Neukáznění diabetici stojí stát téměř miliardu ročně. Částka navíc stále roste

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 16. 11. 2016 11:16
Česká republika se pomalu blíží k milionu diabetiků. Pokud se nemocní chtějí vyhnout zdravotním komplikacím, musí dodržovat vhodnou životosprávou hladinu cukru na určitých hodnotách. To se však nedaří ani polovině z nich. Stát pak na léčbu pacientů s diabetem, kteří nedodržují vhodný režim, vynaloží ročně 900 milionů korun. České zdravotnictví podle prezidenta Diabetické asociace ČR Milana Kvapila vynakládá na léčbu cukrovky zhruba 10 až 15 procent svého rozpočtu, většina z těchto peněz přitom jde na léčbu komplikací.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha – Počty diabetiků se v Česku nezadržitelně přibližují k milionu. Aby se nemocní vyhnuli komplikacím, jako je infarkt, selhání ledvin, amputace nohy nebo ztráta zraku, musí vhodnou životosprávou udržet hladinu cukru na správných hodnotách. Skoro 36 procent pacientů se však doporučením lékařů řídí jen v omezené míře nebo vůbec, ukázal říjnový průzkum agentury QuintilesIMS.

Diabetická asociace ČR si nechala udělat analýzu, podle níž stát na léčbu komplikací u pacientů, kteří nedodržují vhodný režim, ročně vynaloží 900 milionů korun.

„Můžeme předpovědět, že české zdravotnictví na léčbu cukrovky vydá v následujících 20 letech o 18 miliard více, než by muselo,“ uvedl Tomáš Doležal, ředitel společnosti Value Outcomes, která pro diabetology analýzu zpracovala.

Diabetická asociace odhaduje, že správných hodnot cukru v Česku nedosahuje ani polovina nemocných, kteří trpí cukrovkou druhého typu. Tento typ není vrozený, zpravidla k němu člověk dospěje nedostatkem pohybu, stresem a nevhodnou stravou.

„České zdravotnictví vynakládá na léčbu cukrovky zhruba 10 až 15 procent svého rozpočtu a 55 až 70 procent této částky jde na léčbu komplikací diabetu,“ řekl prezident Diabetické asociace ČR Milan Kvapil. V českém zdravotnictví se ročně protočí skoro 300 miliard korun.

Všeobecná zdravotní pojišťovna potvrzuje, že náklady na léčbu diabetu rostou. „Částka, kterou v uplynulém roce zaplatila VZP za péči o své klienty s cukrovkou, se vyšplhala těsně pod hranici 6,5 miliardy korun. Za poslední tři roky jde o nárůst výdajů o 400 milionů,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Diabetická asociace prosazuje častější předepisování moderních léků na cukrovku, které lze dle současných pravidel předepisovat až od určitých hodnot. Každý druhý diabetolog by podle průzkumu QuintilesIMS uvítal, kdyby skupina pacientů, kterým lze předepsat moderní léky na cukrovku, byla širší.

Ani nové léky však nejsou samospásné. „Vedle moderních antidiabetik je klíčovou podmínkou úspěšné léčby změna životního stylu pacienta,“ zdůrazňuje lékař a předseda Diacentra Jan Brož.

 

Právě se děje

Další zprávy