Nevezmeme ani 20 uprchlíků, zdůraznil Babiš v Bruselu. Česku kvůli tomu hrozí žaloba

Ondřej Houska Ondřej Houska
Aktualizováno 14. 12. 2017 19:59
Premiér Andrej Babiš odmítá i symbolický krok, kterým by se Česko vyhnulo žalobě ze strany Evropské komise kvůli uprchlickým kvótám.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Brusel (od našeho zpravodaje) - Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá jakékoliv ústupky ohledně povinných kvót na přijímání uprchlíků. Neudělá ani zcela symbolický krok, který by Česko zbavil žaloby ze strany Evropské komise k nejvyššímu evropskému soudu. Babiš to prohlásil na svém prvním summitu lídrů zemí Evropské unie v Bruselu. Pokud by Česko spor u Soudního dvora EU prohrálo, hrozí mu vysoká pokuta, která by se každý den po soudní prohře mohla vyšplhat na mnoho milionů korun.

Komise Česko žaluje kvůli tomu, že odmítá plnit schválené a platné zákony, tedy kvóty na přijímání uprchlíků. Přitom by stačilo, aby Praha zrušila vládní usnesení o tom, že žádné běžence nevezme a nabídla přijetí zcela symbolického počtu uprchlíků. "Proboha, nemůžeme tady vyřešit pokutu tím, že si vezmeme 20 uprchlíků," prohlásil Babiš. Podle něj jde o "principiální problém".

Česko přijalo 12 běženců a už delší dobu žádná další volná místa nenabízí. Slováci přijali 16 lidí, ale, na rozdíl od Česka, žádné žalobě nečelí, byť se fakticky chovají stejně jako Češi. Na rozdíl od nich ale nezdůrazňují, že je přijímání uprchlíků zcela vyloučené. Babiš se ale slovenským příkladem inspirovat nechce. "Je to nepřijatelné," prohlásil.

V rámci uprchlických kvót by měly země Unie převzít běžence z Řecka a z Itálie. Jedná se jen o skutečné uprchlíky vesměs ze Sýrie, kteří utekli před válkou nebo jiným pronásledováním. Takzvané ekonomické migranty, kteří jdou do Evropy jen za lepším životem, nikdo přijímat nemusí.

Babiš ale kvóty odmítá nehledě na to, že se vztahují jen na lidi ohrožené na životě. "Je nepřijatelné, aby nám někdo vnucoval, kdo u nás bude pracovat nebo žít", řekl premiér.

Na základě kvót schválených před dvěma lety by mělo Česko přijmout zhruba 2500 běženců. To ale Česko odmítá a spolu s Polskem a Maďarskem na něj Evropská komise podala žalobu, protože Praha nedodržuje platné zákony.

Česko schválení kvót odmítalo, nedokázalo ale pro tento postoj sehnat dost spojenců a ostatní země ho v září 2015 přehlasovaly.

Evropská komise následně navrhla zavedení nových povinných kvót. Podle komise by měly platit pouze v případě, že by některou zemi v budoucnu zasáhla mimořádně silná migrační vlna. Na základě kvót by se opět rozdělovali jen skuteční uprchlíci, kterým hrozí nebezpečí. Návrh začne platit, jen pokud ho podpoří členské země EU a europoslanci.

Babiš to, stejně jako předchozí vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), odmítá. "Je to špatně a uděláme všechno pro to, abychom ostatní členské státy a komisi přesvědčili, že je to cesta, která jenom zhorší celkový náhled na Evropskou unii," tvrdí premiér. Zároveň říká, že pokud by Česko ohledně kvót bylo opět přehlasováno, "tak to skutečně ohrožuje evropský projekt jako takový".

Na otázku, jestli tím myslí, že by v takovém případě mělo Česko vystoupit z EU, neodpověděl. Tvrdí, že kvóty proti vůli Česka schváleny nebudou."Já si myslím, že to nenastane," prohlásil Babiš. Tvrdí, že udělá všechno pro to, aby na svojí stranu získal dost spojenců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy