, upravily už své územní plány. Teď musíme nastavit parametry pro budoucí správu. Nabyvatel pozemku nezíská jen majetek, ale i celou řadu závazků, které vyplývají z údržby, " upozornil Lenc.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy